Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 9.4.2003
Svátek má Dušan
  Výběr z vydání
 >DOKUMENT: Neprofesionalita řízení resortu vnitra
 >MROŽOVINY: Čím a jak se bojuje v Iráku
 >ZA ZRCADLEM: US Army je z velké části armáda neamerických občanů zvaných "potrava pro pušky".
 >POLITIKA: Vítejte v Klauslandu aneb Prezidentská volba jako politický zvrat
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Za internet bezpečnější
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart už nekulhá, ale...
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Na Montmartre
 >SPOLEČNOST: Medvědí služba
 >SPOLEČNOST: Životní styl typu Big Mac
 >O KNIHÁCH: Vaculíková aneb vzpomínka na Jana Lopatku
 >KOMENTÁŘ: Milan Hejduk
 >ZAMYŠLENÍ: Mizaru, kikazaru, iwazaru
 >NÁZOR: Americká válka
 >EKONOMIKA: Inflace klesla, sníží ČNB úrokové sazby?
 >NÁZOR: Byla RRTV skutečně odvolána?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
9.4. Jdem do toho? Oni jdou do toho.
(eff)

Slovy "Let´s go", tedy "Jdeme do toho" začal George Bush válku proti režimu bagdádského řezníka Saddáma Husajna. Zdá se, že opakoval slova, která byla povelem k protiútoku proti teroristům z 11. září 2001, kteří se chystali čtvrtým uneseným letadlem napadnout Bílý dům ve Washingtonu. Podle názoru bývalého ředitele CIA Jamese Woolseye jde o začátek "čtvrté světové války". Amerika se probudila, Amerika je na pochodu a pochodovat nepřestane, dokud Střední východ nepřestane být světovou hrozbou.

Ještě asi nikdy nebyla míra neporozumění mezi Spojenými státy a Evropou tak velká, jako nyní. Američany popadla válečná horečka, Evropané válku odsuzují - větší část z nich. V naší zemi je to tři čtvrtiny obyvatel, podle výzkumů veřejného mínění. Je těžké se orientovat, je nemožné najít záchytný bod.

Je zřejmé, že systém opřený o pojetí Organizace spojených národů jako jakéhosi "světového parlamentu" skončil. OSN nebyla schopna prosadit dvanáct let svoji vůli a strpěla, aby se jí bagdádský řezník vysmíval. Takže došlo k tomu, že nejsilnější mocnost planety převzala iniciativu a začala svět přerovnávat po svém. Pro nás Evropany je to šokující zjištění.Ještě nějakou dobu můžeme "bojovat proti válce" a slovem i činem podporovat Husajna, ale jak dlouho to vydrží? A co se stane, až válka skončí a Američané začnou ustavovat v Iráku svůj pořádek - a budou tlačit i na ostatní autokratické a despotické režimy v regionu? Jaká pak bude volba Evropy, této kolébky světové demokracie?

Karta se fatálním způsobem obrací. V první a druhé světové válce stála Amerika v první fázi stranou a byla do války vtažena. Třetí světová, naštěstí na evropském kontinentě pouze studená válka, byla sdílena Amerikou a západní Evropou zhruba půl na půl. Nyní je angažovaná Amerika a stranou stojí Evropa s výjimkou Británie. Jenže to nemůže vydržet trvale. Logika vývoje musí dříve či později i Evropu přivést do toho či onoho tábora. Toto není divadlo a my v něm nejsme nezúčastnění diváci. Bude třeba volit a ta volba nebude snadná. Pokud bude Evropa následovat Ameriku, bude muset zapomenout na "belle epoque", kdy jsme si hráli na světový pořádek pod záštitou spravedlivé a moudré OSN. Nový svět bude drsný a v mnohém ohledu i krutý. Cesta k němu začala slovy "Let´s go".

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku