Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 10.4.2003
Svátek má Darja
  Výběr z vydání
 >TÉMA: SARS se šíří.
 >ŽIVOT: Zásah záchranné služby viděný naživo
 >MÉDIA: Koncesionářské poplatky jsou dinosaurem minulosti
 >MÉDIA: Příběh téměř zpravodajský aneb Jak přijít k 10 miliardám
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jde o hodiny
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Scéna ze sámošky - pánbu nebyl doma
 >PSÍ PŘÍHODY: Krušné držení diety
 >ZE ZAHRANIČÍ: Politika dobrých úmyslů
 >UNIE: Odpovědnost při rozhodování o vstupu do EU
 >ROZHOVOR: Ida Kelarová - “Romové pořád čekají…”
 >NÁZOR: Deregulace nájmů také zpomalí bytovou výstavbu.
 >NÁZOR: Poctivost mediálních zdrojů
 >NÁZOR: Dva mediální obrazy irácké války
 >INTERNET: Počítačový virus
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
10.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jde o hodiny
Jan Kovanic

Před třemi týdny začal útok na Irák. Od té doby spí lidi z naší polní nemocnice na kufrech. Po třech týdnech se projíždí Američani po Bagdádu a schází se česká poslanecká sněmovna, aby rozhodla o vyslání oné nemocnice.

Avšak nejdřív se musí poslanci dohodnout, jak budeme za pět let volit prezidenta a kdo může za to, že jsme před deseti lety špatně zprivatizovali 1. kanál Československé televize (respektive "F1"). Pak se ještě bude probírat, kdo za to může, že už dvakrát otevřená stavba dálnice D47 zkrachovala a za co ji postavíme a jak její stavbu urychlíme. A sněmovna ještě vloží zvláštní jednací den, aby určila, kdo nakonec může být volen do nové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. K nemocnici se vyjádří za další týden, ve čtvrtek 17. dubna. Hnedle se usnese i Senát a hned druhý den mohou zdravotníci odjechat.

Pokud jejich vyslání poslancové posvětí. Krom tvrdě opoziční KSČM jsou rozhodnuti proti vyslání nemocnice hlasovat i někteří poslanci za KDU-ČSL a ČSSD. Ostatně sjezd sociálnědemokratické strany se postavil proti válečnému běsnění v Iráku. A naše nemocnice, která by tam měla jet, je vojenská nemocnice a hrozí nebezpečí, že kromě zraněných a nemocných iránských civilistů se bude starat i o zraněné okupační vojáky!

Po třech týdnech od zahájení prvního bombardování se Američané producírují po Bagdádu a Britové po Basře a chudobný irácký lid bere zásobování do svých rukou. Vojáci mhouří oči, říkají, že mají jiné starosti - a krom toho, "musí se trochu upustit pára". A tak prostí Iráčané si odvážejí do svých skromných bytečků televizory, počítače a klimatizační jednotky. Taky rozebrali sklady léků - pro svou potřebu i pro kšeft.

Zatím česká velvyslankyně v Kuvajtu paní Jana Hybášková vnikla bez svolení zákonné irácké vlády na suveréní území jižního Iráku a je z tamní situace zděšená. Při řešení humanitární situace je podle ní každé zdržování zbytečné a nemocnice by měla jet rovnou do Iráku a nepárat se s korektním tranzitem přes Kuvajt.

"Jde o hodiny," prohlásila podle ČTK.

Už za týden se vyjádří naši poslanci. Druhý den může naše vojenská nemocnice odjet. Přepraví a rozvine se nejdříve za další dva týdny. Možná v Kuvajtu, kde bude spravovat místním šejchům zuby. Kdo ví.

Ano, jde o hodiny. Týden jich má 168.

Psáno dne 9. dubna 2003 ráno


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku