Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 10.4.2003
Svátek má Darja
  Výběr z vydání
 >TÉMA: SARS se šíří.
 >ŽIVOT: Zásah záchranné služby viděný naživo
 >MÉDIA: Koncesionářské poplatky jsou dinosaurem minulosti
 >MÉDIA: Příběh téměř zpravodajský aneb Jak přijít k 10 miliardám
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jde o hodiny
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Scéna ze sámošky - pánbu nebyl doma
 >PSÍ PŘÍHODY: Krušné držení diety
 >ZE ZAHRANIČÍ: Politika dobrých úmyslů
 >UNIE: Odpovědnost při rozhodování o vstupu do EU
 >ROZHOVOR: Ida Kelarová - “Romové pořád čekají…”
 >NÁZOR: Deregulace nájmů také zpomalí bytovou výstavbu.
 >NÁZOR: Poctivost mediálních zdrojů
 >NÁZOR: Dva mediální obrazy irácké války
 >INTERNET: Počítačový virus
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
10.4. INTERNET: Počítačový virus
Vladislav Dolník

Včera mi došel dvakrát jeden e-mail. Anglický titulek by se dal přeložit jako "Jsou USA vždycky jednička?" V krátkém textu se pravilo, že někteří popletenci si doopravdy myslí, že život Američana má větší hodnotu než života příslušníka kterékoliv jiné národnosti. A prý se máme podívat na přiložený screen saver a hned budeme vědět o čem autor mluví. Viděl jsem v poslední době několik komiksů o Iráku bez jakéhokoliv vtipu, to bude asi něco podobného. Bylo ráno, e-mail kontroluji ještě před snídaní. Užuž jsem málem kliknul na ikonku v příloze a v ten okamžik jsem připomínal Jerryho či jinou komiksovou figurku, jak zoufale šlajfuje, aby nevlítl do nastražené pasti. Híml, on se ten soubor jmenuje "ym.scr". Tak to může být virus. Ta koncovka "scr" je vždycky podezřelá. Já jen nějak přehlédl v textu, že jde o screen saver. Otřel jsem si zpocené čelo a zadal v Google "ym.scr". Nic. Tak zkusíme "Is USA always number one?" A podívejme. Google našel spousty stránek s touhle větou a na jedné z nich vidím, že jde skutečně o virus. Jmenuje se Win32/Ganda.A@mm. A používá nejrůznější kabáty. "Is USA UFO?" nebo "Nazi propaganda" jsou jedny z dalších. Při replikaci virus vygeneruje jméno sobouru jako kombinaci dvou písmen a přidá extenzi "scr". Tak proto to jméno nic vyhledávači neříkalo. Virus se prý nevyskytuje moc často, ale je docela slušně destruktivní při likvidaci dat na počítači. Pokouší se taky zastavit antivirové programy, které by ho mohly detegovat. Že by to byl důvod, proč virus mohl proklouznout antivirovou obranou? Přitom můj antivirový program funguje, testoval jsem ho odesláním zabudovaného viru EICAR. Máte pochyby o svém antivirovém programu? Dejte vědět a já vam jeden virus pošlu. Pokud ho program zachytí, dobře. Pokud ne, tak infikovaný e-mail vymažte a nezapomeňte ho vyhodit ani z adresáře pro přílohy. Pro všechny případy však ještě vezměte kýbl s hašeným vápnem a vytřete s ním pořádně celý počítač.

P.S. Do neděle mi přišel z Česka Win32/Ganda.A@mm celkem pětkrát, takže se u nás teď vyskytuje přece jen asi častěji. Ačkoliv nejsem specialista na počítačové viry, mám pocit, že bych se měl pokusit o trochu osvěty. Tak tedy podle RAV Antivirus a SOPHOS má e-mail s virem Win32/Ganda.A@mm v subjektovém řádku některé z následujících upozornění: "DISKRIMINERAD !!!!", "Screensaver advice.", "Spy pics.", "GO USA !!!!", "G.W Bush animation.", "Is USA a UFO?", "Is USA always number one?", "LINUX.", "Nazi propaganda?", "Catlover.", "Disgusting propaganda." K nim má potom odpovídající sdělení. Krom toho má virus v sobě zakódované dva řetězce "I support animal-liberators worldwide.", a "[WORM.SWEDENSUX] Coded by Uncle Roger in HSrn÷sand, Sweden, 03.03. I am being discriminated by the swedish schoolsystem. This is a response to eight long years of discrimination.", které však údajně nebyly zatím použity.

P.P.S.Zatím spíš perličkou než varováním je sdělení firmy Networks Associates, že zjistila první windowsovský virus, který infikuje soubory JPEG a že ho pojmenovala W32/Perrun. Virus sám o sobě je takřka neškodný. Nevyskytuje se nadivoko a škodu způsobuje jen tehdy, jestliže se infikovaný JPEG prohlíží na počítači, ve kterém se virus zapsal do registeru. Perrun však naznačuje, že tvůrci virů se zaměřují na další typy souborů a že to může být v budoucnosti zajímavé.
Další články tohoto autora:
Vladislav Dolník

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku