Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 11.4.2003
Svátek má Izabela
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (15)
 >FEJETON: Spreje a sprejeři
 >ŽIVOT: Záchranná služba
 >POLITIKA: Demokracie bez demokratů
 >GLOSA: Žádný ti nemůže dát tolik, kolik Špidla může slíbit
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Těšení na Interkameru
 >PSÍ PŘÍHODY: Fantomatický pes
 >FILM: Rozhovor s Janem Hřebejkem
 >ZAMYŠLENÍ: Národní socializmus
 >NÁZOR: Svržení Saddáma Husajna a česká TV.
 >NÁZOR: O charakteru současné světové války
 >POSTŘEH: O revizorech
 >FEJETON: Zajímavé čteníííííííí!
 >INFO: Nový vir
 >TÉMA: SARS se šíří.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
11.4. NÁZOR: O charakteru současné světové války
Stanislav Reiniš


Šarvátka v Iráku pozvolna končí a musíme uvažovat o tom, co vlastně znamenala. Některá media tvrdí, že to byl výraz Bushova velikášství, texaské kovbojské lehkomyslnosti a furiantství, že šlo o vměšování, naftu a americký imperialismus. To jsou příliš jednoduchá vysvětlení a spíše zastírají pravý stav věci. Dnes neprobíhají boje jen v Iráku. Probíhají na mnoha místech světa, I tam, kde není nafta ani tam američtí imperialisté velký zájem, a konce nevidět. Nemohu se vyhnout dojmu, že jde o víc, že už jsme uprostřed války světové, ať chceme nebo nechceme, ať si to připouštíme nebo ne. Co se stalo v Iráku, ani náznakem tuto válku neukončí. Naopak, je velmi obtížné pochybovat o tom, že střet civilizací se rozhořívá čím dál tím intensivněji a nelítostněji.
Za tím vším stojí to, co už dávno nemělo být důležitým faktorem dějin, náboženství. Islámští imámové a mufti tuto válku nazývají válkou svatou, válkou, kde se neberou zajatci, ale hubí se. My to nebereme vážně, ale měli bychom.
Islám začal svoje výboje už za života proroka Mohameda, v roce 622. Dobyl silou mnoho zemí, dostal se i do Evropy, vylidnil celé kraje a ještě v sedmnáctém století islámští Turci stáli před Vídní. Spočátku jim šlo vše snadno, protože islámské národy zdědily vědomosti a kulturu východořímské říše, byli silní a nadšení, dokonce se těšili na posmrtný život hrdinů. Pak začal islám ochabovat, jeho společenský systém ustrnul a dnes už si nestojí na výhru. Dnes je islám je zoufale bezvýchodný. Muslim čeká, co mu Allah nadělí, i když by se měl jednotlivec a národ postarat sám o sebe. Vidíme proto v islámských zemích nesmírnou chudobu a zaostalost. Mohli bychom islám nechat být a skončil by jako náš komunismus, zhroutil by se sám do sebe, nemůžeme však. Do rukou islámských vládců plynou už mnoho let obrovité peníze za naftu, kterou my od nich kupujeme. Ani peníze za naftu však jim nepomohly zlepšit to nejdůležitější, co dnes je příčinou blahobytu národů, a to je vzdělání a podnikavost lidí. Nepoužívají tyto peníze ani na pomoc těm nejchudším zemím. Je zde rozpor: peněz mají nadmíru, ale jejich peníze nejsou provázeny takovou mocí, jakou by oni chtěli mít. Touha po moci roste, chtějí ji získat. Není to chudoba, která dnes vede islám k agresivitě. Nejagresivnější bojovníci za islám jsou z bohatých zemí a z bohatých rodičů. Je to touha po moci.
I co se týče válčení, nedokázali víc než nakupování útržků výzbroje, zbylé z doby studené války. K ničemu to není, k pořádné obraně vůbec ne. Jediné, na co se muslimové mohou spoléhat, je motiv překvapení při nenadálém útoku. Mysleli si, jak se Amerika zhroutí ve strachu, když oni rozbijí dva mrakodrapy. Tak se ale válka vyhrát nedá. Jen se bezstarostní lidé po celém světě dověděli, že nic není zadarmo.
Když viděli, že nemají možnost zvítězit silou zbraní, investovali své příjmy do propagandy, do médií a nespokojenců. Moc peněz je nesmírná, a když Irák provokoval svým pohrdáním celý svět, nastoupila s tím zároveň dobře připravená a zorganizovaná "pátá velmoc", snažící se ovlivnit nevědomé. Dost se jí to daří.
Pro nás je důležité to, že také Evropa se dnes celkem rozumně, ale nepříliš rychle zotavuje z toho, co bylo v době studené války, a sjednocuje se. Bude to brzy třeba. Svaté válce se nedá nikam utéct. Namlouvají nám, že současný konflikt je bojem amerických zloduchů proti nevinnému bezmocnému iráckému lidu. Nic není dál od pravdy. Toto zakrývání skutečných cílů je charakteristické pro dnešek. Kolik toho najdeme v novinách! Jde o něco zcela jiného, o něco mnohem většího. Žijeme ve válce o nejzákladnější principy lidského života, o svobodu jako hlavní faktor vývoje lidské společnosti, proti ustrnutí ve starověku. Tato válka je všude, bohužel, I když si myslíme, že se někam budeme moci schovat.

Stanislav Reiniš
Stanislav.Reinis@lf3.cuni.cz


Další články tohoto autora:
Stanislav Reiniš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku