Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 12.4.2003
Svátek má Julius
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Zachrání nás před tabákem a alkoholem?
 >NÁZOR: Volání z druhého břehu
 >PODVOD: Další konkurz - Zbrojovka Brno
 >ZAMYŠLENÍ: Pochodeň
 >NÁZOR: Dodatek k mediální poctivosti
 >ZAMYŠLENÍ: Co je dovoleno "bohovi", není dovoleno "volovi" .
 >MOBY DICK: Týden v Českých Textárnách
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (15)
 >FEJETON: Spreje a sprejeři
 >ŽIVOT: Záchranná služba
 >POLITIKA: Demokracie bez demokratů
 >GLOSA: Žádný ti nemůže dát tolik, kolik Špidla může slíbit
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Těšení na Interkameru
 >PSÍ PŘÍHODY: Fantomatický pes
 >FILM: Rozhovor s Janem Hřebejkem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
12.4. TÝDEN V TRAPU: Když dva dělají totéž.
JITA Splítková

Když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Myslím tím dva Václavy na Hradě. V současné době máme štěstí, že naším prezidentem je Václav Klaus. Nebyl mým kandidátem a z jeho volby jsem nebyla nadšená (můj "favorit" byl pan Rudolf Battěk, ale toho nikdo nenavrhl). Ovšem nyní musím říci, že jsem velice ráda, že je Klaus prezidentem a splňuje nejen mé představy, jak se má prezident samostatného, demokratického státu chovat. Příkladem může být i jeho návštěva v Německu.
Pro Frankfurter Allgemeine Zeitung Klaus řekl:

"Neakceptuji koncept evropské zahraniční politiky jako protiváhy ke Spojeným státům, nepotřebuji žádnou evropskou zahraniční politiku. To by bylo nebezpečnější než cokoli jiného. Nepotřebujeme jednotnou politiku, ale naopak myšlenkovou různorodost v zahraniční politice ... Neakceptuji dilema stát buď na straně USA nebo na straně Německa a Francie. To je špatná otázka. Já zastávám českou pozici, jen ten, kdo nemá žádné stanovisko, musí se přidat k jednomu nebo druhému..."

O válce v Iráku řekl:
"Nevěřím, že válka je správnou metodou k dosahování cílů, o nichž mluví americký prezident. Podle mého názoru nemůže demokracie přijít shora... Doufám, že válka skončí brzy. Ale nevěřím, že tam bude nastolena skutečná demokracie. Musíme spíše počítat s jakýmsi protektorátem. A nevěřím, že Američané tento úkol přenechají někomu jinému."
K česko-německým vztahům se Klaus vyjádřil:
"Tuto otázku (sudetoněmeckou), která stále znovu vede k napětí, považuji za okrajovou. Česko-německá deklarace byla na jednu stranu prospěšná, ale právě jen v této otázce, v tisíci jiných určitě ne. Zklamalo mě, že jsou stále němečtí politici, kteří chtějí měnit minulost. To bylo nebezpečné, je to nebezpečné stále a nejsem si jist, že to teď přestane," prohlásil a dodal, že si není jist, zda je ještě potřebné nějaké další gesto z české strany. (ČTK)

Dresdner Neueste Nachrichten:... nový muž na Pražském hradě je věrohodný ve svém tvrzení, že má zájem o zlepšení česko-německých vztahů. Sudetští Němci by mohli klidně jeho nedávné prohlášení k odsunu považovat za omluvu. Jeho návštěva v Berlíně navíc potvrdila, že má zájem o pragmatickou spolupráci obou zemí zaměřenou na budoucnost. V tom se setkal s plným porozuměním podobně pragmaticky smýšlejícího kancléře Schrödera i prezidenta Raua. A jeho distancování od irácké válečné koalice ochotných může klima v česko-německých vztazích jen ještě více zlepšit, soudí list.

S hrůzou si představuji, co by se asi dnes dělo, kdyby na hradě byl první Václav - poklonkující a servilní před každou mocí ze zahraničí. Další jeho "pravda a láska" vychází na světlo:

(zpráva ČTK) Roudnická větev rodu Lobkowiczů získala koncem loňského roku v restitučním sporu Lobkovický palác, jenž se nachází v areálu Pražského hradu. Vyhráli tak při, kterou od počátku 90. let vedli se Správou Pražského hradu. Ve čtvrtek minulý týden Lobkowiczové palác fyzicky převzali. 9.4. PRAHA - Soud zaskočil nájemce objektu - vedení Národního muzea, neboť se o tom dozvědělo teprve před měsícem. Ministr kultury Pavel Dostál Právu včera potvrdil, že ačkoli jde o národní kulturní památku, na palác se restituční nároky Lobkowiczů vztahovaly. "Museli jsme respektovat Ústavní soud," řekl Dostál. Dodal, že ačkoliv se národní kulturní památky nerestituují, v tomto případě se tak stalo, když ÚS změnil podmínky, za nichž lze objekty vracet.
Na kauze, která vyvrcholila v posledních týdnech funkčního období Václava Havla, je nejpodivnější přístup tehdejšího vlastníka paláce, tedy Správy Pražského hradu. Ta o rozuzlení soudního sporu neinformovala nejen veřejnost, ale ani nájemce, tedy Národní muzeum. "Z Pražského hradu to bylo prapodivné, informaci jsem se dověděl neoficiálně a sám jsem po tom začal pátrat. Snažil jsem se získat nějaký papír, což se mi nakonec podařilo po určitých peripetiích, které zřejmě souvisejí i s personálními změnami v prezidentské kanceláři Pražského hradu," popsal hradní přístup ředitel muzea Lukeš.
Šéf tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek Právu potvrdil, že tzv. malý Lobkovický palác byl minulý týden skutečně předán původním majitelům, ale žádné podrobnosti nebyl momentálně schopen sdělit, neboť "jde o součást obrovské spousty věcí, v nichž se nové osazenstvo prezidentské kanceláře teprve postupně začíná orientovat".

Copak se asi ještě budeme moci z pozadí jeho "panování" dozvědět? I z tohoto je jasné, že si Havel ty řády, které mu chce dát senát, skutečně zaslouží. Zasloužil se.

JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku