Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 14.4.2003
Svátek má Vincenc
  Výběr z vydání
 >LIDÉ: Osamělý bojovník František Kriegl
 >BELMONDO: Sedmdesátiletý "sympatický darebák"
 >ZAJÍMAVOST: Iluze či vize?
 >SOUTĚŽ: Jak jsme putovali do Evropy…
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Cesta na sever
 >PSÍ PŘÍHODY: To se může stát hlavně v sobotu
 >NÁZOR: Volání z druhého břehu
 >ZAMYŠLENÍ: Je ministr Šimonovský hrdina nebo podvodník?
 >POLITIKA: Evropská unie a válka v Iráku
 >GLOSA: V pátek třináctého
 >SVĚT: Mešitu u každé posluchárny?
 >REAKCE: Píseň noci 29. října
 >POLITIKA: Nová politická nabídka
 >GLOSA: Zachrání nás před tabákem a alkoholem?
 >PODVOD: Další konkurz - Zbrojovka Brno

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film  
 
14.4. BELMONDO: Sedmdesátiletý "sympatický darebák"
Jiří Wagner

Začátkem minulého týdne jsme hovořili s dcerou Kateřinou o tom, co jsme v neděli viděli a zjistili jsme, že shodou okolností jsme sledovali filmy, v nichž vždy vystupoval nám oběma velmi milý Jean-Paul Belmondo. Já jsem shlédl Belmondova Profesionála, dcera a její přítel si pro změnu pustili na videu Zvíře. Pochopitelně jsme konstatovali, že Belmondo hraje vždycky správné chlapíky a já se při té příležitosti natáhl po encyklopedii, abych zjistil, kolik let vlastně tomu "sympatickému rošťákovi" vlastně je. S překvapením jsem zjistil, že zrovna ve čtvrtek Belmondo oslaví sedmdesátiny!

Ke svému zahanbení musím přiznat, že jsem na výročí trochu pozapomněl, ale přesto (pozdě, ale přece) jsem se rozhodl napsat aspoň kratičký článek. Na internetu jsem navštívil asi nejlepší webové stránky věnované filmu, Film Database, a neubránil jsem se dalšímu překvapení - Belmondo za svůj život natočil neuvěřitelných 89 filmů! K mé velké lítosti ale všechny filmy byly uvedeny (pochopitelně) pouze pod originálním, tedy francouzským názvem a já tak musel tápat, abych při znalosti dvou či tří francouzských slovíček rozluštil alespoň některé Belmondovy filmy.

Přišel jsem tedy na to, že můj oblíbený Muž z Ria je L´Homme de Rio, 1964, Muž z Acapulca je ve Francii znám jako Le Magnifique, 1973 (tady mi pomohla jména dvojníků, které představoval, Boba Saint-Clair a Françoise Merlina) a Zvíře se francouzsky řekne skutečně zvíře - L´Animal, 1977. Názvy několika jiných skvělých filmů nepřekládali naštěstí ani naši jinak velice vynalézaví názvoslovci - Borsalino, 1970, Casino Royale, 1967 či Cartouche, 1963. Nakonec jsem i přes svou tupost pochopil dokonce i to, jak se francouzsky jmenuje film, který jsem s potěšením sledoval neděli poté - Samotář, čili Le Solitaire, 1987.

Pochopil jsem i názvy dalších filmů, ale ty (spolu s krátkým hercovým životopisem) koneckonců může každý zjistit ve výše zmíněné filmové databázi pouhým zadáním slavného jména Jean-Paul Belmondo. Pozoruhodné na Belmondově filmové činnosti je, že před kamerou stál poprvé už v roce 1956, a kdybych věřil v nějaký pre-prenatální život, tak jsem jej znal ještě dávno před početím. Vnímat jsem jej dokázal samozřejmě až mnoho let po onom aktu a radovat z něj se mi podařilo opět zase až o něco později. Od té doby Belmondo zestárl, ale zůstal svěží a usměvavý, jen se od filmových kamer vrátil zpět na divadelní prkna. Nedávno se po třináctileté známosti oženil a (kvůli manželce?:-)) brzy podstoupí i omlazovací kúry v lázních...

Nicméně dost tlachání a bezobsažných poznámek. Kdo chce, vyhledávač Google mu najde stovky zajímavých stránek o tomto vynikajícím herci - jako kupříkladu tuto na Classic Movies.
Já se každopádně s radostí dívám znovu a znovu na každý Belmondův film a jsem mu (bezpochyby s desítkami miliónů dalších diváků) za srandu, napětí, někdy smutek i morální ponaučení neskonale vděčen. Bez herců jako je čerstvý sedmdesátník Belmondo by byl svět přece jen o něco chudší.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku