Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 16.4.2003
Svátek má Irena
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Inflační vývoj je příznivý
 >POLITIKA: Scénáře pro Střední východ
 >FEJETON: Střihneme si převtělení?
 >MROŽOVINY: Samuraj proti osudu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Technické fiasko při digitální prezentaci
 >PSÍ PŘÍHODY: Kasání se před Tammy
 >MÉDIA: Skandál ala Respekt
 >MÉDIA: Televize Al-Jazeera
 >MÉDIA: Pro EU jen čtvrtina Maďarů
 >POLITIKA: Komunisté proti vstupu do EU
 >NÁZOR: Základna USA v ČR
 >NÁZOR: Je vymalováno
 >BOMBARDOVÁNÍ: Najděte devět rozdílů
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Komunikace je život
 >O CHYTRÝCH LIDECH: Protiklady potomka antiky (1)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  USA  
 
16.4. NÁZOR: Je vymalováno
Jan Beneš

Nebude snadné vynést soud, kde končí nepochopení a začíná zlá vůle. Právem však můžeme říci, že obecně tu platí hlavně snaha nepřijmout do své mysli nic, co ji snad přesahuje.
Troufám si tvrdit, že to je základní důvod rozhorlování ohledně Iráku a spojenecké, arciť pak hlavně americké aktivity tamtéž.
Přitom zásady amerického způsobu života jsou najmě jednoduché, leč oproštěny od všedního chytráctví. Deklarovány už roku 1776, mohou být však být pojaty také takto:
Lidé se nedělí na bohaté a chudé, ani na židy a katolíky, aniž by se dělili na černé a bílé, ale zásadně jen na slušné a neslušné. Chovej se tak, bys mohl být počítán mezi ně.
Je zásadně správné, aby se bohatí starali o chudé, silní o slabé, zdraví o nemocné a chytří o ty méně chytré, není však správné, aby pilní a pracovití dbali o blahobyt líných.
Ve starém indiánském přísloví pak totéž ve formě: je správné dát žíznivému napít, ale lépe je naučit ho hloubit studny.
Což vše lze aplikovat i na současné Amerikou vedené spojenecké úsilí v Iráku. Možná, že se americké zásady nezdají evropské mentalitě obecně a české pak zvláště dost pochopitelné a neb každý uvažuje především svou hlavou, jsou Americe přičítány motivy jiné. Jenže ono se na amerických školách doopravdy neopisuje a nic obdobného této cestě k úspěchu, tam prostě neplatí. Pamatuji a to nejednou studenty jež za mnou přišli s písemkou, kde jsem chybu přehlédl a řekli si o horší ohodnocení.
Chytře pronést cosi o tom, že když se tam žádné zbraně hromadného ničení nenaleznou, že si je tam prostě dovezou, je právě jen modelem onoho myšlení svou hlavou a nikoli tou americkou. A pokud je pronese nikoli muž z lidu, či žena z ulice, ale hlava sátu, je to na pováženou.
Pokud svrchu uvedené zásady mají rovněž platit na Středním východě, bylo zajisté zapotřebí zajistit jejich uplatnění vhodným počtem instruktorů. Otázkou zůstává, proč by tam měly platit. Tož. Hlavně proto, že erodovaná místní totalita, jak se právě proflakuje, byla ve vážném jednání s Ruskem, jež tam k ochraně svých zájmů hodlalo vyslat instruktory své, od nepaměti zcela jiné zásady vyznávající, neb žádný rok 1776 se tam dosud nekonal.


Další pokračování ukázek z knihy Jana Beneše - Čas voněl snem a páchl mrtvolami naleznete ve vědecké sekci NP - Universum


Další články tohoto autora:
Jan Beneš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku