Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 17.4.2003
Svátek má Rudolf
  Výběr z vydání
 >HUDBA A ZVUK: Partitura a jak se dostává na světlo boží
 >PRÁVO: Soudní podivíni
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Život je komunikace
 >INTERNET: Konečně za paušál - a bez drátů!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Druhý den na Interkameře
 >PSÍ PŘÍHODY: Objevil se spolubojovník
 >INTERNET: Další nehoráznost Telecomu
 >EKOLOGIE: Tupý meč ministra Ambrozka
 >POLITIKA: Prezidentův užitečný nápad
 >POLITIKA: Vítězství svobody v Iráku
 >NÁZOR: Maskot a pan "generální"
 >NÁZOR: O pravdě a přátelství
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák (4)
 >RODINA: Jak uhlídat děti
 >NÁZOR: EU - myslet stále ještě bolí.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
17.4. INTERNET: Konečně za paušál - a bez drátů!
Jiří Wagner

V článku ze začátku března o nedostupnosti technologie ADSL jsem psal o svém zklamání z této tolik oslavované kabelové služby. Když se moje beznaděj propadla do nejčernějších hlubin, znenadání se v temnotě objevilo světélko - kamarádka mě upozornila na nějakou firmu Lam plus, která prý poskytuje levné internetové připojení "bez drátů".

Pln skepse jsem do vyhledávače Google napsal zmíněný název a okamžitě mi byla poskytnuta adresa firmy LAM plus s.r.o. Na stránce je na prvním místě prosté sdělení: Pokud máte zájem o připojení k internetu, navštivte stránky http://net.lam.cz. Stále pln bezútěšnosti jsem se vydal na uvedenou adresu a tam se dozvěděl, že firma poskytuje kromě mnoha jiných produktů i Domácí Internet, kterážto služba "přináší produkt kvalitativně srovnatelný s kabelovým připojením ADSL. Zájemce připojíme prostřednictvím naší bezdrátové přípojky, avšak s použitím stejných technických parametrů jako kabelové ADSL. Zbývá snad jen dodat, že - na rozdíl od konkurence - nominální rychlosti námi nabízené jsou vyšší a poplatky nižší."

Byl jsem po svém zklamání z ADSL, ale i UPC (kvůli ceně za položení kabelu) a neskutečně drahých nebo datově omezených bezdrátových připojení pořád skeptický, takže jsem se nedůvěřivě podíval nejdříve na ceník - jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že LAM plus poskytuje připojení v ceně srovnatelné, či spíše nižší jako (téměř neexistující) kabelová ADSL, tedy paušálně, bez omezení časového nebo objemového za 1390,- Kč měsíčně při maximální rychlosti 128 kbps! Ještě ale nebylo vyhráno - nejdřív jsem se musel ujistit, že jsem v dosahu jejich vysílače, a proto jsem navštívil mapu pokrytí - nacházím se ve vyšrafované, tedy vysílači pokryté oblasti! To sice bylo potěšující, ale stále jsem neznal ještě jeden dost podstatný "detail": kolik mě bude stát jejich anténa na naší střeše. Odpověď přišla e-mailem obratem - osm tisíc. Když se připojí třeba tři nájemníci, pak na jednoho vyjde částka 3,5 tisíce.

Pochopitelně jsem službu objednal - ostatním nájemníkům, potenciálním zájemcům, to (možná:-)) sdělím později, až si jen-to-moje-připojení náležitě vychutnám, kvůli několika tisícovkám je přece nebudu pracně dávat dohromady v potřebnou hodinu (ostatně firma mi slíbila, že po jejich připojení mi těch několik tisícovek odečte z poplatků).
Za pár dní se u mě objevil chlapík, s nímž jsme vylezli na střechu a tam on vizuálně zjistil, že nejméně jedna jejich anténa je v dohledu, takže poslední možná překážka padla a připojení už nic nebránilo! Měl jsem pochopitelně ohromnou radost - konečně budu moci pracovat, číst zprávy nebo jen tak brouzdat po webu bez toho, abych musel každou chvíli koukat na hodinky nebo se hrozit pohledu na (jinak perfektní) měřák Connection Meter.

Faktem je, že za pár dalších dní ke mně přijeli dva mladí mužové - dvojčata, jak mi při práci řekli - a během necelé hodinky byla anténa (po podání takřka akrobatických výkonů) přimontována na stožáru na střeše, kabel se střechy natažen ke mně do bytu, připojen do síťové karty v mém počítači a bylo hotovo. Zbýval už jen technický detail - na střeše přeměřit ideální nasměrování antény a u mě změřit jestli elektrony (či jaké částice) tečou skrz dráty ze střechy dolů i naopak.

Nedůvěřivě jsem pak sedl před monitor a v Oblíbených položkách kliknul na první adresu, která se namanula. Stránka se načetla a já nevěřícně zíral - skutečně jsem připojen k internetu a na hodinky a s tím spojené odtékání peněz z mé kapsy do bezedné studny Českého Telecomu se přitom poprvé v životě můžu vykašlat. Slastná úleva!

Snad můj článek potěší aspoň ty čtenáře z Prahy, kteří se dosud potýkají se stejnými problémy, jakými jsem až donedávna trpěl já. Těm ostatním v jiných městech přeju, aby se i u nich našla podobně ochotná, rychlá a levná firma jakou je v Praze LAM plus s.r.o.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku