Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 17.4.2003
Svátek má Rudolf
  Výběr z vydání
 >HUDBA A ZVUK: Partitura a jak se dostává na světlo boží
 >PRÁVO: Soudní podivíni
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Život je komunikace
 >INTERNET: Konečně za paušál - a bez drátů!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Druhý den na Interkameře
 >PSÍ PŘÍHODY: Objevil se spolubojovník
 >INTERNET: Další nehoráznost Telecomu
 >EKOLOGIE: Tupý meč ministra Ambrozka
 >POLITIKA: Prezidentův užitečný nápad
 >POLITIKA: Vítězství svobody v Iráku
 >NÁZOR: Maskot a pan "generální"
 >NÁZOR: O pravdě a přátelství
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák (4)
 >RODINA: Jak uhlídat děti
 >NÁZOR: EU - myslet stále ještě bolí.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
17.4. Do Agory se vrátila historie
(eff)

Myslím, že bychom se občas měli zastavit a vážně a přitom bez patosu si připomenout význam okamžiku. To, co se stalo 16. dubna 2003, je bezesporu událost, která si takové zastavení zaslouží. Doslova v kolébce evropské demokracie, v Agoře v Aténách, v místech kde se shromažďovali aténští občané aby rokovali o obecných věcech, nejvyšší představitelé 25 zemí Evropy podepsali smlouvu o rozšíření Evropském unie. Pokud občané budou s rozšířením souhlasit, staneme se členy Unie 1. května příštího roku. Naši republiku reprezentovali prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla, ti smlouvu podepsali jaksi v první vlně, a ministr zahraničí Cyril Svoboda.

V krátkém projevu premiér připomněl, že se po rozšíření stane Evropa nejširším trhem světa - to je možná diskutabilní, ale připomněl též zajímavost Evropy, a nebál bych se (nejsem ovšem premiér) užít v souvislosti s Evropou slova nejzábavnější oblast světa ve smyslu kulturním.

Tím, že do Atén jel, vyjádřil Klaus jasně svůj vztah k Unii. Ano, on coby premiér podával přihlášku a je lidsky pochopitelné jeho přání smlouvu po celém tom dlouhém procesu podepsat: jistě by to přání v sobě měl, i kdyby nebylo jiných, politických motivů, jež ho k rozhodnutí vedly.

Teď samozřejmě půjde o to, jakou Unii si budeme přát - a pokud na výsledek máme mít vliv, musíme v ní být. I to je jeden z důvodů, který vedl Klause do Atén. Poslední události - zvláště pak brutální arogance francouzského prezidenta a německé postoje, ostře nasvítily varování euroskeptiků před franko-německou dominací. Nebyla to planá slova a budeme si je často připomínat v nadcházejícím období, kdy půjde o nárys celoevropského uspořádání. Měli bychom být Chiracovi vděčni za to, že svou arogancí otevřel oči i těm, kdo byli příliš zaujati myšlenkou federalismu, a přiznám, ze jsem také tímto směrem tíhnul. Přístupová jednání definitivně skončila a otevírá se další kapitola průběžně psaného románu o budoucnosti Evropy. Jenom když referendum vyzní pozitivně, jenom když naši občané - většina zúčastněných - řekne ANO, budeme spoluautory.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku