Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 19.4.2003
Svátek má Rostislav
  Výběr z vydání
 >ZAMYŠLENÍ: 15 otázek pro Sudetské Němce
 >GLOSA: O pohodlí a svobodě
 >NÁZOR: Toto tajemství je úřední
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >INFO: Křišťálové srdce Poděbrady 2003
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (16)
 >DIGITÁLNÍ MÉDIA: Jak dál v roce 2003? (IV.)
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Na Montmartre - itinerář
 >PSÍ PŘÍHODY: Všechno nejlepší, Ireno!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Atrakce na Interkameře
 >MOBY DICK: Týden v Českých Textárnách
 >TÉMA: Ministr dopravy Šimonovský "kápl božskou"
 >NÁZOR: Peníze nejsou až na prvním místě
 >ZAMYŠLENÍ: Konečně!!!
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
19.4. NÁŠ RYBNÍK: Týden v trapu
JITA Splítková

12. dubna vydala ČTK následující smutnou zprávu - Ve věku 92 let zemřel v noci na dnešek český spisovatel Zdeněk Jirotka. ČTK to ráno oznámil jeho syn. Jirotka je znám především jako autor humoristického románu Saturnin.
Saturnin patří mezi nejlepší humoristické romány napsané a vydané nejen u nás, ale myslím si, že i ve světě. Samozřejmě, že se jistě k tomuto tvrzení najde oponent, ale tím na věci nic nezmění. Jirotkova prvotina je a bude pořád suprová knížka, kterou si rádi budeme číst. Autorovi za ní patří velký dík.

A co jinak tento týden prosvištělo naším rybníkem?

Vládní koalice v pátek ve sněmovně prosadila schválení dílčí novely školského zákona. Zatímco opozice se domnívá, že novela zvýhodňuje církevní školy, hlavní autorka předlohy, Michaela Šojdrová z KDU- ČSL, s tímto názorem ostře nesouhlasí. Novelu musí ještě posoudit senát a prezident.
Předseda sněmovního výboru pro vědu a vzdělání Walter Bartoš (ODS) prohlásil, že novela církevním školám umožňuje přístup ke státním dotacím, aniž by musely jako jiné školy absolvovat řadu procedur spojených se získáním právní subjektivity. "My v ODS jsme přesvědčeni, že církevní školy mají své místo na vzdělávacím trhu, ale musí na ně být kladena stejná kritéria jako na všechny ostatní," prohlásil Bartoš.

Je opravdu s podivem, jak je Špidla ve vleku kléru a pravicových stran koalice. Za kus kosti zaprodal ideje sociální demokracie, je tedy ještě s větším podivem, že to jeho spolustraníkům a voličům nevadí.

A další malý skandálek:
Bezpečnostní informační služba (BIS) nesledovala ani neodposlouchávala ministry vnitra a obrany Stanislava Grosse a Jaroslava Tvrdíka. Jakékoli sledování obou členů vlády před členy sněmovní komise pro kontrolu BIS vyloučil v pátek ředitel této služby Jiří Růžek. Předseda komise Jan Klas z ODS novinářům citoval z dopisu, který dostal od premiéra Vladimíra Špidly. Předseda vlády v něm uvedl, že vojenské zpravodajské služby ani česká civilní rozvědka poslance neodposlouchávaly. Aféra kolem údajného sledování Grosse a Tvrdíka se objevila počátkem dubna.
Týdeník Respekt tento týden napsal, že BIS se prý až do konce loňského roku zabývala Tvrdíkovými aktivitami z doby před třemi lety, kdy řídil Vojenská lázeňská a rekreační zařízení. BIS prý prověřovala, zda Tvrdík neprotežoval jednu moravskou firmu...

Takže na čem jsme? Podle všeho Špidla má k BIS opravdu zvláštní vztah. Například Reflex už před časem napsal:
"... je pedantický úředník, jenž posiluje svou politickou moc skrze skříně plné informací. Zvláště v posledním roce Zemanovy vlády, když získal dohled nad činností Bezpečnostní informační služby,tvrdí jeho nejbližší spolupracovníci, že Špidla dlouhé hodiny věnuje studiu a vyhodnocování důvěrných informací z BIS. Po letech Klausovy a Zemanovy nevšímavosti získaly tajné služby oddaného čtenáře a ochránce, který se rád a dlouze nechává informovat o různých probíhajících kauzách. Když si uvědomíme, že pod něj z titulu premiéra bude spadat ještě Národní bezpečnostní úřad a že se Špidla minulý týden stal i šéfem vládního výboru pro koordinaci všech služeb, bude toto spojení možná politicky rizikovější než jeho tolik propagované ekonomické představy." článek zde

Neradostných zpráv by se za tento týden dalo vybrat velice mnoho, ale je jaro na závěr vyberu něco lechtivějšího.
Předmanželský sex české společnosti nevadí. Tolerantní není naopak k nevěře a více než polovina lidí odsuzuje rovněž vztah partnerů téhož pohlaví. Ukázala to březnová studie Centra pro výzkum veřejného mínění
Tady se nabízí otázka: Je nevěrou, když manželka zahne manželovi se ženou a manžel manželce s mužem? Právníci jsou prý touto otázkou zmateni, ale jako důvod k rozvodu prý i tato nevěra stačí.

JITA


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku