Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 19.4.2003
Svátek má Rostislav
  Výběr z vydání
 >ZAMYŠLENÍ: 15 otázek pro Sudetské Němce
 >GLOSA: O pohodlí a svobodě
 >NÁZOR: Toto tajemství je úřední
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >INFO: Křišťálové srdce Poděbrady 2003
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (16)
 >DIGITÁLNÍ MÉDIA: Jak dál v roce 2003? (IV.)
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Na Montmartre - itinerář
 >PSÍ PŘÍHODY: Všechno nejlepší, Ireno!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Atrakce na Interkameře
 >MOBY DICK: Týden v Českých Textárnách
 >TÉMA: Ministr dopravy Šimonovský "kápl božskou"
 >NÁZOR: Peníze nejsou až na prvním místě
 >ZAMYŠLENÍ: Konečně!!!
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
19.4. MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů


Tak zase přišlo jaro, jako každý rok. Slunce svítí, květiny rozkvétají a pod nohama nám křupají mrtvá ptáčátka, čerstvě vypadlá z hnízd. Větve stromu a zkažené potraviny na našem balkóně se zelenají. Vstříc slunci vylétají ze smrdutých popelnic chuchvalce mladických much, aby oslavily nejkrásnější čas roku a porozhlédly se po chutném výkalu. Většina lidi jaro miluje.
Člověka fascinuje probouzející se příroda, a tak na oslavu jejího znovuzrozeni oškube keře zlatého deště, vytrhá ze země sněženky, bledule, oláme větvičky stromů, nařeže je a hodí do vázy s chlorovanou vodou. Zvláštní oblibě se těší rozkošné chlupaté kočičky, které za účelem zkrášlení svého příbytku uzurpuje zimou vyhladovělým včelám a připravuje je tak o první možnost obživy. Symbolem jara jsou bezesporu chlupatá žluťoučká kuřátka, nemotorně se batolící v zelené trávě. Člověk jim ovsem nedá příležitost k vylíhnutí, protože slepice připraví o možnost sexualního života separací od kohouta. Na Velikonoce jim navíc sebere vejce, uvaří neoplodněná kuřátka natvrdo a za pomoci chemických sloučenin jejich rakvičky obleče do barev, které slepice určitě původně neměly v úmyslu. Pak orve vrby a z jejich proutků uplete pomlázky, které lze zakoupit u starých babek na trhu mezi paneláky za 25 korun za kus. Ušetří se tak spousta času, který se dá strávit doma u televize. Obarvená vejce následně přecházejí do vlastnictví žen, zatímco pomlázky do vlastnictví mužů. Zvláštní je, ze vejce mohou podle tradice přejít z vlastnictví žen do vlastnictví mužů za pomoci mírného fyzického násilí s použitím pomlázky, zatímco metoda pro transfer pomlázek do vlastnictví zen podle tradice neexistuje. Na závěr nutno poznamenat, že v poslední době člověk dává před skutečnými přednost vajíčkům čokoládovým.
Zvláště pak, pokud v sobě skrývají nějakou plastikovou ohavnost, ručně kolorovanou levnou asijskou pracovní silou. Nedílnou součástí jara jsou také koťátka. Kočky, vylekané teplou frontou, si v nočních ulicích zadělávají na mladé, kterými nás pak někdy uprostřed května potěší.
Koťátka vypadají jako droboučká, roztomilá a bezmocná klubíčka a člověk se nad nimi mnohdy rozněžní natolik, ze mu dá i několik hodin přemáhání, než je v zájmu přirozeného výběru druhu utopí. Topení koťátek je možno chápat jako součást velkolepého jarního úklidu, kdy se člověk zbavuje nepotřebných krámů.
Poctivé hospodyňky oloupou z dětských židlí zaschlé žvýkačky a vyluxují pavouky, umyjí okna, naleští linoleum, zametou a ze skříní vyhodí oděvy, které jsou jim už male. Vysokoškolští studenti si na kolejích otevřou okno a vynesou koš.
Programátoři si rukávem otřou obrazovku monitoru. Obrovskou změnu zažívají na jaře lavičky v parku. Zatímco přes noc skýtají lože bezdomovcům, které teplo vyhnalo z kanálů a zatuchlých nádražních čekáren, přes den jsou zpovědnicí milencům, kteří se na nich objímají a mužská část do nich v záchvatu lásky ryje kosočtverce. Ano, málem bych zapomněl - romantika je, samozřejmě, dalším synonymem jara. V touze po romantickém vztahu některé dívky na svůj obličej aplikuji kosmetiku a make-up. za několik set až tisíc korun a natahují si sukně, které zakrývají jen ty části těla, za jejichž odhalení by mohly být stíhány pro mravní ohrožování nezletilých. To je s povděkem kvitováno jak stejně romanticky zaměřenými vilnými starci, kteří se celou zimu na příchod jara jen třásli a teď se vystavují riziku selhání srdce, tak ostatními muži, kteří se nestačí divit, co všechno přes zimu narostlo a zvou to do kin za účelem tmy.
Muži a ženy, kteří už nemají věk, chuť či síly věnovat se takovým činnostem, mohou využít získaného času k práci na zahrádce. Zeminu je třeba po zimě vhodně upravit, rozrýt a nadopovat umělými hnojivy, žíravinami a chemikáliemi proti škůdcům a nakonec i zeleninou, případně květenou, která má už spadeno na alergiky. Totéž, ale ve velkém, praktikují zemědělci, kterým na konci sezóny úroda stejně shnije, uschne, zmrzne, nebo ji musejí prodat za směšnou cenu.
Alergikům na jaře začíná sezóna, a tak musí polykat prášky, chodit na injekce, nechodit ven, málo větrat, vyhýbat se včelám a vosám, prachu, pylu, roztočům a proklínat přírodu se všemi jejími ročními obdobími, ovšem se zvláštním důrazem na jaro. Už aby zase byla zima.


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku