Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 23.4.2003
Svátek má Vojtěch
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Je to těžký
 >ZAMYŠLENÍ: Proč chtít do Unie?
 >O CHYTRÝCH LIDECH: Protiklady potomka antiky (2)
 >MROŽOVINY: Štít svůj čistý!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Bezvýchodná situace
 >PSÍ PŘÍHODY: Druhý košík během jednoho měsíce v čudu!
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (8)
 >SCI-FI: co nového v literatuře i filmu?
 >POVÁLEČNÁ REKONSTRUKCE IRÁKU: Kdo, jak, proč?
 >FEJETON: Revoluce v digitální fotografii
 >EKONOMIKA: Inflace jako by přestala existovat
 >NÁZOR: Krátká koláž o našem vstupu do EU.
 >NÁZOR: OSN obchodující s ropou
 >NÁZOR: Mobilita?
 >NÁZOR: Regulování nájemného je tyranie a vydírání

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
23.4. SCI-FI: co nového v literatuře i filmu?
(pagi)

Sci-fi, to už dávno není jenom vědecká fantastika, dokonce zkratka SF se někdy rozepisuje jako Speculative Fiction. Ačkoliv mnoho vážených občanů se na dotaz, zda oblibují tenhle druh literatury, otřesou, jako kdyby na ně sáhla smrt, pravděpodobně se svými dětmi navštívili některý z dosud uvedených filmů o Harry Potterovi nebo si málem uhnali vlka na tříhodinovém maratónu Středozemí jménem Pán prstenů. A pokud ne, tak téměř určitě viděli v kině některý jiný film žánrové srostlice SFFH - science-fiction, fantasy a horor. Vždyť v celosvětových filmových žebříčcích najdete v první třicítce asi jen pět filmů, které do této skupiny nepatří...

Uplynulé týdny přinesly do knihkupectví řadu původních českých i přeložených (hlavně angloamerických a polských) titulů. Z těch původních jsou zajímavé příběhy „vlakového čtiva“ série Mark Stone. Nakladatel Ivo Železný totiž po ukončení originální série J.-P. Garrena získal svolení k tomu, aby čeští spisovatelé mohli v příbězích neprůstřelného agenta pokračovat, a nedávno tak vyšel již pátý titul. Po Vlado Ríšovi, Ivaně Kuglerové, Jiřím Procházkovi a Mirkovi Žambochovi se stal dalším autorem v řadě Štěpán Kopřiva, jméno, které čtenářům NP je známé z oblasti filmové kritiky. Českou hard SF zastupuje například Robert Fabian románem Planeta mezi dvěma slunci. Specifickou položkou je druhý díl románu Noční klub Jiřího Kulhánka, autora, který vyniká nesentimentálním postojem k životu (i k smrti) svých postav a jehož práce by snadno mohly nést podtitul 100 hl krve. Čeští autoři mají ve vydávání příběhů ze světa barbara Conana dlouhou a bohatou tradici a každoročně přibývá několik dalších příspěvků do životopisu tohoto velkého Cimmeřana. Knihou, která si zaslouží všeobecnou pozornost, byl již vloni vydaný román Stín modrého býka autorské dvojice Františka Vrbenská a Leonard Medek. Příběh situovaný do Čech období, kdy se tu mísil vliv Římské říše, konec keltské éry a začátky slovanského osídlení, mi v mnohém připomněl Štorchovy příběhy lovců mamutů a měl by se dostat na seznamy doplňkové četby v učebnicích dějepisu. Lékařka Jana Rečková nedávno vydala další ze svých románů Kniha prokletých. Je to příjemně čtivý, víc poetický než akční příběh, který by se dal charakterizovat jako román v povídkách. František Novotný pracoval řadu let na pokračování svého románu Dlouhý den Valhaly. Další díl příběhu z alternativního světa, ve kterém nacistická mystika zafungovala a tak odpor proti nim organizuje hrstka Američanů, kteří se zachránili v Antarktidě, vyšel pod názvem Další den Valhaly - Dopoledne.

Překladová literatura kombinuje staré dobré kusy s novinkami. Isaac Asimov je klasickým autorem všeobecně uznávaným a pro ty, kdo se zájmem přečetli jeho Ocelové jeskyně, určitě bude potěšením román Roboti úsvitu - další z příběhů detektiva Eliáše Baleye a jeho přítele robota Daneela Olivawa. Jiným oblíbeným autorem je Neil Gaiman (Dobrá znamení, Američtí bohové), jeho novela Koralina vyšla poprvé vloni a okamžitě zaujala pozornost literární kritiky jako vynikající dílo pro mladší čtenáře i pro dospělé. Gaiman se pustil do nelehkého úkolu v komorním příběhu studovat vzájemné odcizení se rodičů a jejich dítěte. Všeobecnou pozornost si určitě zaslouží reedice slavného románu Michaila Bulgakova Mistr a Markéta. Román I když půjdu roklí šeré smrti (orig. Passage) autorky Connie Willisové je žánrově na pomezí fantastiky a mainstreamu a rovněž patří k dílům, které zaujaly americkou odbornou kritiku. Polská literatura patří po angloamerické ke druhému hlavnímu dodavateli našeho překladového trhu SFFH. Sbírka Polská ruleta obsahuje průřez tím nejlepším, co naši severní sousedé nabízejí a sedmnáct povídek je natolik rozmanitých, že jen málokterý čtenář knihu odloží nespokojen. Po mnoha letech se k naším čtenářům dostala prvotina Neala Stephensona Velké U - napůl fikce, napůl osobní výpověď o (nejen) americkém vysokém školství a studentech vůbec, velký dort hořkobřitké satiry s trochou filozofické šlehačky navrch. Pozoruhodným autorem je u nás téměř neznámý Cordwainer Smith - v civilu zakladatel americké školy psychologické války, v literatuře autor řady povídek, které se vždy řadily ke špičkovým dílům žánru. Souborné české vydání jeho prací začíná sbírkou Znovuobjevení člověka I.

V naší sci-fi sekci jsme nedávno zavedli novou službu čtenářům SFFH - zveřejňování ukázek z románů. Najdete je všechny v samostatné podrubrice tady, v textu jsou uvedeny odkazy přímo na ukázky jednotlivých románů. Naše filmové zpravodajství je prakticky denně aktualizováno o drby neboli zpravodajství o připravovaných filmech, ale pravidelně tam jsou i recenze filmů a medailonky herců a autorů. Z poslední doby to jsou například  recenze na oskarovou Cestu do fantazie, Truman Show, Minority Report či na Soderberghův Solaris, medailonky Jacka Nicholsona, Roberta Zemeckise a Rebeccy Romijn-Stamos a samozřejmě nechybějí vzpomínky na starší české filmy.
Další články tohoto autora:
(pagi)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku