Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 22.4.2003
Svátek má Evženie
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Papež vidí mraky na obzoru
 >SPOLEČNOST: Příběhy české justice (Příběh sedmý)
 >ZAMYŠLENÍ: 15 otázek pro Sudetské Němce
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Poslední jízda
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Neveselé Velikonoce
 >PSÍ PŘÍHODY: Příhoda s veverkou
 >REAKCE: Zaorálkova právní negramotnost
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák (5)
 >ARCHITEKTURA: Vzhůru k newyorským mrakodrapům!
 >HUDBA A ZVUK: Nahrávání je věda i umění, etika i estetika
 >EKONOMIKA: Nejistota akciových trhů přetrvává
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (6,7)
 >NÁZOR: "Co je Vám do toho?"
 >NÁZOR: Váleční zajatci
 >GLOSA: O pohodlí a svobodě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
22.4. ARCHITEKTURA: Vzhůru k newyorským mrakodrapům!
Zdeněk Lukeš

Chrysler building
Kdysi jsem v rámci této rubriky psal seriál O nejvyšší mrakodrap. Tak jsem vás, čtenáře, postupně seznámil s různými stavbami, počínaje newyorským Domem - žehličkou (tedy Flatironem) a konče dnes rozestavěným monstrem v čínské Šanghaji.

Taky jsem připomněl pár nerealizovaných kuriozit (např. Larkin Building nebo tzv. Mílový mrakodrap Franka Lloyda Wrighta, či nedávný Nouvelův a Fosterův pokus o evropskou odpověď na americko-asijskou hegemonii).

Zmínil jsem i různé podivnosti, které s tématem souvisely - např. přímým soubojem mezi dvěma stavbami, které vznikaly souběžně - jedna na Dolním Manhattanu, druhá poblíž Central Parku. Vítězem se tehdy stal nečekaně architekt Van Allen, který v noci vytáhl z pouzdra ve věži svého Chrysler Building štíhlou špici, takže jeho stavba nakonec byla tehdy o pár centimetrů nejvyšší na světě.

Zastavil jsem se i u kuriozních příhod, jako byl náraz letadla do Empire State Building - dlouholetého rekordmana mezi nejvyššími stavbami. Dodatečnou tečkou za seriálem byla nakonec tragédie, která ukončila život newyorských Dvojčat v září 2001. Jen pro zajímavost - nebyl to první rekordně vysoký dům, který zmizel s povrchu NYC - už v šedesátých letech byla rozebrána krásná budova mrakodrapu Singer Tower z počátku století, což vyvolalo velké protesty veřejnosti a vedlo nakonec (spolu s kritikou demolice slavné Madison Square Garden) k ustavení památkové péče v New Yorku.

Nyní se k tématu vracím, neboť budu mít o newyorských mrakodrapech přednášku, na niž vás samozřejmě srdečně zvu. Bude se konat v knihkupectví Fraktály v budově Galerie J. Fragnera na Betlémském náměstí tento čtvrtek, 24. dubna v 19 hodin. O den později se koná repríza v klatovské galerii - tentokrát od 17 hodin.

Pro zájemce o Psí hledání - jednotlivé díly seriálu O nejvyšší mrakodrap najdete v archívu rubriky Architektura (můžete taky postupovat přes hypertextové odkazy od nejnovějšího k nejstaršímu dílu).

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku