Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 22.4.2003
Svátek má Evženie
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Papež vidí mraky na obzoru
 >SPOLEČNOST: Příběhy české justice (Příběh sedmý)
 >ZAMYŠLENÍ: 15 otázek pro Sudetské Němce
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Poslední jízda
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Neveselé Velikonoce
 >PSÍ PŘÍHODY: Příhoda s veverkou
 >REAKCE: Zaorálkova právní negramotnost
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák (5)
 >ARCHITEKTURA: Vzhůru k newyorským mrakodrapům!
 >HUDBA A ZVUK: Nahrávání je věda i umění, etika i estetika
 >EKONOMIKA: Nejistota akciových trhů přetrvává
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (6,7)
 >NÁZOR: "Co je Vám do toho?"
 >NÁZOR: Váleční zajatci
 >GLOSA: O pohodlí a svobodě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
22.4. Kostlivec za 326 milionů
(nov)

Přes Velikonoce se v Česku vylíhla nová finanční aféra. Ministryně zdravotnictví Marie Součková se dnes dostaví k místně příslušnému soudu, aby byla zbavena mlčenlivosti v kauze firmy Diag Human. Jak již uvedla na tiskové konferenci v Zelený čtvrtek, Špidlova vláda podle výroku rozhodčího senátu proplatila této firmě 326 milionů Kč za to, že v roce 1992, když Diag Human (tehdy Conneco) chtěla obchodovat s krevní plazmou z českých transfúzních stanic, tehdejší ministr zdravotnictví M. Bojar (OF) podle "MF Dnes" použil ve spojitosti s ní výraz "pochybná firma", načež z obchodu sešlo. Kauza pak údajně "vykrystalizovala" v roce 1996, kdy v čele ministerstva zdravotnictví stál J. Stráský (ODS).

K projednávání stížnosti firmy Diag Human došlo v lednu 2003 a nález rozhodčího senátu byl vydán o něco později, přičemž se Špidlův kabinet zavázal slibem mlčenlivosti. Podle svých slov je ministryně Součková zodpovědná za svůj resort a ctí právo občanů na informace, zvláště když se jedná o vysoké částky z jejich daní. Dále chce, aby se spor firmy Diag Human a ČR řešil před soudem a nikoli pomocí rozhodčího senátu, když firma žádá další náhradu za ušlý zisk a úroky ve výši 4 až 6 miliard Kč.

Na první pohled se paní ministryně jeví jako jediná spravedlivá a zbytek vlády jako spolek podrazáků - především kvůli tomu závazku mlčenlivosti, který ale bývá v těchto případech obvyklý, váže obě strany sporu a může být i takticky výhodný. Dále zaráží načasování - proč tohoto kostlivce za 326 milionů tahá ze společné skříně vládní koalice až teď - po sjezdu ČSSD - když s kauzou Diag Human musela být obeznámena ihned po svém nástupu na ministerstvo v červnu loňského roku.
Je zajímavé, že tentokrát česká média nic nevyčenichala a musela to být zase až paní ministryně, která případ odškodného pro firmu Diag Human mediálně otevřela. Vzhledem k současným poměrům v ČSSD pak nejde opomenout, že počínání paní ministryně, spíše než nezištnou službou veřejnosti, může být útokem proti předsedovi vlastní strany a premiéru Špidlovi.
Nu, uvidíme, o čem závazku mlčenlivosti zbavená ministryně zdravotnictví bude občany informovat, jakou zrůdu to vlastně z vládní skříně vytáhne a na koho se pak ten kostlivec politicky svalí - když finančně už padl na státní kasu a ani Součková v roli posledního spravedlivého ho z ní odvalit nedokáže.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku