Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 22.4.2003
Svátek má Evženie
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Papež vidí mraky na obzoru
 >SPOLEČNOST: Příběhy české justice (Příběh sedmý)
 >ZAMYŠLENÍ: 15 otázek pro Sudetské Němce
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Poslední jízda
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Neveselé Velikonoce
 >PSÍ PŘÍHODY: Příhoda s veverkou
 >REAKCE: Zaorálkova právní negramotnost
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák (5)
 >ARCHITEKTURA: Vzhůru k newyorským mrakodrapům!
 >HUDBA A ZVUK: Nahrávání je věda i umění, etika i estetika
 >EKONOMIKA: Nejistota akciových trhů přetrvává
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (6,7)
 >NÁZOR: "Co je Vám do toho?"
 >NÁZOR: Váleční zajatci
 >GLOSA: O pohodlí a svobodě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
22.4. POLITIKA: Papež vidí mraky na obzoru
Ondřej Neff

Kardinál Miloslav Vlk se v pondělí vyjádřil v českém vysílání BBC k papežově nedělní promluvě k věřícím, v níž se vyslovil i k situaci v Iráku. Papež nezůstal stranou po celou dobu konfliktu. 26. března zveřejnil vatikánský orgán L´Osservatore Romano jeho varování před humanitární katastrofou a před "tragedií civilního obyvatelstva" - jak stálo v názvu promluvy. V článku se dále psalo o riziku katastrofy obrovských rozměrů, která by se mohla rozšířit na celou oblast. Za oběti "destrukce a smrti" se papež modlil i na shromáždění 9. dubna. Tentokrát ale šel ještě dále a upozornil, že irácké tažení bude vnímáno jako střet islámu a křesťanství. Kardinál Vlk volil včera opatrná slova a řekl, že by tažení tak "mohlo být interpretováno".

Zde je třeba zdůraznit, že ani papež, ani náš kardinál nepřistoupili na tezi, že tomu tak skutečně je, že jde - řečeno v duchu zvulgarizovaných Huntingtonových tezí - o střet civilizací. Papež mluví o vnímání, kardinál o interpretaci, což předpokládá velkou míru subjektivnosti.

Lidské vztahy, v mikrokosmu vztahů mezi lidmi jednotlivými i makrokosmu vztahů celých společenství, jsou však odevždy silně zatíženy subjektivitou. Ve vztazích je těžké říci, je to "tak a tak". Vnímání vztahu, jakkoli subjektivní a mnohdy i falešné, má zásadní váhu. Kdyby skutečně měl být irácký konflikt vnímán jako střet islámu a křesťanství, pokud by měla tato interpretace - řečeno s Miloslavem Vlkem - převládnout, pak to prostě bude střet islámu a křesťanství.

Papež a spolu s ním i další katoličtí předáci varují před takovým vývojem. Není divu. Katolická církev, jistě víc než kterékoli jiné společenství na světě, žije i v minulosti a z minulosti, a palčivě vnímá odpovědnost za staletí válek vedených ve jménu kříže. Ovšem ani muslimové na minulost nezapomínají. Izrael vnímají jako "křižácký stát", tedy v podstatě jako výspu západní civilizace na jejich území, jakkoli absurdní a nehistorický je to pohled. I to je příklad, kdy "vnímání" a "interpretace" se staly součástí politické reality. Jako nepřijatelnou křižáckou výpravu jistě chápou mnozí z nich i Bushovo tažení do Bagdádu.

Pohled do zítřka

Katolická církev ale nežije jen minulostí. Je to hráč zvyklý hrát na mnoho tahů dopředu, ostatně, tuhle hru se učí a piluje už dva tisíce let. Jestliže tedy papež posunul ve svém velikonočním poselství - jemuž se skutečně naslouchá v celém světě - své stanovisko od varování před humanitární katastrofou k varování před zásadním a dá se říci globálním ideologickým konfliktem, pak je zřejmé, že papež a jeho blízcí stratégové vidí obzor zahalený temnými mračny.

Je zvláštní, že papež přitvrdil právě ve dnech, kdy konflikt utichá, Bagdádu je dobyto, Husajn je buď mrtev nebo je psancem, a kdy se jedná o tom, jakou domácí správu Irák dostane. Navíc se dokonce zdá, jako by se rýsovala možnost dohody o řešení palestinského problému. Jakoby papež chápal současnou situaci jako dočasné uklidnění po prvním zahřmění, po kterém se přižene ještě něco horšího. On sám je zakotven v táboře humanistů, jejichž postoje mnohdy odrážejí spíše jen zbožné přání než realitu. Tentokrát jako by realita vrhla stín i do vatikánských komnat.

Úkol pro nástupce

Vždyť irácký konflikt nespadl z nebe, skutečně jen zaslepenec ho může vnímat tak, že do klidného a mírumilovného středovýchodního prostředí vtrhnul válkychtivý kovboj! Oblast je dlouhodobě a trvale zdrojem světového napětí a islamistický extremismus je jednou z jeho významných složek. Papež je starý a velmi nemocný a dá se čekat, že jeho varovná předpověď o možném "vnímání střetu" je součástí závěrečné kapitoly jeho veřejného působení. Jeho nástupce, a s ním i celá nová garnitura stratégů, se budou muset s problémem "vnímání střetu" vyrovnat. Katolíci nabádají ke smířlivosti, varují před násilím. Pokud ovšem se riskantní pokus Američanů nepovede, a pokud se nepodaří ustavit na Středním východě, nejdřív z Iráku, tomto dosavadním srdci neklidu, bázi pro šířící se stabilitu, posun ve formulacích a postojích bude muset jít ještě dál. K aktivní obhajobě principů, na kterých naše civilizace stojí. Pokud ještě skutečně stojí.

Ondřej Neff
Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku