Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 23.4.2003
Svátek má Vojtěch
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Je to těžký
 >ZAMYŠLENÍ: Proč chtít do Unie?
 >O CHYTRÝCH LIDECH: Protiklady potomka antiky (2)
 >MROŽOVINY: Štít svůj čistý!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Bezvýchodná situace
 >PSÍ PŘÍHODY: Druhý košík během jednoho měsíce v čudu!
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (8)
 >SCI-FI: co nového v literatuře i filmu?
 >POVÁLEČNÁ REKONSTRUKCE IRÁKU: Kdo, jak, proč?
 >FEJETON: Revoluce v digitální fotografii
 >EKONOMIKA: Inflace jako by přestala existovat
 >NÁZOR: Krátká koláž o našem vstupu do EU.
 >NÁZOR: OSN obchodující s ropou
 >NÁZOR: Mobilita?
 >NÁZOR: Regulování nájemného je tyranie a vydírání

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
23.4. Ministerský post jako funkce pro žehlíře
(eff)

Lidi nadané obrazotvorností baví představa, že ministr zahraničí Cyril Svoboda stojí na koberečku a prezident Václav Klaus přechází s rukama za zády a péruje ho za jeho pohrdavé výroky na téma "Václav Klaus nerozumí problematice Evropské unie". Ve skutečnosti to tak jistě nebylo a šlo o běžné "vyjasňování stanovisek". Stanovisko Václava Klause k Unii je ovšem dobře známé v Unii i u nás, tedy: do Unie ano, ale žádnou federaci, a taktéž stanovisko Špidlovy vlády vyjádřené Svobodou "do Unie určitě a federaci rozhodně ano" zná každý. Je nemožné, aby vláda stanovisko změnila, a stejně nemožné je, aby Klaus začal říkat něco úplně jiného než doposud. Snad by se mohl Cyril Svoboda o hlavě státu vyjadřovat, no, dejme tomu diplomatičtěji. K tomuto závěru ale schůzka zcela jistě nedospěla, to je otázka politické kultury a ta se na koberečku vyučovat nedá.

Vládnout se musí umět, učil nás Miloš Zeman (podle hesla "kdo neumí, učí") a musí se i umět být politikem. Z tohoto střetnutí, pokud bychom ho brali jako politické klání, vyšel Klaus zřetelně lépe. Na Svobodovy - v podstatě bezzubé a neškodné a v praxi nepoužitelné - rozumování reagoval okamžitě a iniciativně. Svoboda musel přijít za ním, pochopitelně ne on ke Svobodovi. A po schůzce? Vece Svoboda:
"Seděl jsem v klidu, pil jsem minerálku a díval jsem se po kanceláři."
Vece Klaus, ústy svého mluvčího Klvaňi:
"Prezident republiky má zájem, aby Česká republika mluvila jedním hlasem a má zájem o tom, aby proběhla komplexní diskuse," rozumějme o Evropské unii.
Rozdíl v úrovni je zřetelný na první pohled. Svoboda má ovšem obavy - ostatně oprávněné - že po vstupu do Unie bude Klaus zlobit a bude dělat v Unii potíže a on, jako ministr zahraničí, bude muset prezidentovo zlobení žehlit. Pokud se ve funkci vstupu dožije, což není zcela zaručeno - pak by musel Klausovo zlobení žehlit jiný žehlíř.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku