Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 24.4.2003
Svátek má Jiří
  Výběr z vydání
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Od Louvru k Notre-Dame
 >POSTŘEH: O slangu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Krajinná rehabilitace - už se kácí
 >TÉMA: Co MF Dnes zatajila a co nabídla
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výjev z hračkářství
 >PSÍ PŘÍHODY: Láska s vražedným efektem
 >POLITIKA: Čestný muž mizí ze scény
 >DOKUMENT: Ministerstvo financí potvrdilo nevinu RRTV
 >ZAMYŠLENÍ: Makarenka na ně!
 >NÁZOR: Dědická daň opět na tapetě.
 >NÁZOR: Dědictví Metodějovo
 >CHTIP: Účinný lék na příšernou migrénu
 >FEJETON: Je to těžký
 >ZAMYŠLENÍ: Proč chtít do Unie?
 >O CHYTRÝCH LIDECH: Protiklady potomka antiky (2)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
24.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Krajinná rehabilitace - už se kácí
Jan Kovanic

Tady se bude stavět. Jak jsou ty pokácené smrky.

O Velikonocích jsem se vrátil z Horních Míseček, odkud jsem si přivezl náruče rozkvetlých kočiček. Měl jsem i na rozdávání - pro strejdu Jirku a tetu Mirku, pro tetu Květu i dcerku Terku - a ještě nám na velkém jídelním stole trůní otep kvetoucího dříví. A to vše jsem si narval ve II. pásmu Krkonošského národního parku!

Ale udávat mne nemusíte - na KRNAPu dobře vědí, že se na Mísečkách kácí. Kácí se s jejich souhlasem. Krom hájků jív, mlází a několika bříz padlo i asi dvacet vzrostlých smrků, nejstarším bylo skoro 30 let. Konečně se tu bude stavět. Však to trvalo, než začala "Krajinná rehabilitace horského střediska Horní Mísečky", kterou od roku 1995 plánoval tehdejší majitel hornomísečských a medvědínských pozemků Sportareál. Před třemi lety jsem o tom psal:

"Už asi třetí rok je v Jilemnické boudě vystaven model budoucího velehorského střediska, které má na Mísečkách vzniknout. Desítky třípodlažních domečků s podzemními garážemi tvoří malebné uličky. Tady bude bazén, tu kurty, vše kryté. Hezké. Dokud se nepodíváte na nákresy, podle kterých budou domečky vyšší než ta Jilemnická. Ještě sehnat odhadem tak půl miliardy korun, vystřílet ve skále ty garáže dá zabrat!, a může se začít. Peníze by měli poskytnout lidi, kteří si apártmány zaplatí dopředu. Tak nevím. Žádný prachy neudělají z Krkonoš Alpy..."

Projekt rehabilitace dlouho spal, skutečně na něj nejspíš nebyly peníze. Mezitím se sloučila obě špindlerovská sportovní střediska - to medvědínské i to svatopetrské. Obě vznikla na počátku devadesátých let, kdy převzala dědictví po sportovních svazech. Sjednocený Skiareál Špindlerův Mlýn už byl silnější. Projekt rehabilitace převzal a inzeroval ho pod názvem "Ski apartments Horní Mísečky". Dál se však nic nedělo.

Až letos se nad hornomísečským parkovištěm objevil poutač s textem: "Prodej apartmánů v nových bytových domech Horní Mísečky". Do stavby se pustila společnost "level holding". Ta už má se stavbou bytů v Krkonoších zkušenosti - prý to byla ona, která postavila s pomocí státních dotací ony mediálně proslulé apartmány v Peci. Z poutače se na vás směje domek jako malovaný. On vlastně je malovaný: Kamenná podezdívka, dřevěné obložení, sedlová střecha s arkýři. Když se podíváte blíže, zjistíte, že podezdívka maskuje celé přízemí. Třetí podlaží je už zabudováno do ustupující střechy, kde další arkýře prozrazují čtvrté podlaží. Na první pohled ani nerozeznáte lodžie v průčelí. Ony to vlastně jsou čtyř- (až pěti) podlažní paneláky!

Zatím se má na louce v záhybu silnice stavět 14 domů, které budou seřazeny do dvou půlkruhových formací proti sobě. Pod celou plochou tohoto rondelu budou podzemní garáže. Oproti původnímu projektu, který zde počítal se 77 apartmány se k prodeji nabízí celkem 109 bytových jednotek. Nejdřív se staví pouze byty. Pokud byste měli zájem, musíte si pospíšit, protože jsou skoro všechny prodané. Už zbývají jen třípokojáky za tři a půl miliónu, ale je tu ještě pár garsonek v přízemí za asi poloviční cenu. Tedy nejlevněji to vyjde na 1.580.000, při ceně 42 tisíc za metr čtvereční máte celkovou plochu apartmánu asi 38 metrů. Připočtěte si DPH. Což je zatím 5 procent. Ale může vám pomoci stavební spoření i hypotéka. Stání v podzemní garáži za dalších 340 tisíc není povinné.

To je první etapa. Až ve třetí etapě přijde na řadu další vybavení pro veřejnost: "...turistické informační centrum, lyžárny, půjčovny, skiservis, lyžařská škola, společenský sál, pizzerie, snack bar, market, pekař, cukrář, kadeřnictví, bazén, sqwash, posilovna, regenerace, sauna, tenisová hala..." Aspoň tak to bylo plánováno v původním projektu. Možná bude obnoveno i rašeliniště - přírodní prameniště Jizerky - a vodní nádrž pod ním. Budoucí návštěvníci se projdou prohlídkovými pěšími trasami acidofilní bučinou a horskou smrčinou, trvalým květnatým porostem a navštíví muzeum "Příroda a lidé na vrcholu Krkonoš". Což měla být ona "rehabilitace". Tím nejspíš současní stavitelé přesvědčili KRNAP i Ministerstvo životního prostředí. Zatím se kácí...

(Ta třetí etapa mi trochu připomíná onu bájeslovnou "občanskou vybavenost". Taky jsme na sídlišti měli mít gymnázium a bazén. Do několika let. Když jsme se na ně před sedmnácti lety přistěhovali ;)

Zatím se kácí a nikde žádný ekoterorista, nikde žádný zelený aktivista hlasitě nekřičí. Křičí pouze místní hoteliéři, podle nichž výstavba v tak exponovaném místě zničí mísečskou přírodu a kouzlo. Jeden povídá: "Jsem z toho celý otrávený. Když toto lze postavit ve druhém pásmu národního parku..." Další podotýká: "To nejsou Alpy! Stavět v Krkonoších v tisíci metrech nad mořem, čtyři sta pod vrcholovými pláněmi, to je jako stavět v Alpách ve dvou, ve třech tisících!" Na námitku, že v konečné fázi celkem 700 nových nájemníků pomůže všem místním podnikatelům, odpovídají:

"Nikde, kde se objevily apartmány, se nezvedly tržby. Ty lidi žijí jinak. To není hotel. Nakonec ani byt - jen si v tom schovávají peníze. Věčně je to prázdný. Ale to ještě nevědí, jaké budou mít problémy s údržbou. Střechy s arkýři? Balkóny? Tady, kde půl roku leží sníh? A stále fouká vítr?"

Namítám: "Ale třeba to přece jen budou pronajímat a zvednou se aspoň tržby za vleky." Pan hoteliér kroutí hlavou: "Pronajímat? Ale to se musíte ohánět! Oni ty lidi sami nepřijedou. A ještě si musíte vybírat - aby vám po škole v přírodě nezůstaly třísky z nábytku a propálené záclony od cigaret..."

Zkouším to dál: "Prostě se bojíte konkurence!" Smějí se mi: "Ale jaká konkurence? Vždyť kvůli bytům zbourají ubytovny Hořec a Kleč, už teď se k nám zamlouvají výpravy z podniků a škol na další sezóny. Nám návštěvnost jenom vzroste!"

"Tak aspoň vydělá obec, lidi z Vítkovic se už těší na nové příjmy z prodeje bytů." "Obec nevydělá nic. Skiareál ty pozemky prodal Levelu, proto se na nich staví. Obec na tom možná i prodělá - Level po ní chce, aby zaplatila novou čističku ze svého. Když jde o nové byty..."

Prodáno? Skiareál neměl peníze na stavbu, tak prodal aspoň pozemky. Komu? Level je holding, takže se v Obchodním rejstříku nenajde. Ale apartmány prodává realitka CONMACO a.s., která sídlí v pražské Revoluční třídě. Zde si založila i obchodní firmu CONMACO MÍSEČKY s.r.o., jejímž je jediným vlastníkem. A jediným jednatelem této firmy je JUDr. Martin Radvan. Toto eseróčko je zapsáno 20.03.2003. A o čtyři týdny později se už kácí.

Teď zodpovím otázku z perexu: "Co má společného "Vávrova Nova" a ČT2?"

ČT2 každé ráno vysílá Panorámu, kde můžete sledovat postup výstavby. Horní Mísečky přicházejí na řadu v 8:00, 8:10 a 8:21. Na loučce v záhybu silnice jsou vidět zatím jen haldy padlých stromů. Stavět se začne až v květnu, až stavebníci dostanou stavební povolení.

A co s tím má společného "Vávrova Nova?" Pan Radvan je společně s Janem Vávrou také jednatelem České nezávislé televizní společnosti. ČNTS je vlastněna třemi podílníky. Jsou to společnosti CET 21, CME Czech Republic B.V. a NOVA-Consulting. Posledně jmenovaná společnost je vlastněna jediným akcionářem, CME Media Enterprises B.V. (Amsterdam, Nizozemské království). V Nově-Consulting jest pan Radvan předsedou představenstva.

A po vyhrané arbitráži nad českým státem má k dispozici i peníze na rozvoj Krkonoš. Stejně - Holanďani to tam měli vždycky rádi!

Psáno v Praze dne 23. dubna 2003


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku