Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 24.4.2003
Svátek má Jiří
  Výběr z vydání
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Od Louvru k Notre-Dame
 >POSTŘEH: O slangu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Krajinná rehabilitace - už se kácí
 >TÉMA: Co MF Dnes zatajila a co nabídla
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výjev z hračkářství
 >PSÍ PŘÍHODY: Láska s vražedným efektem
 >POLITIKA: Čestný muž mizí ze scény
 >DOKUMENT: Ministerstvo financí potvrdilo nevinu RRTV
 >ZAMYŠLENÍ: Makarenka na ně!
 >NÁZOR: Dědická daň opět na tapetě.
 >NÁZOR: Dědictví Metodějovo
 >CHTIP: Účinný lék na příšernou migrénu
 >FEJETON: Je to těžký
 >ZAMYŠLENÍ: Proč chtít do Unie?
 >O CHYTRÝCH LIDECH: Protiklady potomka antiky (2)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
24.4. POLITIKA: Čestný muž mizí ze scény
Leoš Kyša

Dobrovolný odchod z lukrativní funkce je v Čechách vždycky jako malý zázrak. Občané naší země jsou totiž spíše zvyklí na hroší zatvrzelost a beraní tvrdohlavost upřenou k jedinému cíli - zachování výnosného korýtka.
Ale vzdát se místa jenom proto, že už mě v mé "partě" nemají kluci a holky rádi nebo že se kolem mě rozpoutal nějaký ten finanční skandálek? Kdepak. Nejhorší vůbec je že už si ani většina našich politiků nedokáže přestavit, že je takovýto slušný odchod možný. Stejně jako si to nedokázala představit naše vláda v případě exministra Rusnoka a výměnou za jeho poslanecký mandát už uvažovala, která funkce v dozorčí radě či který velvyslanecký post jsou zrovna připraveny k handlu.
Jiří Rusnok je však dokonale překvapil - odešel sám.
Ať už byl dobrým či špatným poslancem, ať už dokázal, že byl platným členem vládního týmu či jeho brzdou, svým odchodem dokázal jedno - je čestným mužem.
Je velká škoda, že právě tito lidé opouštějí politické výsluní a ti, kteří by odejít měli, ale nejsou toho schopni, zůstávají. Třebaže ověnčeni skandály a puncem neschopnosti, jejich výdrž a nedostatek sebereflexe je opět vynáší do politických funkcí.
Škoda že právě schopnost odejít není vstupním testem pro politickou kariéru. Určitě by to v našem parlamentu a vládě vypadalo mnohem lépe, kdyby do poslaneckých lavic a ministerských křesel byli pouštěni pouze lidé, kterým nedělá problém je opustit. Ti, kteří by ukázali jen trošku sklony k udržení se ve funkci za každou cenu, by pak byli doživotně diskvalifikováni. No nebylo by to nádherné?
Bohužel by to bylo příliš komplikované a jak znám naše politiky, určitě by se stále tvářili, že jsou schopni odejít, až do chvíle kdy by se tak mělo stát definitivně. Viďte pane Zemane?


Další články tohoto autora:
Leoš Kyša

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku