Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 25.4.2003
Svátek má Marek
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Jak přežít máj
 >FEJETON: Nevážné zamyšlení o jménech
 >INFO: Válka kuřáků s nekuřáky se nekoná.
 >POLITIKA: Jak s korupcí?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Děti a alkohol
 >PSÍ PŘÍHODY: Vylekaná paní od plynu
 >NÁZOR: Klady a zápory nového Hradu, hlavně úředníků.
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (9)
 >OHLAS: Veřejnoprávní televize v EU
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Od Louvru k Notre-Dame - itinerář
 >PENÍZE: Union banka - konkurs, nebo vyrovnání?
 >TÉMA: Jaderná energetika ve stínu Černobylu
 >CESTY: Začíná čas letních výletů a dovolených
 >NÁZOR: Fata morgána Společné zahraniční a bezpečnostní politiky
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Od Louvru k Notre-Dame

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
25.4. Malomocná ČSSD
(nov)

Po loňských volbách mnozí experti nedávali Špidlovu koaličnímu kabinetu příliš velkou šanci - a to kvůli programové neslučitelnosti a nespolehlivosti koaličních trpaslíků US/DEU a KDU-ČSL. Po 10 měsících vlády, po debaklu v prezidentských volbách, po hlasovací porážce v minulém týdnu, kdy vládní koalici neprošel ve Sněmovně ani jediný zákon, a konečně po Rusnokově rezignaci z poslaneckého postu, jež se stala hlavním vnitropolitickým tématem tohoto týdne, je ale jasné, že malomocenstvím trpí sám koaliční obr - ČSSD.

Kdykoli z důchodcovského azylu do médií pronikne Zemanův hlas, expremiér a expředseda ČSSD si neodpustí připomenout, že to byl on, kdo explozivně zvýšil stranické volební preference z 8 až na 33 % a přivedl sociální demokracii k moci. To je nepochybně pravda, avšak právě v tomto "rychlokvasném" procesu spočívá její dnešní pokročilé malomocenství, takže Špidlovi nezbývá nic jiného než "uhnívající údy", jako v případě Rusnokově, amputovat.
Jestliže srovnáme vývoj politické scény po Sametu, pak skandály ODS byly, eufemisticky řečeno, přirozeně ekonomické a časem zdravě "vyhnisaly", kdežto skandály ČSSD páchly a stále páchnou mnohem odpornější přiboudlinou - viz aféry "Bamberk", "Olovo" a "Srba" - což svědčí o skrytém zahnívání, jež má nepochybně původ v Zemanově procesu zrychleného kvašení této strany.

Ještě jako premiér Miloš Zeman s oblibou hovořil o 4koalici jako o slepenci a jejích politicích jako o zombiích. Avšak, jak říká přísloví, v domě oběšencově se nemá mluvit o provaze, neboť právě Zemanem rychle vykvašený socdemácký bumbrlíček se v těchto dnech ukazuje jako účelový slepenec, na jehož vzniku měli nemalý podíl takoví lidé jako Šlouf, kteří se zombiemi stali ihned po Listopadu 1989.
Zde má původ současná malomocnost ČSSD, neboť to, co se v nejsilnější koaliční straně děje, se vyznačuje hlubšími kořeny, než aby se jednalo o běžný frakční boj, a Špidla postrádá Zemanovy schopnosti, aby ukočíroval svým předchůdcem jednorázově vytvořený stroj pro převzetí politické moci, který se jenom shodou okolností jmenuje ČSSD - ten nesourodý konglomerát poslanců a politiků, z nichž někteří by se lépe cítili s párem třešniček na klopě a další, zcela protichůdně, vidí stranickou budoucnost ve spolupráci s ODS.

Miloš Zeman je inteligentní člověk a předvídání budoucnosti měl dlouhá léta v popisu práce. Takže není od věci předpokládat, že si jednorázovosti politického stroje, který vytvořil ze součástek ber kde ber, byl dobře vědom a proto loni na jaře odešel ze scény. Nezdařený pokus o získání prezidentského úřadu pak prokázal, že patřičná tlačítka a páky se porouchaly ještě dříve, než Mistr předpokládal.
Malomocenství je nakažlivé a pokud v čele státu stojí malomocenstvím se rozpadající stroj, hrozí, že se touto chorobou nakazí celá společnost. Jestliže vláda do konce roku padne, nebude to kvůli koaličním trpaslíkům US/DEU či KDU-ČSL, ale kvůli malomocné ČSSD. A bude to dobře, neboť takto nakažená strana by měla být oddělena od vládnutí, a, pokud vůbec někam patří, tak do leproserie opozice.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku