Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 25.4.2003
Svátek má Marek
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Jak přežít máj
 >FEJETON: Nevážné zamyšlení o jménech
 >INFO: Válka kuřáků s nekuřáky se nekoná.
 >POLITIKA: Jak s korupcí?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Děti a alkohol
 >PSÍ PŘÍHODY: Vylekaná paní od plynu
 >NÁZOR: Klady a zápory nového Hradu, hlavně úředníků.
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (9)
 >OHLAS: Veřejnoprávní televize v EU
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Od Louvru k Notre-Dame - itinerář
 >PENÍZE: Union banka - konkurs, nebo vyrovnání?
 >TÉMA: Jaderná energetika ve stínu Černobylu
 >CESTY: Začíná čas letních výletů a dovolených
 >NÁZOR: Fata morgána Společné zahraniční a bezpečnostní politiky
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Od Louvru k Notre-Dame

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
25.4. INFO: Válka kuřáků s nekuřáky se nekoná.
Kateřina Langrová

Nepřítel se nedostavil…

V poslední době česká média spekulují o dopadu vládou předkládaného zákona o ochraně zdraví před škodami způsobenými tabákovými výrobky. Řada z nich se uchyluje k planým bojechtivým výrokům o vzniku nevraživosti mezi kuřáky a nekuřáky, která by nastala po schválení tohoto návrhu. Rozdmýchávání nepřátelských nálad mezi kuřáky a nekuřáky je zbytečné a boj proti kuřákům je neadekvátní.
Kuřákům je třeba především pomáhat, ne proti nim bojovat. Kouření je závislost na nikotinu a nikotin je návyková látka, která v mozku působí podobné změny jako heroin nebo kokain. Není možné vzít lidem návykovou látku, aniž bychom jim podali pomocnou ruku. Nemůžeme proto souhlasit s otevřeným bojem proti kuřákům, který se v poslední době pod vlivem diskusí nad návrhem zákonů rozhořívá. Bojujeme proti kouření, ne proti kuřákům a tuto myšlenku se stále snažíme prosazovat při setkávání s odborníky i kuřáckou veřejností. O tom, že vztahy mezi nekuřáky a kuřáky mohou být založené na dohodě a ohleduplnosti vypovídá i poslední výzkum veřejného mínění o kouření na pracovišti, ve kterém se například pro zákonné řešení kouření na pracovišti vyslovilo nejen 90% nekuřáků, ale také každý pátý kuřák (21%).
Smyslem zákona je ochrana nekuřáků před zdraví poškozujícím tabákovým kouřem. Je nutné ovšem přiznat, že se to neobejde bez jistých omezení na straně kuřáků, zkrátka - tvá svoboda končí u mého nosu. Pokud se stát rozhodne pro takováto restriktivní opatření, měl by ale zároveň vytvořit podmínky pro léčbu závislosti na tabáku. Je paradoxní, že léčba závislosti na tabáku, která je vedena pod značkou diagnózy F 17, není lékařům proplácena a pacientům není poskytován žádný příspěvek na léky k terapii této závislosti.
Pokud se již kuřáci odhodlají přestat kouřit a navštíví například naše poradny, často si stěžují na nezájem státu o jejich problém. Za všechny hovoří slova 34leté matky dvou malých dětí: "Kdybych byla alkoholička nebo narkomanka, podstoupila bych léčbu, kterou financuje stát nebo zdravotní pojišťovna, ale já jsem ‚jen kuřačka' a mě nefinancuje léčbu nikdo!" Kuřáci jsou nemocní lidé a pouhá diskriminující opatření, která jim stále více utahují smyčku okolo krku, ničemu nepomohou.

Kateřina Langrová
ředitelka České koalice proti tabáku www.dokurte.cz


Další články tohoto autora:
Kateřina Langrová

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku