Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 29.4.2003
Svátek má Robert
  Výběr z vydání
 >IRÁK: Levicová válka?
 >Z KNIHY: Kmotřička smrt
 > ŠAMANOVO DOUPĚ: Sudetoněmecké smíření ve smyslu dobrého evropského sousedství aneb Vraťte uloupené majetky!
 >MÉDIA: Chystané znárodnění Novy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Druhá invaze Marťanů
 >PSÍ PŘÍHODY: Příliš obtížný úkol
 >FEJETON: Povím vám o tom, jak bývalí kuřáci pijí kafe
 >ARCHITEKTURA: Okna, dveře a Bruce Springsteen
 >PENÍZE: Banky změnily podmínky při ztrátě karty
 >EKONOMIKA: Letní korekce bude nákupní příležitostí
 >HUDBA A ZVUK: Na návštěvě v Supraphonu
 >SPOLEČNOST: Malá vzpomínka na velkou oběť
 >INETRNET: Co číst?! aneb Vzpomínka na předscény
 >LITERATURA: Odraz světa v ploškách krystalu
 >DOPRAVA: Stupidita, nebo gaunerství?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
29.4. ARCHITEKTURA: Okna, dveře a Bruce Springsteen
Zdeněk Lukeš

Před časem jsem tu psal o nové knížce Zdi z nové série Fragmenty Pražského hradu (vydala SPH). Na fotografiích Pavla Štechy představuje celky a detaily z areálu Hradu. Mezitím vyšly další dvě knížky této edice - Okna a Dveře. Na obrázku je představuju během křtu, který provedl Karel Schwarzenberg v kapli sv. Kříže na Druhém hradním nádvoří (foto M. Kubica).

Okna jsou tu opět od těch legendárních, jako jsou ta s vitrážemi Alfonse Muchy v katedrále nebo prof. Libenského a paní Brychtové v kapli sv. Václava, až po okýnko domku ve Zlaté uličce. Mimochodem - v tom domku má obchod Výbor dobré vůle Olgy Havlové, který tady prodává půvabné věci, jež vyrábějí mentálně postižení. Na mém snímku je před domkem zachycen Bruce Springsteen (druhý zleva v čepičce), kterého jsem kdysi provázel po hradním areálu. Sám projevil přání do domečku zajít a koupil si tam pak pár obrázků. Byl to neobyčejně příjemný a skromný člověk, během procházky se srdečně bavil s turisty, kteří ho poznali, nemusím zdůrazňovat, že chodil bez ochranky. Žádné manýry různých primadon…

Ale zpět ke Štechovým knížkám. Ta třetí představuje téma dveře, portál, brána. A zase od těch známých a monumentálních až po zapadlá dvířka. Nebo třeba "tajný" zamaskovaný vchod na malý záchod, který se skrývá v lichoběžníkovém prostůrku na místě, kde se zalamuje křídlo Nového paláce (viz foto P. Štechy). Slouží v potřebě nouze oficiálním návštěvám, které rokují v reprezentačních salonech. Autorem interiéru s mahagonovou válcovitou kabinou byl prof. Otto Rothmayer - Plečnikův spolupracovník.

Všechny tři knížky můžete (i v anglické verzi) koupit třeba v hradních prodejnách publikací. Další trojice - Podlahy, Stropy, Fontány se připravuje.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku