Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 30.4.2003
Svátek má Blahoslav
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Volání po návratu socialismu
 >MROŽOVINY: Buďme lidmi, nikoli partajemi.
 >FOTOMOMENTKA: Jídlo prostě vede
 >POLITIKA: Senátorka Gajdůšková si dovolila příliš!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Včera Marťané, dnes bomba
 >PSÍ PŘÍHODY: Pane, já tě nechápu
 >POSTŘEH: O zemědělství
 >FOTOGRAFIE: Šest smyslů
 >FEJETON: Státní zakázka
 >NÁZOR: Slovenské reformy v České republice neproběhnou
 >EKONOMIKA: Klid, sazby stabilní, koruna posiluje k dolaru
 >NÁZOR: Nové kolonie EU?
 >PENÍZE: Klientům pojišťoven zvoní na lepší časy
 >NÁZOR: Přísný metr na supervelmoc
 >IRÁK: Míroví aktivisté slabí duchem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
30.4. POLITIKA: Senátorka Gajdůšková si dovolila příliš!
Jiří Wagner

Podle zpráv uveřejněných v pondělí v denících Hospodářské noviny a Právo, předložila soc-dem senátorka Alena Gajdůšková na sobotním jednání ÚVV ČSSD návrh, aby byli ze Strany vylučováni členové, kteří kritikou namířenou do vlastních řad znevažují svou partaj. Senátorka svůj návrh předložila zřejmě kvůli poslanci Petru Iblovi, jenž v pátečním Právu řekl, že ČSSD je v agónii, a vyjádřil výhrady ke Špidlovu způsobu řízení strany.

Nic proti tomu, předkládat návrhy svému ÚV mohou jeho členové i níže postavení příslušníci strany, ale naskýtá se otázka, jak se k tomu stavět. Ostatně jiné parlamentní strany s vylučováním svých členů taky nemají žádné problémy. Komunisté, kterým takový postup samozřejmě není cizí, tento krok označují jako "zánik členství", a to za jednání, které je neslučitelné s programem a stanovami strany nebo stranu poškozuje na veřejnosti (o následných popravách takových třídních nepřátel se ve stanovách bůhvíproč nezmiňují). Ve stanovách US-DEU je možnost zbavení se nepohodlného člena pojmenována přesně jako vyloučení - jejich člen může být vyloučen mimo jiné i proto, jestliže svým jednáním výrazně poškozuje dobré jméno US-DEU. Je pravda, že stanovy strany sociálně demokratické zánik členství nijak výrazně nespecifikují a tak může k vyloučení člena dojít i na základě takových nejasných formulací jako pro závažné porušení Stanov ČSSD či pro jednání, které zpochybňuje úsilí ČSSD o plnění jejího volebního programu, ale aby nedošlo k diskriminaci jiných parlamentních stran, je nutno připomenout, že podobně nejasně formulované ukončení členství mají i občanští demokraté (zrušení členství místním sněmem z důvodu závažného porušení povinností stanovených v článku 3, odst. 8 stanov) nebo křesťanští demokraté, kteří konstatují, že členství v KDU-ČSL zaniká mj. i vyloučením, jež je možné i pro opakované jednání, které poškozuje stranu.

Žádná strana si jistě nechce nechat ve svých řadách člověka, který jí může svým jednáním zmenšit počet příznivců a potenciálních voličů a tudíž srazit volební preference, a nejen senátorka Gajdůšková si v tomto případě zřejmě vzpomíná na staré úsloví Maul halten und weiter dienen, nepřesně překládané jako držet hubu a krok. Jak již bylo řečeno, všechny strany si dík několika ošemetným větám ve svých stanovách ponechávají pootevřená zadní dvířka, aby bylo možno zbavit se štváče de facto kdykoliv za cokoliv. Je proto divné, proč je čin senátorky Gajdůškové tak medializován (mimochodem, je pozoruhodné, že podle Práva "iniciativu Gajdůškové, která ve straně patří k jeho přívržencům a uvažovalo se o ní dokonce i jako o možné místopředsedkyni strany, Špidla přešel mlčením").

Čin paní senátorky je ale možno hodnotit i jako velikou opovážlivost, ne-li dokonce zločin. Svým návrhem totiž směřovala podle všeho zejména proti tak mravně bezúhonnému člověku, jakým Petr Ibl určitě je - nejenže si tohoto bývalého bachaře (SOŠ SNV), esenbáka (estébáka?) a právníka (VŠ SNB) a pochopitelně člena KSČ zvolili poslanci ČSSD za předsedu parlamentního klubu, ale i ministr vnitra Gross, bezesporu velice politicky zkušený člověk, si jej vybral na významné místo svého prvního náměstka.

Pan Ibl zcela správně a oprávněně kritizoval předsedu sociálně-demokratické strany a nyní by za to měl nést následky? To si paní senátorka dovolila skutečně příliš a mohlo by se stát, že bychom se za pár dní - s ulehčením a zadostiučiněním - dočetli v novinách o její tragické dopravní nehodě. Drzost byla potrestána zásahem shůry. Doslova.


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku