Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 30.4.2003
Svátek má Blahoslav
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Volání po návratu socialismu
 >MROŽOVINY: Buďme lidmi, nikoli partajemi.
 >FOTOMOMENTKA: Jídlo prostě vede
 >POLITIKA: Senátorka Gajdůšková si dovolila příliš!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Včera Marťané, dnes bomba
 >PSÍ PŘÍHODY: Pane, já tě nechápu
 >POSTŘEH: O zemědělství
 >FOTOGRAFIE: Šest smyslů
 >FEJETON: Státní zakázka
 >NÁZOR: Slovenské reformy v České republice neproběhnou
 >EKONOMIKA: Klid, sazby stabilní, koruna posiluje k dolaru
 >NÁZOR: Nové kolonie EU?
 >PENÍZE: Klientům pojišťoven zvoní na lepší časy
 >NÁZOR: Přísný metr na supervelmoc
 >IRÁK: Míroví aktivisté slabí duchem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
30.4. FOTOGRAFIE: Šest smyslů
(Artforum)

Zrak - Aňa Geislerová, Hmat - Ivana Chýlková, Sluch - Jiří Macháček, Chuť - Jaroslav Dušek, Čich - Pavel Liška, Šestý smysl - Eva Holubová.

Pokud máte pocit, že jste si právě přečetli název a obsazení nového českého filmu, jste na omylu. I když pro mnoho lidí se může pohádkou stát. Proč tedy představuje Aňa Geislerová Zrak, Ivana Chýlková Hmat či pupíkatý Jaroslav Dušek Chuť? Stali se aktéry zajímavého projektu sdružení Zvuk ticha, ve kterém hlavní roli hraje právě film.

Zvuk ticha je názvem nového občanského sdružení, které si klade za cíl zvukově zpřístupnit české filmy našim sluchově postiženým spoluobčanům, kterých je více než 350 000, což znamená, že každý třicátý z nás nemůže plnohodnotně vnímat film. Sdružení chce pomocí různých projektů získávat prostředky na výrobu vždy alespoň jedné kopie nového českého filmu, opatřené titulky pro sluchově postižené.

První projekt dostal název Šest smyslů a hlavními aktéry-modely se staly známé české osobnosti, které se odevzdaly nejdříve do rukou maskérů a posléze fotografů, aby tak ztvárnily představy těchto dvoučlenných tandemů.
Čtyři týmy střídavě nasnímaly všech šest herců, z nichž každý vytvořil "svůj" smysl podle představ týmu. Co tým, to šest snímků. Vznikl tak soubor 24 fotografií, které zachycují naše smysly ze čtyř různých úhlů pohledu a zároveň vznikly čtyři osobité fotografické soubory, představující práci čtyř tandemů, z nichž každý má svůj nezaměnitelný styl.

Emil Bratršovský a Simona Gründlová se zaměřili na výtvarnou stránku fotografie. Jejich snímky jsou více obrazem, někdy až abstraktním, než jen fotografickým portrétem známé osobnosti.
I Salim Issa a Zuzana Šulajová kladou důraz na umělecké ztvárnění, na barevných a černobílých fotografiích, zachytili herce v nastylizovaných pozicích ne nepodobných těm , které známe z módních časopisů.
Marek Novotný a Jana Dopitová zvolili dokumentární formu a opět barevnou i ČB fotografii.
Tomáš Třeštík a Georgina Abanto zůstali u černobílé fotografie a pro větší kontrast ještě oblékli své modely do černých roláků. Vytvořili tak stylově čisté jednoduché portréty, v nichž je vše vsazeno na výraz obličeje.

Chcete-li se podívat, jak se s těmito neobvyklými "rolemi" herci vypořádali, můžete si přitom i zaspekulovat, proč ten který dostal právě tuto roli. No, na tom, že se Jaroslav Dušek svou postavou hodí dokonale na představitele chuti, není nic k přemýšlení, i když Aňa Geislerová a Ivana Chýlková zase vzbuzují chutě velké části české pánské populace, ale to jsou trochu jiné chutě. Zrak na nich nakonec také mohou nechat. A hmat? K tomu už vůbec není co dodat. Ani nad výběrem Pavla Lišky do představitele Čichu se není potřeba zamýšlet. Jen nevím, proč by zrovna Eva Holubová měla být tím posledním, jakýmsi nadsmyslem. Ale ono tu už na ni vlastně nic jiného nezbylo. Možná, že vy byste rozdali úlohy trochu jinak. Zkuste si, alespoň v mysli, zahrát na fotografy.

Snímky nám, podle slov autorů, mají připomenout naše smysly, jimiž vnímáme svět, a pomoci těm, kteří nás neslyší, aby nám lépe rozuměli. Nebo abychom si lépe rozuměli vzájemně. Na každý pád jsou šestým smyslem, kterým rozumíme předvídavost, vcítění, předjímání, intuici atd., nadáni autoři projektu. Svým "bonusovým" smyslem pochopili, že mohou udělat něco pro ty, kteří mají tu smůlu a nedostává se jim ani plného počtu oněch vědecky schválených smyslů.

A nakonec to nejdůležitější - kde si fotografie můžete prohlédnout.
V reálné formě v cafe & baru Relevé, pasáž Metro, Národní třída 25, Praha 1, denně 12-01hod., od 30. dubna do 15. května 2003 nebo ve virtuální formě na stránkách internetové galerie ArtForum / ICZ.

Po skončení výstavy budou fotografie vydraženy a výtěžek věnován ve prospěch titulkování českých filmů.

Zuzana Ottová
Další články tohoto autora:
(Artforum)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku