Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 30.4.2003
Svátek má Blahoslav
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Volání po návratu socialismu
 >MROŽOVINY: Buďme lidmi, nikoli partajemi.
 >FOTOMOMENTKA: Jídlo prostě vede
 >POLITIKA: Senátorka Gajdůšková si dovolila příliš!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Včera Marťané, dnes bomba
 >PSÍ PŘÍHODY: Pane, já tě nechápu
 >POSTŘEH: O zemědělství
 >FOTOGRAFIE: Šest smyslů
 >FEJETON: Státní zakázka
 >NÁZOR: Slovenské reformy v České republice neproběhnou
 >EKONOMIKA: Klid, sazby stabilní, koruna posiluje k dolaru
 >NÁZOR: Nové kolonie EU?
 >PENÍZE: Klientům pojišťoven zvoní na lepší časy
 >NÁZOR: Přísný metr na supervelmoc
 >IRÁK: Míroví aktivisté slabí duchem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
30.4. NÁZOR: Slovenské reformy v České republice neproběhnou
Jan Maršák

V souvislosti se spuštěním programu rozsáhlých reforem ve Slovenské republice se objevily v českých médiích komentující tyto reformy. Mnozí politicko-ekonomičtí komentátoři (za všechny J. Macháček z MF DNES) se doslova rozplývají nad tím co vše plánuje slovenská vláda prosadit a realizovat. Skutečně je co obdivovat, protože reformy, které u našich sousedů startují jsou vskutku zásadní. Měli bychom se u Slováků opravdu poučit. Příklad Slovenska je pro dané komentátory vhodný proto, aby vyzvali vládu a parlament k podobně radikálním krokům. Vypadá to, ale tak, že si nedali všechny reálně působící faktory dohromady, protože jinak by podobné výzvy k vládě nemohli adresovat. Jsou to zejména faktory politické, které zabraňují všem dalším krokům.

Na Slovensku vládne pravostředová koalice, u nás je u moci levicová vláda s výrazně socialistickou rétorikou a bohužel i činy. Politické pravidlo (neplatí samozřejmě vždy a všude) říká, že pokud vládne pravice dochází k reformám, k omezování státních zásahů do ekonomiky a k úsporám. Pokud vládne levice dochází k opačným trendům. Tato situace je signifikantní právě na srovnání České republiky a Slovenska.

O tom, co se bude odehrávat ve srovnávaných zemích rozhodly volby. Voliči věděli dávno dopředu, že V. Špidla je socialista nejtvrdšího kalibru, ale přesto mu dali důvěru. Když přišla ODS s návrhy reforem, které jsou v médiích nyní obdivovány na Slovensku (viz např. rovná daň), byla za to doslova skandalizována a osočována z nedomyšlenosti a jiných ještě horších věcí. Lidé volbami dali najevo, že si přejí dále sociální a pečovatelský stát a nikoli svobodnou společnost zodpovědných občanů.

V. Špidla byl prezentován jako "nový, krásný, čistý, morální" politik, který vnese na politickou scénu, ten tolik dlouho očekávaný "nový politický styl". Ovšem jeho postoje k zásadním otázkám se nedozvídáme ani nyní. Dají se nicméně odečíst z toho, že premiér jde raději do televizního pořadu (Kotle) než na zásadní poradu o fiskální politice. Na této poradě se měly dohodnout další "reformní kroky". Po tom co se nekonala se již pravděpodobně letos nic nestihne. Takže příští rok? Nenechte se vysmát. S touto vládou ani za sto let.

Slovenské reformy by byly v České republice nutné a nesporně užitečné, ale lze je uskutečňovat pouze v zemi, která s tím souhlasí. Energické změny totiž může provádět pouze vláda se silným mandátem od voličů (další věcí samozřejmě je, že volební systém v současné podobě neumožňuje vznik akceschopné vlády) a voliči v České republice k nim vládě mandát nedali. Pravděpodobně ani nechtěli dát. Jinak by nemohli volit sociální demokraty, kteří reformy neměli ani na papíře natož, aby je chtěli prosazovat.


Další články tohoto autora:
Jan Maršák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku