Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 30.4.2003
Svátek má Blahoslav
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Volání po návratu socialismu
 >MROŽOVINY: Buďme lidmi, nikoli partajemi.
 >FOTOMOMENTKA: Jídlo prostě vede
 >POLITIKA: Senátorka Gajdůšková si dovolila příliš!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Včera Marťané, dnes bomba
 >PSÍ PŘÍHODY: Pane, já tě nechápu
 >POSTŘEH: O zemědělství
 >FOTOGRAFIE: Šest smyslů
 >FEJETON: Státní zakázka
 >NÁZOR: Slovenské reformy v České republice neproběhnou
 >EKONOMIKA: Klid, sazby stabilní, koruna posiluje k dolaru
 >NÁZOR: Nové kolonie EU?
 >PENÍZE: Klientům pojišťoven zvoní na lepší časy
 >NÁZOR: Přísný metr na supervelmoc
 >IRÁK: Míroví aktivisté slabí duchem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
30.4. POLITIKA: Volání po návratu socialismu
Jiří Payne

Klienti zkrachovalých bank a kampeliček opět povstali, aby požadovali od státu doplatek za jejich nepojištěné vklady, s odůvodněním, že stát jim prý měl vklady hlídat v rámci dohledu nad soukromým finančním ústavem. Docela bych rád viděl kyselé obličeje bankéřů, kdyby jim stát opravdu začal v rámci dohledu přikazovat tuto transakci smíte udělat a tuto nikoli. I klienti by začali křičet, že státu po tom nic není.

Už dlouho u nás nezazněl tak ryze socialistický požadavek. Státní dohled nad bankami a kampeličkami je podoben dohledu živnostenského úřadu nad soukromými živnostníky, také nehlídá každou jejich aktivitu. Se stejnou logikou by mohli věřitelé zkrachovalých živností (a za vlády socialistů jich zkrachovalo 14000!!) žádat po státu, aby uhradil i jejich pohledávky.

Za socialismu stát skutečně převzal na sebe veškerou odpovědnost a tedy i záruky za neúspěšné podnikatelské aktivity socialistických organisací. Jenže socialismus skončil a s totalitním režimem skončila i jeho totalitní odpovědnost. Za své rozhodnutí kam investovat peníze si nese odpovědnost každý sám. Uložit peníze do bankovního vkladu s očekávaným výnosem za podstoupené riziko je také investiční rozhodnutí, které zároveň znamená neinvestovat tytéž peníze do nemovitostí, do cenných papírů nebo do státních obligací.

Nechci zlehčovat politováníhodnou situaci vkladatelů, kteří o své peníze přišli. Nicméně pokud vkladatelé stále tak mnoho žadoní o to, aby měli úplnou jistotu, že o uložené peníze nepřijdou, mohli by si založit pojišťovnu na pokrytí bankovních rizik. Zavázali by se, že veškeré úroky ze svých vkladů budou poukazovat na společný fond pojištění a k tomu ještě každoročně něco doplatí, aby pokryli všechna rizika. Získali by jistotu, že o uložené peníze nepřijdou a zároveň by si uvědomili, že taková jistota není zadarmo.

Velmi bych si přál, aby se k nám socialismus již nevracel. Pokud by po socialisticku začal stát přejímat rizika vkladatelů bank, pak se budou muset přihlásit o výplaty i ti, kterým uspořené peníze znehodnotily kurzové změny, jelikož jim stát nezabránil. Budou se muset o peníze přihlásit i podnikatelé, kterým stát neohlídal odbytové trhy. Budou se muset o náhradu přihlásit ti, které poškodí vstup do EU… prostě se o náhradu přihlásí všichni.


Další články tohoto autora:
Jiří Payne

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku