Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 1.5.2003
Svátek má Svátek práce
  Výběr z vydání
 >RODINA A PŘÁTELÉ: 1. máj u Máchy
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: První máj
 >PRAŽSKÝ CHODEC: Jarmilo, Hynku, Viléme...
 >GLOSA: Dostál a Klimeš si protiřečí
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák (6)
 >POLITIKA: Premiérova cizinecká schizofrenie
 >POSTŘEH: O přepravě kol
 >POLITIKA: Volání po návratu socialismu
 >MROŽOVINY: Buďme lidmi, nikoli partajemi.
 >FOTOMOMENTKA: Jídlo prostě vede
 >POLITIKA: Senátorka Gajdůšková si dovolila příliš!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Včera Marťané, dnes bomba
 >PSÍ PŘÍHODY: Pane, já tě nechápu
 >POSTŘEH: O zemědělství
 >FOTOGRAFIE: Šest smyslů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
1.5. O televizi
(eff)

Na základě úterního Pressklubu na Frekvenci 1 s Barborou Tachecí se mě pan Martin Zourek ptá, jakou mám představu o správné veřejnoprávní televizi.

Je to obtížná otázka. Pokusím se nejdřív o nástin současného stavu a pak o další nástin návrhu řešení.
Je více méně snadné si vysnít "televizi veřejné služby". Potíž je v tom, že u nás televize vysílá letos už padesátý rok, lidi si zvykli na určité nastavení televize a tento "hlas lidu" je třeba respektovat.
Kdyby totiž mělo jít o čistou "televizi veřejné služby", tedy takovou, která nedbá na sledovanost a jde výhradně po službě", obecenstvo by se patrně vzbouřilo a odmítalo by platit poplatek, který je fakticky součástí povinně odváděné daně.
Současná televize veřejné služby je fakticky normální zábavná televize s veřejnoprávními prvky. Jde o poměr zábavnosti a veřejnoprávnosti, a o nezávislost té veřejnoprávní složky.
Na ČT je vynakládán obrovský tlak ze strany politiků i veřejnosti. Není schopna mu čelit. Vedení je v rozvalu, odborářsko- zaměstnanecký sektor si uzurpoval nadměrnou moc, jsou zde ustrnulé ekonomické struktury které jsou závislé na mrhání veřejnými prostředky. V důsledku toho všeho se Česká televize stává destabilizujícím prvkem v systému. To co se v současnosti děje kolem volby Rady pro rozhlasové a televizní vysílání jen zhoršuje situaci. Pokud by se nemělo stát něco zásadního a převratového, současný stav bude přetrvávat nadále. Ona to zase není taková katastrofa, aby se s tím nedalo žít i v dalších letech.

Nástin řešení
Jádrem problému je zpravodajství a publicistika. Vláda nyní navrhuje zvýšení koncesionářských poplatků o dvacet korun. Této sumy by se dalo využít pro restrukturalizaci v tom smyslu, že by se vytvořila jakási "nová televize", zpravodajsko-publicistického charakteru. Útvar by byl kontrolován Radou pro rozhlasové a televizní vysílání a Radou České televize podle přesně definovaných kritérií - rozhodující roli by měly hrát nezávislé analýzy dvou lépe tří subjektů (typu InnoVatio), schopných posuzovat vysílání podle jasně stanovených a kontrolovatelných měřítek. Produkce tohoto nového útvaru by měla vyhrazené vysílací časy. Souběžně s výstavbou této struktury by běžela restrukturalizace "zbytku". Je třeba zavést vnitřní konkurenci, nabídku, tržní soutěživost. Co se neosvědčí, musí být v definovaném čase likvidováno.

Na skutečné reformě televize se ale musí především dohodnout politická reprezentace, všechny demokratické složky - aby uznaly, že jen zdravě fungující veřejná televize jim může být ku prospěchu.
Jsem v této věci skeptický, zatím to vypadá tak, že převládá snaha ovládnout bolševického mastodonta ve svůj prospěch. Snaha vládní koalice o uchvácení 9 míst ze 13 v nové Radě pro rozhlasové a televizní vysílání není vedena pouze snahou zlikvidovat nynější vlastnictví TV Nova, pokud by plán vyšel, jistě by to mělo neblahé důsledky i pro nezávislost a další budoucnost ČT.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku