Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 2.5.2003
Svátek má Zikmund
  Výběr z vydání
 >Post-Saddámovský Blízký východ
 >GLOSA: Kdo s kým
 >RODINA A PŘÁTELÉ: 1. máj u Máchy
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: První máj
 >PRAŽSKÝ CHODEC: Jarmilo, Hynku, Viléme...
 >GLOSA: Dostál a Klimeš si protiřečí
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák (6)
 >POLITIKA: Premiérova cizinecká schizofrenie
 >POSTŘEH: O přepravě kol
 >POLITIKA: Volání po návratu socialismu
 >MROŽOVINY: Buďme lidmi, nikoli partajemi.
 >FOTOMOMENTKA: Jídlo prostě vede
 >POLITIKA: Senátorka Gajdůšková si dovolila příliš!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Včera Marťané, dnes bomba
 >PSÍ PŘÍHODY: Pane, já tě nechápu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
2.5. Co jste, hasiči, co jste dělali,
(nov)

že jste do lékaře kopat nechali - takto se může po uplynulém týdnu zpívat známá lidová píseň. Ale k věci. V pondělí v noci dvě ožralá hovada, jinak se ti tvorové nazvat nedají, z posádky auta, které havarovalo poblíž Chuchle, napadla lékaře záchranné služby, jenž se dostavil, aby ošetřil poraněného řidiče. Lékař byl sražen k zemi a pak zkopán až do bezvědomí. Utrpěl tržnou ránu na hlavě, otřes mozku a další zhmožděniny. Podle mluvčího Záchranné služby řidiči sanitky a dalšímu záchranáři způsobili útočníci pohmožděniny břicha, takže by člověk usoudil, že se při ochraně lékaře záchranáři s útočníky poprali.

Avšak ve středečních zprávách ČT uvedla videozáznam z přepadení, který zřejmě natočil jeden z přítomných hasičů. A z tohoto záznamu vyplynula, alespoň pro mne, otřesná skutečnost. Ačkoli byli na místě, kromě řidiče sanitky, nejméně čtyři hasiči, ale spíše víc, nikdo z nich se útočníkům fyzicky nepostavil, přestože byli oblečeni do silných oděvů a vybaveni přilbami. Záznam ukázal, jak nechali útočníky do sraženého lékaře beztrestně kopat a omezili se na slovní napomínání. Nebránili se ani sami, když i po nich ten dobytek kopal. V záznamu bylo pak slyšet, jak se někdo, zřejmě hasič mimo obraz, ptá toho, který útok snímal - "točíš to?" - a následnou odpověď - "točím".

Přiznám se, že neznám interní směrnice Sboru hasičů o tom, jak se mají hasiči při takových incidentech chovat a jaký je jejich statut, i když jako záchranáři by měli mít větší pravomoci než obyčejný občan. Vím jenom, že hasiči jsou fyzicky trénovaní natolik, aby si jejich čtveřice dokázala poradit se dvěma hovady a ochránit napadeného lékaře - jak velel základní zákon slušnosti a mezilidské solidarity.
Bohužel, žijeme ve společnosti, kde je násilí i v sebeobraně tak zkompromitováno, že vzhledem k platným zákonům bylo "moudřejší" nechat ta hovada kopat do lékaře a "zdokumentovat" jejich činnost pro soud (pikantní je, že policie napřed zaregistrovala útok na záchranáře jako přestupek a přehodnotila jej na trestní čin až po medializaci případu a předání natočeného videozáznamu).

Představme si ale, že některé z těch hovad by bylo natolik úspěšné, že by lékaři prokoplo lebku a usmrtilo ho. Pak bychom měli pěkně "zdokumentovanou" vraždu a pachatel by šel za katr, avšak lékař by byl mrtev - jenom proto, že přihlížející hasiči právě jen přihlíželi a zločin točili.
A to chceme - chce mít společnost zbité, zmrzačené a v krajním případě zabité lidi jenom proto, aby byly násilné činy neprůstřelně "zdokumentované"? Máme nechat všechna taková hovada beztrestně řádit a doufat, že jim to - možná - nějaký soud spočítá? Taková má být funkce veřejných "záchranářů", kterým jsou zřejmě upírány dostatečné pravomocí a o chystané změně zákona dokázal v těchže televizních Zprávách nějaký parlamentní hoch jenom nezávazně blekotat? Jestli toto je smyslem moderní zákonnosti, módního pojetí humanity a lidských práv, tak nás všechny potěš Bůh.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku