Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 6.5.2003
Svátek má Radoslav
  Výběr z vydání
 >FEJETON: O rozpoznávání milionářů
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pátý květen
 >DOKUMENT: Musí být garance zákonnosti
 >POLITIKA: Konec nemravného párování
 >PSÍ PŘÍHODY: Přídavek ve tři ráno
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ohlédnutí za Prvním májem
 >ARCHITEKTURA: Lodě brázdí Karlín aneb nové pražské dominanty
 >Zvýšit rychlost nebo snížit cenu? Co takhle obojí?!
 >EKONOMIKA: Po Iráku SARS
 >HUDBA A ZVUK: Interpretace je, když…
 >SPOLEČNOST: Jak se česky řekne "Spin doctor"
 >MEDIA: Ohlas na příspěvky k situaci TV v ČR.
 >ZAMYŠLENÍ: Chvála totality
 >MÉDIA: Obhajoba antikomunismu
 >GLOSA: Hodný a zlý

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
6.5. ARCHITEKTURA: Lodě brázdí Karlín aneb nové pražské dominanty
Zdeněk Lukeš

Už jste si všimli velmi zajímavé siluety, která se objevila na nábřeží Vltavy za Negrelliho viaduktem? Je to velká kýlovitá stavba s fasádou obloženou hnědočervenými pískovcovými deskami, směrem do Pobřežní ulice prolomenou prosklenou stěnou do átria. Skutečně připomíná loď, která si razí cestu směrem k pražskému centru. Příď je zvednuta nahoru, dále stavba klesá, což je dobře, protože výška zástavby bývalého Rohanského ostrova, jak ji kdysi nasadil nevzhledný hotel Atrium (dnes Hilton), musí jít směrem do Karlína dolů. Tvar tohoto paláce Danube je originální a myslím, že pražskému panoramatu nijak neublíží. Autory projektu jsou renomovaný americký atelier Kohn Pedersen Fox (mimo jiné staví nejvyšší mrakodrap na světě v čínské Šanghaji - viz zde) ve spolupráci s pražským studiem ADNS.

Není to však jediná nová karlínská stavba. Další loď "pluje" jen kousek odtud a přídí míří k nájezdům na Hlávkův most. Tento administrativní palác má směrem k hotelu Hilton parabolovitě prohnuté průčelí. Sídlí v něm společnost KPMG a projektoval ho atelier Loxia. I tohle je - dle mého - zdařilá stavba.

Teď jen, aby se na Rohanském ostrově objevily vedle administrativ i bytové domy, jak bylo slibováno. Zejména u řeky by to bylo příjemné. Tady by měla být taky vysoká zeleň, protipovodňový terénní val a třeba by tu mohl být i vodní kanál jako stopa minulosti, kdy tu - podél dnešní Sokolovské ulice, tekla řeka (domky v Pobřežní mají dodnes ve štítech rumpály na vytahování nákladů). Ještě bych se přimlouval za zachování staré nádražní budovy na Rohanském ostrově. Ale jak to bude vypadat ve skutečnosti, nevím, projekt jsem celý zatím neviděl. Vím jen, že na Těšnově se objeví docela zdařilá budova, která zaujme místo naproti Ministerstvu zemědělství a uzavře pohled na Hilton. Projektuje ji arch. Václav Aulický.

A jak se líbí nové dominanty Karlína vám?

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku