Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 6.5.2003
Svátek má Radoslav
  Výběr z vydání
 >FEJETON: O rozpoznávání milionářů
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pátý květen
 >DOKUMENT: Musí být garance zákonnosti
 >POLITIKA: Konec nemravného párování
 >PSÍ PŘÍHODY: Přídavek ve tři ráno
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ohlédnutí za Prvním májem
 >ARCHITEKTURA: Lodě brázdí Karlín aneb nové pražské dominanty
 >Zvýšit rychlost nebo snížit cenu? Co takhle obojí?!
 >EKONOMIKA: Po Iráku SARS
 >HUDBA A ZVUK: Interpretace je, když…
 >SPOLEČNOST: Jak se česky řekne "Spin doctor"
 >MEDIA: Ohlas na příspěvky k situaci TV v ČR.
 >ZAMYŠLENÍ: Chvála totality
 >MÉDIA: Obhajoba antikomunismu
 >GLOSA: Hodný a zlý

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
6.5. Vezmi na dlani chlup
(nov)

Známé české přísloví se týká Špidlova kabinetu hned dvakrát. Jednak kvůli stavu státní kasy, která jenom letos do eráru zatne sekeru ve výši 7 až 9 procent HDP, jednak s ohledem na myšlenkový potenciál premiéra a sociální demokracie, která v koaliční vládě udává tón - na socialistické dlani se opravdu chlup účinně úsporných opatření nenajde.
A proto to v Kolodějích, kde se tuto neděli sešli ekonomičtí ministři Špidlova kabinetu dopadlo, jak to dopadlo. Ministři se pouze dohodli na posunu hranice odchodu do důchodu. Ta měla původně dosáhnou v roce 2007 62 let pro muže a 57 až 61 let pro ženy podle počtu dětí. Nyní přichází vláda s návrhem, aby se s posunem nástupu do důchodu pokračovalo i po roce 2007 a hranice byla jednotná - 63 let jak pro muže, tak pro ženy.

K dalším ozdravění financí má přispět změna způsobu vyplácení sociálních a nemocenských dávek, daňová reforma a především tolik diskutovaná a stále odkládaná reforma důchodového systému. O těchto bodech se má znovu jednat v Kolodějích příští neděli a ministr Sobotka věří, že do konce května předloží vládě konečný návrh reformy veřejných financí.
Aby se ČR mohla připojit k evropské zóně jednotné měny, nesmí schodek HDP překročit 3 %, avšak i s těmito dalšími, zatím jenom předpokládanými opatřeními má v roce 2006 schodek veřejných rozpočtů klesnout na pouhá 4 %. A jestliže tato reforma dopadne jako návrh zákona o regulovaném nájemném, což je pravděpodobné, když bude čím dál tím blíže k volbám a ČSSD ztratí ochotu vyrukovat byť jen s nepatrně sociálně bolestivými opatřeními, můžeme si nechat o čtyřprocentním schodku jenom zdát.

A jsme u pověstného chlupu na dlani do třetice. Se zadlužeností a schodkem veřejných financí se prakticky potýká celá Evropa a všechny reformy se ukazují jako málo účinné, neboť ani EU, která je pro Česko vzor, nemá odvahu hnout s hlavní příčinou - s předimenzovanou sociální sítí. Všichni vědí, že evropská ekonomika není natolik výkonná, aby utáhla sociální dávky a důchody nabobtnalé rostoucí nezaměstnaností a demografickým stárnutím Evropy, ale nenajde se žádný politik, který by řekl dost. Vezmi chlup na dlani...

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku