Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 7.5.2003
Svátek má Stanislav
  Výběr z vydání
 >VÝSTAVA: Malý kulturní tip aneb co s dítkem v pubertě v Praze
 >FEJETON: Včely
 >POLITIKA: Inkvizitoři středověku.
 >MROŽOVINY: Když dva dělají totéž
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kde jsou ty staré zlaté časy zimy!
 >PSÍ PŘÍHODY: Případ se slepýšem
 >POOHLÉDNUTÍ: Asijský přínos
 >POLITIKA: Poslanec Laštůvka opět proti USA
 >FEJETON: Výhody alkoholismu
 >DOPRAVA: Co se děje na silnicích
 >PRÁVO: Soudní podivíni II.
 >MÉDIA: Advokátská žurnalistika
 >EKONOMIKA: Ve čtvrtek ECB rozhodne o úrokových sazbách
 >PENÍZE: Mýty dneška o bydlení
 >POSTŘEH: Znovu o nutičích reklam

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
7.5. VÝSTAVA: Malý kulturní tip aneb co s dítkem v pubertě v Praze
Ivan Tomek

Architektura budoucnosti : Pospěšte si, času je málo!
Výstava je v Praze do 9.5. a potom pojede do Brna a sice do Galerie architektury, 3.6.- 20.7.

Kdo to zažil, ví, že s děťátky v pubertě jsou potíže. S námi ostatně byly taky, ale to není nic platné. Donutit 15 letého syna jít s rodiči na výstavu je úkol hodný Herakla. Jestliže po jejím absolvování dítko skučí, že to mohlo být větší a že to bylo dobrý, pak vězte, že je to mimořádné.
Pokud máte trochu času, vyražte na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera. Díky kurátorovi Danu Mertovi máte ojedinělou, ale časově už silně limitovanou - do 8.5. - možnost podívat se na nádhernou instalaci moderní architektury. Holandský ateliér MVRDV (Wina Maase, Jacob van Rijs a Nathalie de Vries) zde vystavuje své projekty. Nejsou to ovšem jen vizionáři, už mají i realizované projekty, což mne naplňuje čímsi jako kladné očekávání z budoucnosti.

Nuda v Praze - řekli byste, abyste potěšili pravověrné Brňáky - leč chyba lávky. Žádná nuda, žádné fotky krabic na bydlení a zaprášené gypsové modely. Krabice by byly, ale nenasytné (tak se výstava jmenuje) a nuda - ta se nekoná ani v nejmenším. Ta nenasytnost je snad jedině v množství nápadů vecpaných (doslova) do modelů, které nejsou gypsové, ale dřevěné, plastové a krásné. V půvabném prostoru galerie máme možnost vstoupit někam jinam. Počínaje skutečně tím, že vstupujete do škvíry mezi závěsy a gotickým portálem dále do výstavy. Prostor je členěn plastovými závěsy s pohledy na stavby, krajiny a kdoví na co všechno, závěsy je přitom možné procházet (a to jak napříč, tak podélně (zní to nesmyslně, ale udělejte to, zavřete oči a vnímejte i zvuky i dotyky). Mezi závěsy jsou pak postaveny modely jakýchsi staveb a nestaveb (vzpomněl jsem si na pana Preclíka a 54 týdnů), v nich miniakvária s motýlky, stromy, síťovinou, figurami a snad vším možným. Jinde je babylónská věž z překližky (je to návrh Brabantské knihovny, ale stejně je to pro mne babylónská věž, jinde plastově studená perforovaná stavba pro New York. Jinde černá sendvičová stavba - i hypermarket by takhle vypadal lákavě.
Hlavním zážitkem je podle mne celková instalace, možnost procházet prostorem a objevovat tajemství, prohlížet si vnitřky modelů a nacházet fantazie autorů a dostávat vlastní nápady co by se dalo.

Pokud je tohle architektura budoucnosti, pak je budoucnost lákavá. A pokud máte půlhodiny času, určitě si to do 8.5. naplánujte a dojděte, nebudete litovat. A klidně vezměte děti, budou se bavit jinak než my, odnesou si něco jiného než my, ale - nebudou se nudit. A nebudou mít pocit, že výstava = nuda a blbost.


Další články tohoto autora:
Ivan Tomek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku