Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 9.5.2003
Svátek má Ctibor
  Výběr z vydání
 >ENERGIE: Temelínské pošťuchování po skandinávsku.
 >ZE ŽIVOTA: Jak jsem (ne)změnil názor na dopravní policii
 >DOPRAVA: České dráhy konečně mobilní
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (11)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Malé vítězství velkých hovad
 >PSÍ PŘÍHODY: Pohled plný úžasu
 >FILM: To jsem viděl už stokrát!
 >PENÍZE: Evropan ve výslužbě u Bismarcka
 >KNIHA Jesmeni
 >PRÁVO: Názor na pašeráky drog
 >GLOSA: Nacpi se a usni
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Devátý květen
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dneska se opět hraje petanque
 >PSÍ PŘÍHODY: Záhada maximálního chlazení
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (10)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
9.5. ENERGIE: Temelínské pošťuchování po skandinávsku.
Jaroslav Teplý

Švédští občané se v referendu roku 1980 rozhodli o odbourání jaderné energie v energetice, přičemž měl být zastaven poslední reaktor v roce 2010. O tom, jak to bylo dál, napsala Rolien Créton v holandském deníku de Telegraaf prvního května t.r., protože Holanďané neslaví Svátek práce.

Od té doby byl po černobylské havárii 1986 odstaven jen jeden z dvanácti reaktorů. Nopak bylo v posledních letech do jaderných elektráren hodně investováno. Právě teď byl modernisován reaktor na východním pobřeží Švédska za 216 milionů euro. "Tím jsme ukázali, že nejstarší švédský reaktor může být přestavěn na nejmodernější. To má velký význam pro budoucnost tohoto odvětví " podle šéfa projektu Anderse Helmerssona.

Poselství většiny švédských politiků je zřetelné: jaderná energie musí být odbourána, ale jen když se najde lacinější a z hlediska životního prostředí vhodná alternativa. A ta se dosud nenašla. Elektrárny na vodní pohon jsou nevypočítatelné, když prší málo nebo neprší vůbec, a přínos tepelných či větrných elektráren je ve Švédsku zanedbatelný. Jaderná energie tam obstarává 45% celkové energetické produkce a zásobuje s podporou odborů zvláště odvětví závislá na stabilní dodávce energie. Mimo to je známo, že Švédsko má velkou spotřebu energie. Premier Persson se nedávno káravě vyslovil, že jede-li se večer po Švédsku, vypadá to tam jako v Las Vegas s těmi všemi světly. Švédský žurnalista Malin Bring, žijící v Dánsku, konstatoval, že "máme tuhé zimy a žádnou chuť nastydnout. Když přijdeš ve Švédsku na návštěvu, je ve všech pokojích příjemně teplo. Proto se také všichni zouváme, přijdeme-li na návštěvu. To v Dánsku nikdo nezkouší, protože by mu byla zima na nohy."

A tím se dostáváme k jádru sporu s Dánskem. Jeden novinář se zeptal premiéra Perssona, jak to, že zastavení jaderné elektrárny Barsebäck v Malmö je stále odkládáno. "Já sám jsem z Malmö a nerad mrznu" odpověděl Persson. To ovšem Dány rozzuřilo, žertovat o jaderné elektrárně vzdálené asi 15 km od dánského hlavního města!.Znamenalo to už tolikátou hádku o jaderné energii mezi oběma sousedy. Nedávno se totiž dohodla menšinová švédská vláda s dvěma nevládními stranam, že zastavení reaktoru č, 2 v Barsebäcku se odkládá o jeden rok. Ovšem švédský ministr hospodářství řekl svému dánskému kolegovi, že doufá, že se to povede, ale že nejde tak daleko, aby to slíbil.

Ve švédské energetické politice se podle Rolien Créton nyní pohlíží na využití jaderné energie jako na "nejméně špatné řešení". Postoj veřejnosti se zřetelně změnil. Asi 60% obyvatelstva (ve Finsku to bylo vloni už 65%) se staví kladně vůči jaderným elektrárnám. Lidé vrtí hlavou, když vidí černá oblaka kouře valící se z dánských elektráren spalujících hnědé uhlí. "Nemají nám co vykládat!" říká Malin Bring. A zatímco ve většině zemí jsou lidé znepokojeni nebezpečím z jaderných elekráren při nějaké katastrofě či teroristickém útoku, nebyl ještě nikdy větší zájem o domy kolem Barsebäcku u přístavu v Malmö.

Rozumní lidé vědí, že nazvat jaderné elektrárny "nejméně špatným řešením", je přesným hodnocením situace. Právě dnes stojí v novinách, že státy, které podepsaly v Kyotu dohodu o exhalacích, své závazky neplní a množství exhalací stoupá. Evropské vlády, které dohodu podepsaly a chtějí při jejím respektování zastavit používání jaderné energie, dávají jen svým voličům najevo, že je považují za blbečky, kterým mohou nakukat, co je napadne.

P.S. ČEZu poklesly zisky na cca 3,5 miliardy korun. Co si máme myslet o lidech, kteří chtějí prodat tuto slepici snášející zlatá vejce, do ciziny?

08.05.2003


Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku