Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 13.5.2003
Svátek má Servác
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Český stát vystupoval na MS v ledním hokeji ve Finsku jako stát bez jména.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: To by se historikovi Špidlovi stát nemělo
 >VĚDOHLED: Bakterie - největší přítel historických památek a soch?
 >POLITIKA: Kdo dělá zahraniční politiku?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Rusalčin konec
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční lovci
 >ZAMYŠLENÍ: Vůle k životu
 >RECENZE: Connie Willisová, I když půjdu roklí šeré smrti
 >PRÁVO: Obtížné vyčkávání spravedlnosti
 >EKONOMIKA: Akcie versus dluhopisy
 >OZNÁMENÍ: Příležitost ke studiu
 >PENÍZE: Skandinávec ve výslužbě
 >ZDRAVÍ: Co je to SARS a co s ním
 >TEMELÍN: Výsměch operátorů???
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Alsasko-Lotrinsko s trochou šampaňského

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
13.5. ZDRAVÍ: Co je to SARS a co s ním
Zdeněk Joukl

Příklady prováděných opatření proti vniknutí nákazy do své země v cizích státech a městech:

 • Čína: na letištích se provádí kontrola teploty a infekčnosti osob opouštějících zemi
 • Itálie: povinné prohlídky na letištích (testy na SARS) - podezřelí jsou ihned posláni do karantény
 • Malta: jsou úplně uzavřeny hranice pro cestující z "nakažených" zemí
 • Šanghaj: osobám vracejícím se z míst zasažených SARS je měřena teplota: s vysokou teplotou jsou posláni do nemocnice, ostatní musí dodržet dvoutýdenní domácí karanténu
 • Tchajwan: lidé z postižených oblastí se podrobí desetidenní karanténě; následně jsou úplně uzavřeny hranice pro cestující z "nakažených" zemí
 • USA: mezinárodní cestující musí vypisovat rozsáhlé dotazníky o svém zdraví; univerzita v Berkeley nebude přijímat na letní kurzy posluchače z "nakažených" zemí; od 7.5. je prováděn výcvik tisíců imigračních úředníků, kteří mají ihned na hranicích, letištích či přístavech odhalovat nakažené osoby
 • Vietnam jižní: je stanovena desetidenní karanténa pro návštěvníky ze zemí nakažených SARS;

  Za jednu z nejdůležitějších forem jsou považovány kontroly na letištích při výjezdu ze země s výskytem SARS. Jsou nyní prováděny.

  Premiéři ze států jihovýchodní Asie se dohodli na přísné kontrole cestujících na letištích.

  Na jednání 25 zástupců států Evropy v Bruselu všichni souhlasili s důkladnější kontrolou pasažérů, ale nepřijali žádné jednotné opatření.

Prováděná opatření proti vniknutí nákazy do naší republiky:

 • Letiště Praha - Ruzyně:

  Jsou rozdávány informační letáčky o SARS. Cestující z jihovýchodní Asie jsou upozorněni na projevy onemocnění a na to že minimálně 10 dní by měli sledovat své zdraví a v případě objevení se teploty nebo dechových potíží mají vyhledat svého praktického lékaře. Cestující mají být seznamováni s obsahem informace vydané Hygienickou stanicí hl. města Prahy. Při podezření je nutno k letu přistavit sanitní vozidlo pro infekčně nemocné. Pacient pak bude převezen na infekční oddělení Fakultní nemocnice Bulovka. Ostatní cestující a personál musí být neprodleně informováni a požádáni o adresu pobytu po následujících 14 dnů. Při potížích se mají sami přihlásit. Požádá - li cestující o lékařské vyšetření pro dýchací potíže a teplotu, bude přistaven sanitní vůz jako v předcházejícím případě. U letadel z infikovaných oblastí je nutno členy posádek seznámit s doporučeným opatřením WHO (Světová zdravotnická organizace). Důkladně se desinfikují prostory letadel včetně fekálií. Každá letecká společnost je informována o projevech onemocnění; při výskytu cestujícího s příznaky nemoci má být tento cestující vyzván k nasazení ústní roušky (ochranné masky), má být izolován v letadle včetně zvláštního WC, personál o něj pečující by měl pracovat v rukavicích a s maskou, toto je oznámeno na letiště v místě přistání a zde je připravena zdravotnická služba. Zaměstnanci letiště si mohou brát a nasazovat roušky proti přenosu dle svého uvážení. Cestující a posádka letící z "nakažených" oblastí mají mít k dispozici k mytí rukou dezinfekční prostředek ničící viry, který se vyznačuje rychlým a dlouho přetrvávajícím účinkem (např. SEPTODERM gel). Dále pak dostatek.rukavic, obličejových masek, a dezinfekce. Kde to technické možnosti dovolují je doporučeno vyčlenit jedno WC pro palubní personál. V případě výskytu člověka s podezřelými zdravotními potížemi v budově terminálu bude informována letištní lékařská služba a Dispečink.

 • Celní správa, letiště Praha - Ruzyně:

Pracovníci, při kontrolách u cestujících z oblastí s výskytem SARS, budou mít k mytí rukou k dispozici vhodný dezinfekční prostředek (např. SEPTODERM gel). Po každém zásahu bude prováděna výměna jednorázových rukavic.

 • Webové stránky ministerstva zdravotnictví a časopis Tempus:

  Jsou zde uvedeny pro lékaře informace o SARS.

 • Lanškrounská firma AVX:

  Všech svých 20 (24) zaměstnanců poslala z Asie domů a zajistila jim dobrovolnou karanténu.

Komentáře:

Ministryně zdravotnictví Součková: "Naše programy preventivního charakteru jsou natolik specifické, že u nás nehrozí onemocnění SARS". Systémy jsou nastaveny tak, aby lidé s podezřením nekontaminovali ostatní osoby.

Hlavní hygienik Vít: "Setkání čínských občanů s lidmi u nás by nemělo být nebezpečné, protože většina z nich tady žije dlouho a necestují domů.

Hlavní pražský hygienik Polanecký: "Kontroly na pražském letišti jsou nedostatečné.

Desná 10. 5. 2003 Zdeněk Joukl


Další články tohoto autora:
Zdeněk Joukl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku