Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 12.5.2003
Svátek má Pankrác
  Výběr z vydání
 >TEMELÍN: Výsměch operátorů???
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Alsasko-Lotrinsko s trochou šampaňského
 >ŽIVOT: Proč nemám ráda Květinový den
 >FEJETON: Zrušte počasí!!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Chvála bohu, šetrné střelivo
 >PSÍ PŘÍHODY: Nácvik neviditelného psa
 >ARMÁDA: Budou naši piloti létat na Tornádech ?
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (12)
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák (7)
 >OCHOTNICKÉ DIVADLO: Snadné je žít.
 >Evropan ve výslužbě podle Beveridge
 >GLOSA:Pověry o železnici, zvláště pak české.
 >ZDRAVÍ: Co je to SARS a co s ním
 >JURISDIKCE: Kdo má mít na starost účtování
 >GLOSA: Podařený kousek presidenta republiky.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
12.5. FEJETON: Zrušte počasí!!
Václav Vlk

Už soudruzi věděli, že kdyby jim do toho budování socialismu nikdo nekecal a pořád jim to nekazil, bylo dávno vybudováno a všude by byl mír a blahobyt. Ale ono jim nepřálo ani to počasí. Socialismus byl,jak pravilo lidové tvrzení , stavěn na systém,kdy se celoročně pohybuje teplota mezi 22-24 stupni Celsia, prší jen kolik, je potřeba a to pouze v noci, přes den je v pracovní dny pod mrakem a sluníčko svítí jen v sobotu a v neděli a státem uznané svátky. Ovšem soudruzi meteorologové jim ani tuhle maličkost nedokázali zaručit. Takže se oprávněně říkalo že největší nepřátelé budování socialismu jsou čtyři : jaro ,léto, podzim a zima .A byli.
Tento rok je jako již po několikáté na jaře teplo, byly už i záplavy (tím nemyslím ty loňské skutečné stoleté záplavy ) a v zimě vypukly holomrazy, z čehož je naše zemědělství (a silničáři) skoro na kolenou. V zimě jsme byli zahrnováni v TV zprávách a novinách obrázky toho, jak na polích stála zamrzlá voda, jak mrzlo na sucho, jak svítilo slunce když nemělo a sníh padal v naprosto nevhodných termínech. Od jara pak v televizi avizovali obrovské ztráty zemědělců tím, že jim vymrzly ozimy . Jak bylo možno očekávat, po několika dramatických šotech ukazujících tu agronoma, tu reportéra, jak rvou přemrzlé výhonky obilí ze země , brzo se zjevili na obrazovce a pohovořili v novinách odborníci a úředníci ministerstva zemědělství. O tom, kolik miliard bude nutno zemedělcům dát. Aby nebyli škodní. Za to že oseli blbou , lacinou a mrazům neodolnou sadbu .
Ani slovo o tom, že kdyby zaseli pořádné ozimy a nečekali na to, že možná tuhle zimu nebudou holomrazy, možná že by jim to vyšlo. No nevyšlo to, tak to holt zaplatíme my.Aby oni nebyli škodní.
Minulý týden se zjevili naši zemedělci na obrazovkách zase. Bylo horko. Tím pádem špatně možná poroste chmel. A kdyby, jak pravili redaktoři, bylo pořád dál horko, tak by možná mohl v budoucnu chmel mít málo nejdůležitější složky ,o které divák doposud nikdy neslyšel, a pak by možná dostávali zemědělci míň peněz za chmel a to by mohlo, možná vést k tomu, jak pravila jistá takypodnikatelka, že by se možná ani nevyplatilo chmel pěstovat. U nás. Zatímco, jak jsem zjistil za svých letošních cest, ve stagnující a "upadající " ekonomice Německa se to asi vyplatí, protože tam se najednou objevují chmelnice i na místech, kde jsem je nikdy neviděl. A nevypadaly nijak teplem "poškozené" ani o tom nikdo v německé TV nehovořil. Pokud vím.Ovšem, možná tam v Unii mají zakázáno aby bylo moc horko,co poškozuje chmel.
České televize, žádnou ze všech stanic nevjímaje, se opět projevují nikoli jako "informační medium" ale oblbovací zařízení. Dlouhá léta za totáče jsme každý rok díky bdělým reportérům TV sledovali "boj o zrno", třásli se, zda bude včas sklizeno "zelené zlato", zúčastnili se každoročního drama kdy celý národ dobýval ze země bulvy "bílého zlata" a to vše za hojné povinné účasti brigádníků ze škol a továren. Zatímco jezéďáci seděli v panujícím letním parnu anebo v podzimním studeném dešti v hospodě . Soudruzi jezéďáci to "prostě nestíhali" a museli si trochu odpočinout , zmoženi úkolem budovat socialistickou vesnici. Zatímco my jsme dopoledne sbírali na poli řepu a večer se na to dívali ve zprávách. A nakonec jim vždycky někde nějaká na poli zbyla až do jara.
Vesnice už není socialistická, v družstvech pracuje asi tak třetina lidí co dřív, mléka a obilí mléka a cukru je tolik, že se neví co s tím a na brigádu by se jim každý …. Fuj, fuj. To se neříká. A představy, že problémy zemědělství vyřeší brigádníci pracující zadarmo má už jen soudruh Grebeníček a někteří funkcionáři Svazu zemědělství.
Ovšem , co se téměř nezměnilo, jsou návštěvy zpravodajských reportérů mezi našimi "zemedělci, " jak říkal soudruh Antonín Novotný . Čactí redaktoři TV si ponechali či předali svým následovníkům adresy ochotných fotogenních zemedělců a zajímavých témat, takže o tuto tematiku jak se zdá, ještě dlouho nepřijdeme.
Zatímco dříve nám škodili zahraniční, najmě imperialističtí zemedelci tak nějak obecně ,dneska už víme, že nám škodí konkrétně. Tu dovezou z Tyrolska nenatlučená jablka, takže naše " sklízené metodou "kdo dohodí jabkem dál" nejdou moc na odbyt. Poláci, banda jedna, dováží laciné brambory a cukr, což nás hrozně poškozuje,když se to prodává lacino, protože kdyby se nic nedováželo, dalo by se to daleko lépe prodat nejen dráž než teď ,ale i vůbec "fšecko"co naši zemedělci vypěstují, včetně natlučených brambor smíchaných s hlínou v poměru 1:1 jak to bylo zvykem skoro padesát let. Tedy zvykem zemedělců.
Ostatně ten kapitalistický podraz od těch Poláků se dal čekat, že jo, to bylo poznat i na tom Iráku , kde se ukázali jako pěkný lupeni co pomáhají americkým imperialistům. Však to taky v TV nezapomněli vždycky nenápadně ale důrazně připomenout. Divte se, že nám ničí cenu brambor,když jsou schopni bojovat proti Míru!
A přitom my to máme těžký, je nás málo, podnebí nic moc, a to počasí, hrůza povídat! Vždycky totiž buď prší a nebo mrzne,případně moc svítí slunce, taky vítr často moc fouká a vůbec, takže se určitě někde vyskytne "katastrofa , kterou místní pamětníci nepamatují " (oblíbený slogan televize Nova) s čímž nás redaktoři TV zpráv promptně seznámí. A protože oni tak rádi, už celých padesát let, zavítávají mezi naše milé druž…zemědělce, přece nenechají národ na pochybách, jak to s naším zemedělstvím je. . No a když užcítí tu touhu, co dím, tu vnitřní povinnost náš lid informovat, přeci se nebudou zabývat nějakýma prkotinama. Když natáčet, tak něco dramatického. A zemědělci jsou pro. A Ministerstvo pro zemědělce také.
Protože objevit se v TV, znamená existovat a když se o něčem ví a hlavně když je to hodně dramatické a hrozí, že "národ bude hladovět a zemědělci zahynou na úbytě" , tak jsou všichni spokojení. Zemědělci, televizáci, diváci že si můžou zanadávat a třást se strachy o to,zda nebudeme mít hlad naši zemědělci nevyhynou. Takto posílena vyrazí parlamentní lobby lehčeji ze státní pokladny další miliardy na "zabránění katastrofě " . Tak se lehce stane, jako nedávno, že titíž zemědělci dostanou stejný rok zároveň několik miliard "na sucha" a zároveň další miliardy na povodně . Jeden ministr-doveda, je dokonce přiděloval vlastní firmě- zesoukromělému JZD.
Dneska jsem se zpráv v TV skoro děsil. Minulý týden totiž v TV novinách proběhly reklamně- informační šoty o děsivém suchu ,takže bude potřeba nasypat chmelařům, dneska v noci lilo, takže se potěšíme pohledem na nějaké někde zaplavené pole, z čehož logicky- dle TV platí že se bude muset zaorávat či jinak "likvidovat následky" a takový následek v naší TV nejde pod několik milionů, lépe miliard, jinak by to nestálo redaktorovi ani za řeč. A potom , já počasí za ty léta znám, mám ho prokouknutý, určitě přijde zase teplo a bouřky , takže už se těším na dramatické reportáže ze zaplaveného Polabí , Pošumaví a Posvratčí a následující , bude li teplo aspoň týden,aby si toho lidi všimli, bude v TV následovat dramatické líčení hrůzné plísně na okurkách u Znojma. A u brambor na Vysočině. A na někde jinde rajčatech. A tak dál,a tak dál.
Opět se objeví na obrazovkách mluvící moudré hlavy vyčíslující škody "až v miliardách" a po nich vystoupí na obrazovky, co znamenají svět úředníci, přinášející zvěst, že "oni v tom přece nebohé zemědělce nenechají" a pak už jen následuje malá zpráva z parlamentu, jak se uvolnilo "x" miliard na pokrytí škod.
No když to tak spočítám, za ta poslední léta a odhadnu výhled do budoucnosti, to jsou pády bank, vyrabování kampeliček a dluh za Vovku Železného a TV Nova, docela srandičkou. A nápady "přítele" Sobotky ,jak ušetřit na vydání rozpočtu zavedením elektronických pokladen vypadají jako komické vystoupení obzvláště oblíbené loutky v maňáskovém divadle.
V něčem už ,jak je vidět, tu zatracenou Unii silně doháníme. Také jako tam si z ostatních obyvatel dělají zemědělci dojné krávy a stávají se tak skutečně našimi "nejdražšími spoluobčany ." Jak tomu zabránit? No snad jedině zrušit počasí. Protože zrušení ministerstva , zemědělské lobby v parlamentu a televizních reportérů hystericky ječících uprostřed lánu okurek a hrůzách plísně, proti čemuž jsme všichni bezbranní a "žádní pamětníci nikdy takovou katastrofu nepamatují" by se rovnalo zázraku. To se mi zdá to " zrušení počasí" daleko jednodušší. .
Václav Vlk


Další články tohoto autora:
Václav Vlk

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku