Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 12.5.2003
Svátek má Pankrác
  Výběr z vydání
 >TEMELÍN: Výsměch operátorů???
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Alsasko-Lotrinsko s trochou šampaňského
 >ŽIVOT: Proč nemám ráda Květinový den
 >FEJETON: Zrušte počasí!!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Chvála bohu, šetrné střelivo
 >PSÍ PŘÍHODY: Nácvik neviditelného psa
 >ARMÁDA: Budou naši piloti létat na Tornádech ?
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (12)
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák (7)
 >OCHOTNICKÉ DIVADLO: Snadné je žít.
 >Evropan ve výslužbě podle Beveridge
 >GLOSA:Pověry o železnici, zvláště pak české.
 >ZDRAVÍ: Co je to SARS a co s ním
 >JURISDIKCE: Kdo má mít na starost účtování
 >GLOSA: Podařený kousek presidenta republiky.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
12.5. FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Alsasko-Lotrinsko s trochou šampaňského
Marcela Bendáková

Aby to pro nás (i pro mě) nebyla nuda, opustím na chvíli Paříž. Nápadů mám ještě dost, ale asi bude zajímavější, a před prázdninovými cestami užitečnější, zabrousit i do ostatních francouzských regionů. Začala bych hned za francouzsko-německými hranicemi ve Strasbourgu, kudy pravděpodobně přijede valná většina putujících po vlastní ose. Hned jak překročíte hranice, může si vaše turistická duše začít užívat. Prohlédnete si gotickou katedrálu, malebnou čtvrtí Petite France dojdete až k opevněnému Vaubanovu mostu. Odtud je pěkný panoramatický pohled na historickou část města.

Kudy dál? Možností je několik. Tedy dvě základní. Na západ pro ty, kteří míří do Paříže a na jih, chcete-li se jí vyhnout. Oběma směry je dost zajímavostí, které je škoda minout. Což se většinou stane. S vidinou konečného cíle spěcháme a necháváme stranou třeba rozárium v Saverne, za lotrinské Versailles považovaný zámek v Lunéville, často i Nancy - centrum nejen Lotrinska, ale také francouzské secese. Když vám to čas dovolí, vyplatí se malá zajížďka přes Metz a Verdun, až se mezi vinicemi oblasti Champagne dostanete do Remeše. Tu si nenechte ujít i kdybyste se rozhodli pro rychlejší, přímější směr. Je-li katedrála v St. Denis u Paříže nekropolí francouzských králů, v té zdejší bývali korunováni. Prý přísahali na krásně iluminovaný evangeliář pocházející z benediktýnského kláštera Na Slovanech v Praze.

Čím je lákavá jižní cesta? Vínem, horami, půvabnými starobylými hrázděnými domy… Víno k Francii neodmyslitelně patří a do alsaské vinařské oblasti vjedete hned za Strasbourgem. Začíná tu Route du Vin, která vás provede malebnými vesničkami a městečky ležícími mezi vinicemi na východním úpatí pohoří Vosges. Tyto hory svojí nadmořskou výškou a reliéfem možná trochu připomenou Krkonoše, s tím rozdílem, že se dají projet autem. Po hřebeni vede silnice, odkud se krásnou výhlídkou mohou pokochat i ti, kteří nepřibalili pohodlnou turistickou obuv.

Nalákala vás jižní trasa, ale zároveň se potřebujete dostat i do Paříže? Přidám malý nášup - třetí trasu, kterou se dostanete přes hřeben Vosges a po níž přejezd stejnojmenného departementu určitě nebude ztrátou času. Kromě historické tiskárny v Épinalu na ní najdete například místo, které se váže k historii vzniku samostatného Československa - městečko Darney. Pomník za městem připomíná tábor československých legionářů, náměstí nese jméno T. G. Masaryka, první patro radnice zabírá muzeum věnované čs. legiím. Za svůj spřátelený protějšek si vybrali Slavkov, tedy Austerlitz, který pro změnu figuruje ve francouzském dějepisu.

Právě z tohoto kraje pocházela Johanka z Arku a ve vesnici Domrémy-la-Pucelle si hýčkají její rodný dům. Jen asi 10 km stranou je malá obec Grand, kde byla za vlády Římanů věhlasná svatyně zasvěcená Apollónovi. Zachovala se z ní rozsáhlá mozaika (224 m2) a zbytky amfiteátru, které jsou od roku 1995 zajímavým způsobem chráněny a využívány.

Že Alsasko-Lotrinsko nebývalo jen idylických krajem vinic, hor a kulturních památek, ale i strategickým územím, o které se sousední státy častokrát přetahovaly, připomíná řada dochovaných pevností (a mnoho vojenských hřbitovů). Už v 17. století se budovala obranná linie podle projektu Vaubana, koncem devatenáctého přibyla opevnění tvořící tzv. "Železnou linii" a v roce 1939 Maginotova linie. Z některých se nikdy nevystřelilo a mnohé dnes opatrují různé spolky nadšenců, aby posloužily jako muzea.

Postupně budou následovat itineráře:

č. 1 - (Wissembourg) - Strasbourg - Marmoutier - Saverne - Lunéville - Nancy - Metz - Verdun - St. Menehould - Chalons-en-Champagne - Reims

č. 2 - Strasbourg - Obernai - Sélestat - Ribeauvillé - Hunawihr - Riquewihr - Kaysersberg - Colmar - Mulhouse

č. 3 - Colmar - Turckheim - Munster - Épinal - Darney - Neuchateau - Grand - Domrémy-la-Pucelle - Chalons-en-Champagne
Další články tohoto autora:
Marcela Bendáková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku