Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 13.5.2003
Svátek má Servác
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Český stát vystupoval na MS v ledním hokeji ve Finsku jako stát bez jména.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: To by se historikovi Špidlovi stát nemělo
 >VĚDOHLED: Bakterie - největší přítel historických památek a soch?
 >POLITIKA: Kdo dělá zahraniční politiku?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Rusalčin konec
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční lovci
 >ZAMYŠLENÍ: Vůle k životu
 >RECENZE: Connie Willisová, I když půjdu roklí šeré smrti
 >PRÁVO: Obtížné vyčkávání spravedlnosti
 >EKONOMIKA: Akcie versus dluhopisy
 >OZNÁMENÍ: Příležitost ke studiu
 >PENÍZE: Skandinávec ve výslužbě
 >ZDRAVÍ: Co je to SARS a co s ním
 >TEMELÍN: Výsměch operátorů???
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Alsasko-Lotrinsko s trochou šampaňského

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
13.5. ŠAMANOVO DOUPĚ: To by se historikovi Špidlovi stát nemělo
Jan Kovanic

5. května ve 12:33 se u budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě jako každý rok shromáždil hlouček pamětníků, dávných barikádníků, odbojářů, legionářů, skautů, sokolů, vojáků a politiků, aby uctili 58. výročí vypuknutí Pražského povstání. Byly položeny patřičné věnce a poté přistoupili politici ke svým projevům.

Poctou tomuto téměř intimnímu shromáždění byla přítomnost Vladimíra Špidly. Pan premiér ve svém projevu neopomněl vyzdvihnout hrdinné odhodlání Pražanů, kteří se rozhodli nevyčkávat v pasivitě a povstali. Tisíce lidí riskovaly své životy, tisíce je i položily, aby přispěly ke konečné porážce německého nacismu.

Svou erudici historika pan premiér nezapřel, když připomněl, že povstání bylo připravováno českým odbojem za cenu obrovských ztrát už od roku 1939. Zdůraznil i jeho mezinárodní charakter: "Na barikádách byli Francouzi, Holanďané, Bulhaři, hořící tank na Staroměstském náměstí rozstřelil rakouský dobrovolník."

Pak vzpomněl i "všech armád, které se podílely na osvobození Československa": Rudou armádu, Poláky, Rumuny, dokonce i jako zajímavost zmínil prapor belgických dobrovolníků. Hlas z davu marně připomínal i vojáky z armády generála Vlasova. Premiér tohoto státu snad ve chvatu spatra pronášeného projevu bohužel zapomněl i na příslušníky naší vlastní armády, kteří osvobozovali Duklu i Ostravu. A jako politik zamlčel rozhodující účast Spojených států v evropské válce, aby mohl na závěr prohlásit:

"Osvobození od nacistické diktatury byla evropská záležitost, evropské národy se rozhodly, že se to již nikdy nesmí opakovat... Bylo to rozhodnutí, kterému věnovaly obrovské úsilí. Jeden z plodů tohoto úsilí je i evropská integrace."

Tak nevím. Po letech komunistické totality, kdy se tvrdilo, že nás osvobozovala pouze Rudá armáda, kdy na plzeňském náměstí stála socha sovětského vojáka - osvoboditele, kdy pomníčky amerických padlých v květnových dnech objížděla auta s velvyslancem USA, který k nim kladl věnce, aby je pak objížděla další auta s estébáky, kteří ty věnce zase hned kradli; po všech těch letech jsme začali chválit dlouho zamlčované hrdiny ze zámoří a zapomínali na obrovské oběti lidí z Východu. Pan premiér pravil, že vzpomene "všech". Ale nějak zase pozapomněl na ty zpropadené Američany. Protože se mu nehodili do jeho koncepce, že "osvobození od nacismu byla evropská záležitost"?

Tohle by se historikovi stát nemělo. Aby upravoval nedávné dějiny kvůli současné kampani ke vstupu do Evropské unie.

Psáno pro Hospodářské noviny, kde vyšlo dne 6.5. 2003, uveřejněno se souhlasem redakce


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku