Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 13.5.2003
Svátek má Servác
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Český stát vystupoval na MS v ledním hokeji ve Finsku jako stát bez jména.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: To by se historikovi Špidlovi stát nemělo
 >VĚDOHLED: Bakterie - největší přítel historických památek a soch?
 >POLITIKA: Kdo dělá zahraniční politiku?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Rusalčin konec
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční lovci
 >ZAMYŠLENÍ: Vůle k životu
 >RECENZE: Connie Willisová, I když půjdu roklí šeré smrti
 >PRÁVO: Obtížné vyčkávání spravedlnosti
 >EKONOMIKA: Akcie versus dluhopisy
 >OZNÁMENÍ: Příležitost ke studiu
 >PENÍZE: Skandinávec ve výslužbě
 >ZDRAVÍ: Co je to SARS a co s ním
 >TEMELÍN: Výsměch operátorů???
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Alsasko-Lotrinsko s trochou šampaňského

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
13.5. Hořká finanční reforma se sladkou polevou pro voliče ČSSD
(nov)

O tom, že se má posunout hranice odchodu do důchodu na 63 let, nebylo loni na jaře v předvolebním programu ČSSD ani slovo. Přesto je již toto opatření součástí reformního balíčku, na němž v Kolodějích hospodářští ministři Špidlovy vlády pilně vyšívali i tuto neděli. A to hluboko do večera, když na dohady ohledně přestavby daňového systému jim nestačily ani 4 hodiny.
Kromě důchodové reformy, kde se z průběžného financování přejde na příspěvkový systém a zpřísní se podmínky pro předčasné odchody do penze, se experti dohodli na snižování počtu státních úředníků, změnách ve zdravotním pojištění a v nemocenských a sociálních dávkách. Nemocenská v prvních 3 dnech nemoci se má snížit na polovinu a náhrady mzdy by měl v prvních 14 dnech platit zaměstnavatel při odpovídajícím snížení pojistného. Dále se má škrtat v sociálních dávkách, aby se během 3 let docílilo úspory 10 miliard Kč. Pohřebné a příspěvek na dopravu by měly být zrušeny úplně. Reforma daňového systému pak předpokládá, že pokles daně z příjmů právnických osob (z 31 na 24 %) vyrovná nárůst spotřebních daní a DPH. Součástí návrhu je i minimální daň pro živnostníky, jež by měla odpovídat dani z poloviny průměrné mzdy.

Tohle všechno jsou pro socialistického voliče apokalyptické zprávy, zcela odlišné od toho, co ČSSD slibovala právě před rokem ve svém předvolebním programu. Však také včera před polednem, aniž mohl mít k dispozici oficiální výstup z vlády, ihned zareagoval odborový předák M. Štěch, který vyhlásil, že návrh znamená konec sociálního smíru. Z výjezdního zasedání vlády v Brně pak odpoledne kontroval Špidla: Reforma se bude 15. června 2003 projednávat na tripartitě a odboráři jistě změní názor, až pochopí její klady pro budoucnost.

Nejde ani tak o klady jako o fakt, že česká ekonomika prostě nevydělá na stát blahobytu, jaký socialistickým voličům v předvolebních slibech Špidla maloval, a tak je třeba tuto hořkou pilulku nějak osladit. Sladkou polevou mají být obehrané evergreeny sociálních demokratů - zavedení majetkových přiznání a registračních pokladen, vznik finanční policie a vyšší zdanění bohatých lidí. Vidíte, postižení se nevyhne ani milionářům, bude pak moci Špidla říci svým straníkům a sympatizantům ČSSD.
Jak ale vyplývá z lidské přirozenosti, takové řešení obvykle neuspokojí ani jednu stranu, naopak rozzlobí obě - jak sociálně slabší voliče ČSSD, tak ty bohatší. Také mnozí drobní podnikatelé a živnostníci nebudou jásat nad minimální povinnou daní a zavedením registračních pokladen. Je otázkou, kolik z nich zabalí krám a radši se pověsí na krk státu.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku