Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 14.5.2003
Svátek má Bonifác
  Výběr z vydání
 >VĚDA: Modré růže
 >MROŽOVINY: Metternich
 >LIDŠTINY: Nepatřičné.
 >SPOLEČNOST: Já a referendum
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tančení v dešti
 >PSÍ PŘÍHODY: Vrrr... Och pardon, slečno!
 >MÉDIA: Černoši v české televizi
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (13)
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Alsasko-Lotrinsko s trochou šampaňského - itinerář č. 1 - první část
 >NÁZOR: Za co stojí naše vláda?
 >EKONOMIKA: Česká ekonomika bez inflačních tlaků
 >SPOLEČNOST: Smutné Rakousko
 >PENÍZE: Konec zlatých časů
 >ZDRAVÍ: Co je to SARS a co s ním (3)
 >INFO: Dialog vědy s uměním.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
14.5. LIDŠTINY: Nepatřičné.
JITA Splítková


Vyfotila jsem absurdnost - kočku vedenou na procházku na obojku.
Kočka se bránila a za nic na světě nechtěla chodit. Dívky se velice snažily macka přesvědčit. Marně. Než by poslušně cupital, tak se raději nechal dívčinou vláčet po zádech. Naštěstí děvčátka kočku neuvláčela, snad pochopila nepatřičnost svého počínání? Spíš ne a možná je zase brzo potkám, jak přesvědčují toho podle všeho už kotěcím měsícům odrostlého jedince, aby se naučil patřičně chodit veden vodítkem.
Vodit kočku na obojku je nepatřičnost (psům to nevadí, ale neznamená to, že jsou hloupější - ono vodítko má dva konce, a který je začátek mnohdy se neví - podívejte se na fotku, zdá se, že starého pána venčí jeho pejsci).

Na světě je všeobecně mnoho nepatřičností. Například je nepatřičné vyslovovat nahlas některá slova, která označují jisté tělní orgány a údy. V každé kultuře jsou jiné nepatřičnosti. V knize Svatopluka Čecha o cestě pana Broučka na Měsíc, je pro Měsíčňany takovým úděsným slovem nos. Brouček řekl, nos, a jemní obyvatelé Měsíce omdlévali. Jako ti bezkrevní a pokrytečtí Měsíčňané se chová mnoho lidí.
V naší společnosti je nepatřičné vyslovovat slova údů, hýžďových svalů a dalších orgánů a následně veřejně titulovat jimi a dalšími slůvky, jako třeba idiot, naše spolubližní (i přes to, že očividně idioty atd... jsou). Tato nepatřičnost je z lidské stránky pochopitelná a správná. Není žádná krása být hulvát a navíc existuje právo a to nám to zakazuje. Ono, pokud si pustíme hubičku na špacír, tak můžeme platiti velké penízky (i v případě, že máme o dotyčné osobě pravdu).
Co je ovšem nepochopitelné, že někdo (přemýšlím kdopak asi) vyčlenil ze společnosti jako nepatřičná i normální slůvka. Třeba takové slovo požárník, to už se nesmí vyslovovat, teď jsou to jen hasiči, požárníci byli za totáče a za totáče prý zas nesměli být hasiči. To jsou věci. Napíše-li současný literát slovo požárník, snese se na něj hromobití od spravedlivých, co je na tom slově tak děsného?
Dalším příkladem slova, které se ve slušné společnosti opravdu nesmí vyslovit, abyste nebyli vyobcováni a nařčeni snad i z prznění vlastní babicky, kterou jste notabene vůbec neznali, je slovo cikán, cikáni. (Po napsání slova se mi hrůzou zpotilo čelo - můžete být sebeslušnější lidé, ale pokud vyslovíte tento název tohoto jednoho etnického kmene, tak jste znemožněni.)
Je to hloupé a uboze malé, vyčleňovat některá normální slova jako nepatřičná - dává se tím okatě najevo, že něco s tím, co slovo označuje není v normálu. Není přeci vůbec žádným rasizmem říci slovo cikán, rasizmus má jiné projevy, to asi cenzoři nechápou. Není žádným rasizmem označit pravdu o způsobu chování nějaké skupiny - jakékoliv. Umlčování a perzekvování pravdy mělo být atributem jiné společnosti než té, co si dává nálepku demokratická.
Ono to asi s tou demokracií nebude až tak horké a to nejen u nás, ale nikde na světě. O čem se nesmí nejen u nás hovořit a co vyvolá u cenzorů bouři nevole? Například je nepřístojné pochybovat o USA jako o super demokratické zemi a hovořit o tom, že díky "zákonu" Patriot Act se stávají státem špiclů a díky vedení se nebezpečně přibližují definici fašismu... Je nepatřičné hovořit o tom, že CIA financovala (je na místě minulý čas?) islámské teroristy a vychovávala si je pro své cíle a zájmy.
Dále je nepatřičné hovořit o válce v Iráku, jinak než oslavujíc zdatné americké hochy, ale je i nepatřičné hovořit o islámu jinak než, že to je mírumilovné náboženství. Je nemístné mluvit o tom, že USA mohou v Iráku pomoci k moci fanatickým šiítům, kteří nastolí právo šariá, které je možná ještě hrůznějším porušováním lidství, než je porušují diktátoři ( islámští duchovní, kteří se vrací do Iráku o nastolení islámského státu hovoří jako o jasné věci),... je hrozné pochybovat o slabomyslném prezidentovi USA ovládaném lobbyistickými skupinami...
Pokryteckých nepatřičností je, ale všechna jsou trapná a lidem vnucovaná... je nepatřičné hovořit o homosexuálním zneužíváním chlapců katolickými kněžími... je nepatřičné hovořit o násilí na dětech, ženách v rodině... u nás je ovšem i nepatřičné hovořit o vlastenectví o národní hrdosti... pomalu bude nepatřičné mluvit o čemkoli, o jakékoliv pravdě.
Vlastní kritické a logické myšlení se stane nepatřičným a všechny absurdní Orwellovy vize o lidské společnosti se stanou skutečností. Dostaneme obojky a dopadneme jak ta kočka na fotce, budeme voděni. Ovšem nám nepomůže sveřepý výraz a pokud si lehneme na záda a necháme se vláčet, budeme uvláčeni.

Nepatřičná to budoucnost.


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku