Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 14.5.2003
Svátek má Bonifác
  Výběr z vydání
 >VĚDA: Modré růže
 >MROŽOVINY: Metternich
 >LIDŠTINY: Nepatřičné.
 >SPOLEČNOST: Já a referendum
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tančení v dešti
 >PSÍ PŘÍHODY: Vrrr... Och pardon, slečno!
 >MÉDIA: Černoši v české televizi
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (13)
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Alsasko-Lotrinsko s trochou šampaňského - itinerář č. 1 - první část
 >NÁZOR: Za co stojí naše vláda?
 >EKONOMIKA: Česká ekonomika bez inflačních tlaků
 >SPOLEČNOST: Smutné Rakousko
 >PENÍZE: Konec zlatých časů
 >ZDRAVÍ: Co je to SARS a co s ním (3)
 >INFO: Dialog vědy s uměním.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
14.5. ZDRAVÍ: Co je to SARS a co s ním (3)
Zdeněk Joukl

Příklady prováděných opatření proti šíření nemoci v jednotlivých státech a městech:

(co nás může také potkat)

Obecně: Používání roušek na ústa. Umývání rukou. Poskytování příslušných informací. Důkladná ochrana zdravotníků, kteří léčí nemocné. Zjištění nemocných a jejich rychlá izolace.

 • Čína: Vesnice kolem hlavního města dostávají teploměry do každé rodiny. Vesničané si brání své území proti vstupu cizích (vznikají domobrany). Jsou zavřena všechna divadla, kina, knihovny, kostely, internetové kavárny, bary a další zábavní podniky. Inspekční týmy jsou vysílány do těch oblastí, kde je hlášeno málo nebo i žádný případ (je to podezřelé). Jsou přísně postihováni úředníci za neschopnost bojovat s chorobou. Musel odstoupit ministr zdravotnictví. Do terénu vláda vyslala 30 000 vyškolených inspektorů k vyhledávání případných center nákazy. Jsou zrušeny státní svátky. Některé školy mají mimořádné prázdniny. Na veřejnosti je zakázáno pod vysokou pokutou plivat.
 • Hongkong: Všichni lidé nosí ochranné dýchací roušky
 • Peking: Preventivně jsou uzavřeny všechny vodní nádrže. Byly podstatně sníženy telefonní tarify, aby lidé méně vycházeli ven. Lidová univerzita je neprodyšně uzavřena. Vesničanům byla slíbena bezplatná lékařská pomoc (pokud se nakazí), aby se neobávali účtu za vyšetření. V karanténě je izolováno 16 000 obyvatel. Mediální kampaň, oslavující zdravotníky jako hrdiny, má za cíl získat podporu veřejnosti při stále tvrdších a nepopulárních opatřeních proti šíření nemoci. Zdravotníci však mají nedostatek ochranného oblečení, chirurgických masek a pod. Psy, kočky a další domácí mazlíčky je nutno dát do karantény nebo utratit vzhledem k nebezpečí přenosu nemoci.
 • Singapur: Soud potrestal půl rokem vězení muže, který opakovaně porušoval domácí karanténu. Jsou přechodně zavírány trhy s potravinami, aby mohly být vyčištěny a dezinfikovány. Zdravotnické úřady rozdaly bezplatně všem žákům základních škol teploměry. Rodiče dostali za úkol měřit svým dětem teplotu ráno a večer. Teplotu si musí měřit dvakrát denně také zaměstnanci lidových restaurací a prodavači na trzích. V karanténě je nejméně 2800 osob.
 • Šanghaj: Byl zrušen letošní ročník mezinárodního filmového festivalu.
 • Tchajwan: Jsou prováděny pravidelné kontroly teploty lidí pracujících ve všech vládních budovách, muzeích a bankách. Kamery na ulicích sledují dodržování karantény. Pro nedostatek chirurgických masek někteří vesničané používají místo nich košíček podprsenky.
 • Toronto: Nemocnice jsou pro veřejnost uzavřené. V kostele si lidé nepodávají ruce, jenom se navzájem klaní; nepije se víno a oplatku si při přijímání každý nabízí sám. Ruší se konference. Obchodní domy, restaurace a hotely jsou navštěvovány minimálně.

Připravovaná opatření proti šíření nemoci v naší republice:

 • Až se objeví první nakažený člověk, začne se měřit teplota těm, kteří budou vystupovat z letadla.
 • Nakažený bude dán do přísné izolace a umístěn na speciální lůžko (samostatná klimatizace).
 • Ochranou bude nošení roušek nebo respirátorů nebo obličejových štítů a nošení rukavic.
 • Začnou se též používat příletové karty pro turisty (jméno, číslo pasu, země odletu, doba pobytu a adresa na níž bude k zastižení). Dle nich se pak mohou dohledat lidé, kteří přišli s nakaženým člověkem do styku. Zavedou se tehdy, až to bude z epidemiologického hlediska v Evropě nutné. Jakmile hlavní hygienik předloží návrh na jejich zavedení, ministryně zdravotnictví jej podepíše. Zatím se používají v cca 70% zemí. K zavedení karet má výhrady Úřad pro ochranu osobních údajů.
 • V některých nemocnicích mají různé směrnice, jak se chovat k pacientům s podezřením na SARS. Mají nakoupeny jednorázové ochranné obleky a roušky. Lékaři by si pak co nejčastěji myli ruce a převlékali se. Jeden až dva pokoje se samostatným větráním by měly být pro pacienty vyčleněny v bývalých krajských nemocnicích.
 • Na Bulovce je připraveno osm speciálních boxů pro pacienty se SARS. Je možno vyhradit ještě 25 lůžek. K dispozici je i podzemní nemocnice. Fakultní Thomayerova nemocnice má v podzemí 70 lůžek.
 • Máme připravený plán obrany podobný jako je tzv. pandemický plán chřipky.
 • S přibývajícími případy by se používala rasantnější opatření. Navázala by se spolupráce s armádou, která má též infekční lůžka.

Hlavní pražský hygienik Vl. Polanecký: "Je nepravděpodobné, že se k nám SARS nedostane. Kontroly na pražském letišti jsou nedostatečné. Republika nemá dosud přesný plán, jak např. izolovat zdravotníky, kteří s nákazou přijdou do styku.

Desná 12. 5. 2003 Zdeněk Joukl
Další články tohoto autora:
Zdeněk Joukl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku