Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 14.5.2003
Svátek má Bonifác
  Výběr z vydání
 >VĚDA: Modré růže
 >MROŽOVINY: Metternich
 >LIDŠTINY: Nepatřičné.
 >SPOLEČNOST: Já a referendum
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tančení v dešti
 >PSÍ PŘÍHODY: Vrrr... Och pardon, slečno!
 >MÉDIA: Černoši v české televizi
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (13)
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Alsasko-Lotrinsko s trochou šampaňského - itinerář č. 1 - první část
 >NÁZOR: Za co stojí naše vláda?
 >EKONOMIKA: Česká ekonomika bez inflačních tlaků
 >SPOLEČNOST: Smutné Rakousko
 >PENÍZE: Konec zlatých časů
 >ZDRAVÍ: Co je to SARS a co s ním (3)
 >INFO: Dialog vědy s uměním.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
14.5. Padl rekord v oboru slabomyslnosti a nemohoucnosti
(eff)

Celý ten příběh vypadá jako blábol šílencův. Začalo to tím, že se provalilo, že vláda zaplatila 326 milionů korun firmě Diag Human za poškození jejího jména. Je uzavřena jakási smlouva, která brání vládě zveřejnit okolnosti dohody, která k odškodnění vedla. V souvislosti s tímto případem jsme si připomněli jméno Josefa Šťávy, majitele společnosti. Budiž. Můžeme mudrovat o tom, co má větší právní sílu, jestli smlouva kýmsi jaksi za jakýchsi uzavřená, nebo veřejná kontrola vládních výdajů. Asi tam jsou nějaké právní kličky, které skutečně brání v tom, abychom se dozvěděli pravdu.

Příběh nabyl charakteru grotesky, když televize Nova informovala veřejnost o tom, že na Josefa Šťávu Interpol vydal zatykač v souvislosti s jakousi korupční aférou v Německu. Takže vláda netušila, že člověk kterému vyplatila třetinu miliardy je mezinárodně hledaný policií! Načež ministr vnitra Stanislav Gross oznámí, že o zatykači ví "od jedné z tajných služeb" (ještě že jich máme tolik, aspoň jedna kouká na televizi!), ale že podle "platných právních předpisů" nelze Šťávu vydat.
Ale tohle přece není možné. Přece není možné, aby státní orgány vykazovaly takovou míru slabomyslnosti a nemohoucnosti! Pravda, dosavadní výkon je úžasný a patrně bylo rekordu dosaženo, ale toto nemůže být trvalý stav.
Nebo že bych se opět mýlil?

První Klausovo veto
Poprvé za dobu svého prezidentování vetoval Václav Klaus nějaký zákon. Na první pohled to vypadá taky trochu komicky, jde o zákon týkající se zoologických zahrad. Že by sloni a kočkodani narazili na prezidentského lva? Je to složitější. Prezident vidí v novém zákonu známku bujení právního řádu - tedy stav, kdy máme speciální zákon na to, že se musí smrkat do kapesníku a že při chůzi máme střídat levou a pravou nohu a naopak. Dále se mu nelíbilo, že zoologické zahrady mají mít licence, přičemž pro udělování licencí má vzniknout nový úřad. Samy zoologické zahrady mají mít daňové úlevy, takže tenhle zákon by přišel kasu draho dvojnásob. Není divu, že se nelíbil Klausovi, kterému se v dobách kdy byl ministrem financí říkalo Strýček Skrblík!

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku