Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 15.5.2003
Svátek má Žofie
  Výběr z vydání
 >LOUČENÍ: Jaké to je, letět Concordem?
 >TÉMA: Ovládnutí ženy
 >ŽIVOT: Povídka o zkorumpovaném učiteli
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Padlí bojovníci
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Aféra s elektřinou
 >PSÍ PŘÍHODY: Případ zmizelého klacku
 >GLOSA: Medvědí služba obyčejným lidem
 >SVĚT: Východní Timor oslavuje.
 >POSTŘEH: O reklamních dárečcích
 >PENIZE: Zákon o společenství vlastníků bytů hrozí
 >GLOSA: Inzeráty
 >UNIE: Lidé, nevěřte eurobubákům!
 >INFO: Za lepší svět - Výstava plakátů OSN
 >REAKCE: Prezidentský podpis a ústava
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
15.5. INFO: Za lepší svět - Výstava plakátů OSN
Michal Broža


For A Better World
Za lepší svět: Výstava plakátů OSN

Vizuální průvodce historií OSN
Předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan zahájí výstavu OSN v Národním muzeu
Poselství generálního tajemníka OSN Kofiho Annana přednese velvyslanec Reed

Praha, 13. května 2003 (Inf. centrum OSN) - V pražském Národním muzeu bude dne 15. května v 17 hodin zahájena výstava plakátů Organizace spojených národů za účasti předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana a zástupce generálního tajemníka OSN Josepha Vernera Reeda, který přednese poselství generálního tajemníka OSN Kofiho Annana.
Na 150 plakátů ze všech organizací a programů systému Organizace spojených národů, zahrnující i díla světoznámých umělců, např. Roberta Rauschenberga, Joana Miró, Marca Chagalla, Keitha Haringa či Sebastiao Salgada. To je výstava "Za lepší svět", mapující činnost OSN od jejího vzniku v roce 1945 až po současnost. Je nejen zajímavou historickou výpovědí, ale i působivou vzdělávací pomůckou pro děti i dospělé. Na výstavě najdeme plakáty oceněné na mezinárodních soutěžích, oficiální plakáty světových konferencí a summitů, plakáty na podporu ochrany lidských práv, životního prostředí, menšin, nebo plakáty burcující proti kouření či šíření AIDS. Nechybí zde ani česká verze plakátu OSN vydaného v roce 1948 ke Dni Spojených národů nebo slavný plakát s Albertem Einsteinem: "Uprchlík s sebou do země často přináší víc než jen pár zavazadel ... Einstein byl také uprchlík".
Česká republika se stane již dvanáctou zastávkou výstavy na její cestě kolem světa. Ta započala před více než rokem v New Yorku, pokračovala přes San Francisko, Paříž, Ženevu, Oslo, Soul, Tokio a chystá se i na dalekou Srí Lanku.

virtuální gelerie výstavy:
www.unicprague.cz/vystava2003
Podrobné informace o výstavě:

"Za lepší svět" je historickou sbírkou plakátů OSN od doby vzniku světové organizace krátce po druhé světové válce až po současnost (zahrnuje např. plakáty reflektující teroristické útoky z 11. září 2001). Odráží komplexnost činnosti Spojených národů a ilustruje minulé i současné problémy, kterým světová organizace ve své práci čelí. Výstava je nejen historickou výpovědí, ale i zajímavou a působivou vzdělávací pomůcku pro děti i dospělé.
Mezi vystavenými exponáty jsou díla světoznámých umělců. Patří mezi ně výtvarníci a fotografové: Robert Rauschenberg a Paul Davis (USA), Graciela Rodo Boulangerová (Bolívie), Jean Folon (Belgie), André Francois (USA), Cristobal Gabarron (Španělsko), Michel Granger (Francie), Keith Haring (USA), Ikuo Hirayama (Japonsko), Peter Max (USA), Joan Miró (Španělsko), Sebastiao Salgado (Španělsko), Viera da Silva (Portugalsko) i afričtí výtvarníci Joseph Maidisa a Jo Rogge.
Na 150 plakátů, které jsou průřezem celé historie OSN a všech organizací a programů systému OSN (např. Dětský fond OSN (UNICEF), Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR), Centrum OSN pro lidská sídla (HABITAT), UNESCO, Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), Mezinárodní námořní organizace (IMO) či Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA)), je řazeno do několika oborových oblastí: Počátky OSN; umělci na podporu OSN; OSN; mír a bezpečnost; lidská práva; uprchlíci; děti; zdraví, populace, drogy a další sociální otázky; zemědělství, výživa; ekonomika a rozvoj; životní prostředí; doprava, komunikace a mezinárodní obchod; vzdělání a kultura; plakáty Inf. centra OSN.
Na výstavě najdeme mimo jiné plakát, který v 70. letech zvítězil v celosvětové soutěži prací o jaderném odzbrojení, plakát z konference o rozvoji Aliance pro Afriku i českou verzi plakátu vydaného ke Dni Spojených národů v roce 1948. Nechybí ani plakát na podporu lidských práv s Martinem Lutherem Kingem, nebo Albertem Einsteinem: "Uprchlík s sebou do země často přináší víc než jen pár zavazadel...Einstein byl také uprchlík".
Výstava zahájila své celosvětové turné v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Od té doby ji měly možnost shlédnout statisíce návštěvníků. Byla vystavena například na radnicích v Oslo a San Francisku, v sídlech OSN v Ženevě, Bangkoku, Paříži či Tokiu, upoutala pozornost návštěvníků muzeí ve Varšavě, Soulu, Berlíně i v americkém státě Connecticut. Praha se stane dvanáctou destinací této unikátní kolekce plakátů. Dalšími cíli jejího současného putování Evropou jsou Haag, Kodaň, Bělehrad, Lisabon. Poté se výstava přesune do Asie, až na dalekou Srí Lanku.

Výstava byla inspirována publikací "For A Better World".

16. 5. - 22. 6. 2003, Národní muzeum v Praze

virtuální galerie:
www.unicprague.cz/vystava2003

* *** *
Další články tohoto autora:
Michal Broža

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku