Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 15.5.2003
Svátek má Žofie
  Výběr z vydání
 >LOUČENÍ: Jaké to je, letět Concordem?
 >TÉMA: Ovládnutí ženy
 >ŽIVOT: Povídka o zkorumpovaném učiteli
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Padlí bojovníci
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Aféra s elektřinou
 >PSÍ PŘÍHODY: Případ zmizelého klacku
 >GLOSA: Medvědí služba obyčejným lidem
 >SVĚT: Východní Timor oslavuje.
 >POSTŘEH: O reklamních dárečcích
 >PENIZE: Zákon o společenství vlastníků bytů hrozí
 >GLOSA: Inzeráty
 >UNIE: Lidé, nevěřte eurobubákům!
 >INFO: Za lepší svět - Výstava plakátů OSN
 >REAKCE: Prezidentský podpis a ústava
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
15.5. Zařízli obětního beránka
(eff)

Vladimíra Železného vyhodili z TV Nova. Motivace je půvabná a elegantní asi jako fusekle vršovického vandráka. Nynější majitelé se "obávají, že TV Nova bude spojována s prohranou arbitráží" a s deseti miliardami, které český stát musí zaplatit okradeným americkým investorům. To se obávají celkem správně. TV Nova byla, je a nadále bude spojována s prohranou arbitráží, a tak zůstane spojována, i kdyby obětního beránka Železného zařízli, rozporcovali do salámu a salám pozřeli. Oni sami majitelé, kdyby nebylo "rozchodu" se společností CME, by nebyli majiteli TV Nova a tudíž by museli majitelovat někde jinde a ne v TV Nova. Takže vyhození Železného coby "snaha zamezit poškozování TV Nova" je komické. Stejně komické je tvrzení, že arbitráž "není problém televize Nova, ale českého státu," jak řekl mluvčí TV Nova. Český stát prohrál, ale jde o Novu. Vtip je v tom, že Železný po celou tu dobu dělal jen to, co mu stát dovolil a umožnil. Nebýt socialisticko-nacionalistických konceptů "české cesty" z počátku devadesátých let, nemohlo nikdy dojít k tomu, že skupinka sdružená v CET 21 dostala zdarma zlatý důl. A tyhle koncepty nebyly vynález Železného.

Majitelé Novy jsou naivní, když si myslí, že "to" mají z krku. Správně poznamenal Jan Zahradil, že je zvláštní, že Nova se "k tomuto kroku se zmocnila po brutální proceduře volby Rady pro rozhlasové a televizní vysílání". Vítr se prostě obrátil. Železný si mohl dělat co chtěl, protože mocní této země mu to dovolili a dokonce ho v tom podporovali. V okradení Američanů mu mohli zabránit během týdne. Nestalo se tak, vítr tenkrát vanul jistým směrem. Železný ale nebyl ten, kdo foukal, Železný obratně plachtil. Teď se vítr obrací - přece jen deset miliard, to je dobrý důvod k obratu větru. Železný v Nově doplachtil, ale vítr fouká dál, a sílí jeho tlak.

Těžko předvídat, co se stane.
Kdyby ten celý krám patřil mně, povolal bych všechny aktéry, nynější majitele Novy bych vyplatil, Američanům vrátil to, co jim náleží, a doporučil bych Železného znovu instalovat ředitelem.

On totiž ředitele velké televize nemůže dělat kdejaký hňup. Jak se ostatně ukázalo na příkladu České televize.
To samozřejmě možné není. Dojde k nějakým kompromisům, k nějakému vyrovnání, k přesunům a posunům.
Jedno ale pokládám za jisté. Po odchodu Železného ztratí Nova břink a říz, ztratí ducha a kule, a propadne se do přiblble zábavné marmelády, jako se to stalo České televizi, když vyhodili Ivo Mathého.
Mathé a Železný dovedou dělat televizi, pročež jeden i druhý musí pryč - každý z jiného důvodu a vlastně stejného: Žijí v uprděném Česku.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku