Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 16.5.2003
Svátek má Přemysl
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Vláda přežije, bude-li vládnout
 >NÁZOR: Reforma ČSSD
 >POSTŘEH: O botách
 >PRO POBAVENÍ: Ilegální školní pomůcky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Patálie se zapomenutým svetrem
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak to bylo letos s čolky
 >INFO: Futurologický kongres na Parconu
 >ŽIVOT: Lolitky trápí pány od věků.
 >POLITIKA: Robejškova trefa do diplomacie
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Alsasko-Lotrinsko s trochou šampaňského - itinerář č. 1 - druhá část
 >GLOSA: Dáme věci do pořádku, začali jsme s TV…
 >NÁZOR: EU a předreferendové tanečky.
 >MATURITA: O Zkoušce zralosti ve Študácích a kantorech
 >REAKCE: Prezidentský podpis
 >SPOLEČNOST: Problém interupcí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
16.5. Spadla klec
(nov)

Včera padla poslední naděje, že Česko nebude muset Lauderově společnosti CME zaplatit 10,5 miliardy za to, že dr. Železný odstřihl tohoto amerického investora od zisků TV Nova. Stockholmský odvolací soud, u něhož čeští zástupci mohli podat žalobu jenom kvůli procesním pochybením, tedy kvůli formálním nedostatkům projednávání a nikoli kvůli výsledku arbitráže jako takovému, žalobě nevyhověl a během včerejška svůj pro Česko nepříznivý verdikt zveřejnil.
Pravděpodobnost, že by se dal uplatnit ještě nějaký opravný prostředek, je ještě menší než pravděpodobnost, že exploduje Temelín, neboť proti verdiktu není odvolání. Podle švédského práva mohl v tomto speciálním případě o možnosti odvolat se rozhodnout tentýž soud, a ten odvolání zamítl. Takže začátkem příštího týdne bude 10,5 miliardy převedeno na účet CME.

Tím definitivně spadla klec, což nepochybně zavdá příčinu k dalším hádkám na půdě Sněmovny, vzájemnému osočování a svalování viny z jednoho na druhého, přestože nic z toho - ani parlamentní vyšetřovací komise - peníze do státní pokladny nevrátí. Ivan Langer a další poslanci ODS nepochybně vyrukují s tvrzením, že za tuto prohru může vládní koalice, když v předstihu označila za viníka Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, koaliční politici zase budou namítat, že je vina stará RRTV, na jejímž složení se podepsali i poslanci ODS, a členové Rady zase obviní Sobotku, že ministerstvo financí Česko špatně hájilo.

A přitom se jaksi zapomene na "prvotního hybatele", na dr. Železného, neboť si nikdo nic na něm vzít nemůže. Byl sice již v londýnské arbitráži jmenovitě uveden jako ten, který způsobil škodu zahraničnímu investorovi, avšak arbitráž měla za úkol zkoumat toliko odpovědnost českého státu a nález stockholmské arbitráže ji konstatoval v plném rozsahu. A to, že dr. Železný, respektive CET 21, je v nálezech zmíněn jako ten, kdo "způsobil škodu", nijak nezakládá jeho přímou právní odpovědnost. Pouze šikovně využil stávající politické klima - opozičně smluvní nedostatek politické vůle nějak zasáhnout (znovu připomínám, že poté, co se "osamostatnil", mu přišli na Barrandov připít k "úspěchu" jak Miloš Zeman tak Václav Klaus).

Ačkoli o tom zde již včera psal Aston, spadla klec i pro dr. Železného, když byl o den dříve, než byl ohlášen rozsudek stockholmského soudu, odvolán z postu generálního ředitele Novy, což zřejmě nebylo jen souběhem okolností.
Aston zde včera uvedl, že i kdyby byl Železný nakrájen do salámu, nic to na věci nezmění a že se to může stát jenom v zaprděném Česku. Jenže ono jde o nikterak "zaprděný" byznys - o licenci, která za loňský rok firmám spojeným s Novou přinesla obrat 4,5 miliardy Kč. A když veřejnost ve více než dvojnásobném počtu, než kolik činí sledovanost této soukromé televize, spojuje prohranou arbitráž se jménem jejího generálního ředitele, museli by být vlastníci Novy padlí na hlavu, kdyby toho ředitele neodvolali (a v druhém plánu neotupili ostří útoku, který proti Nově vede ministr Dostál).
Hle, jak funguje neviditelná ruka trhu. Nevím jak jako prezident a politik, ale jako konservativní ekonom by měl mít Václav Klaus z odvolání dr. Železného radost.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku