Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 16.5.2003
Svátek má Přemysl
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Vláda přežije, bude-li vládnout
 >NÁZOR: Reforma ČSSD
 >POSTŘEH: O botách
 >PRO POBAVENÍ: Ilegální školní pomůcky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Patálie se zapomenutým svetrem
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak to bylo letos s čolky
 >INFO: Futurologický kongres na Parconu
 >ŽIVOT: Lolitky trápí pány od věků.
 >POLITIKA: Robejškova trefa do diplomacie
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Alsasko-Lotrinsko s trochou šampaňského - itinerář č. 1 - druhá část
 >GLOSA: Dáme věci do pořádku, začali jsme s TV…
 >NÁZOR: EU a předreferendové tanečky.
 >MATURITA: O Zkoušce zralosti ve Študácích a kantorech
 >REAKCE: Prezidentský podpis
 >SPOLEČNOST: Problém interupcí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Francie  
 
16.5. FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Alsasko-Lotrinsko s trochou šampaňského - itinerář č. 1 - druhá část
Marcela Bendáková

Wissembourg - Strasbourg - Saverne - Lunéville - Nancy - (Metz - Verdun - St. Menehould) - Toul - Bar-le-Duc - Chalons-en-Champagne - Reims

Metz
Strategické místo na kopečku mezi dvěma řekami bylo osídleno již ve 2. století. V minulosti to bylo důležité církevní středisko, bylo zde téměř 50 kostelů, a vojenská pevnost. Z bohatého středověkého města se stalo administrativní a intelektuální centrum s univerzitou a Evropským ekologickým institutem. Narodil se zde básník Paul Verlaine.

+ Place St. Louis - centrální náměstí, po jedné straně domy s podloubím (14.-16.stol.)
- ulicí Rue de la Tete-d´Or k Moselle
+ Moyen Pont - z mostu výhled na ramena řeky a ostrov s neo-románským protestantským kostelem
+ Place Comédie s nejstarším divadlem ve Francii (18. stol.)
+ Cathédrale Saint-Etienne - vznikl spojením dvou kostelů; díky obrovské vitráži (6500m2) je to nejsvětlejší francouzský kostel; zajímavá křtitelnice, biskupský trůn, malé renesanční varhany; barevná okna tvořili mistři všech dob, přispěl i Marc Chagall (první dvě vlevo v kněžišti; východní zeď jižní části příčné lodi)
+ Porte des Allemends - masivní pevnost se 4 věžemi (13.-15. stol.), chránila most přes řeku
- po bulváru Maginot zpět k centru, 4. ulice doprava
+ Eglise Saint Maximin - centrální pilíř vstupu s tesanou hlavou Krista; okna v kněžišti navrhl Jean Cocteau
- zpět přes centrum k řece Moselle
+ Esplanade - vyhlídka, v parku najdete:
+ Arsenál - původní zdi zbrojnice jsou součástí moderního společenského centra (navrhl Ricardo Bofill)
+ Chapelle des Templiers - osmiboká kaple zbyla z komtury templářů; fresky, vitráže;
+ Kostel Saint-Pierre-aux-Nonnains - považován za nejstarší francouzský kostel (už ve 4. stol.), později přestavován, dnes kulturní centrum

Verdun
Toto místo je v historii zapsané hlavně těžkými boji za 1. světové války (1916-17). Tisíce lidí navštěvují nejen památník s národním hřbitovem, ale i bojiště. Prohlídka je rozdělena do dvou okruhů. Na východním břehu Moselly navštívíte mimo jiné: vojenský hřbitov Faubourg-Pavé, pevnosti Vaux a Douamont s národním hřbitovem a památníkem, kde jsou uloženy ostatky asi 130 000 neznámých francouzský a německých vojáků padlých během bitvy. Na východním břehu projedete bojovým terénem (kóta 304, Mort-Homme, Butte de Montfaicon, americký hřbitov v Romagne-Montfaucon). Samo město patří k nejstarším ve Francii.

+ Tour Chaussée- zbytky středověkého opevnění, dvě spojené válcové věže - střežený vstup do města, později vězení
- po proudy řeky k Porte St. Paul zpět do centra
+ Musée de la Princerie - městské muzeum v renesančním paláci
+ Cathédrale Notre Dame - na nejvyšším místě města; směs románského a gotického slohu, dvě kněžiště, dvě příčné lodi (styl karolínské doby); krypta - původní hlavice zdobené akantovými listy, nové inspirované válkou (život v zákopech, utrpení, smrt); klášter - románský portál, gotický klenutý ochoz;
+ Porte Chatel - brána ze 13. stol.
+ Citadelle - na místě slavného opatství z 10. stol., jedna z jeho se věží uchovala. V době bitvy 1916-17 sloužila jako zázemí pro bojující. Byla zde např. telefonní ústředna, nemocnice s operačním sálem, kuchyně, pekárna. Expozice věnovaná bitvě u Verdunu.
+ Palais épiscopal - biskupský palác z 18. stol., knihovna a sídlo Světového mírového centra.

St. Menehould
Malé městečko s půvabným náměstím obklopeným pruhovanými domy (jsou postavené střídavě z červených cihel a kvádrů bílého kamene). Bývala zde jedna ze zastávek dostavníků na cestě do Paříže, cestující přenocovali v hostinci Hôtel de Metz. Rád tu pobýval Victor Hugo. Městečko není věhlasné památkami, ani nabité historií, ale je malebné. V městském parku najdete sochu benediktýnského mnicha Doma Perignon, který zdokonalil výrobu champaňského.

Toul
Jedno z nejstarších měst regionu, sídlo vlivného biskupství, od 17. st. královská vojenská posádka a město opevněno. Ludvík XIV. svěřil tento úkol maršálu Vaubanovi. Jeho dílo ctily všechny pozdější úpravy. Ze tří bran však pouze Porte de Metz je dochovaná v původním stavu, včetně důvtipného systému padacího mostu. Ostatní brány byly rozšířeny kvůli dopravě.

+ Cathédrale Saint-Etienne - (v rekostrukci), postavena v letech 1221-1500, symbol vlivu zdejšího biskupství; gotická konstrukce na románském půdorysu; v sousedství gotický klášter
+ Collégiale Saint-Gengoult - kostel a klášter ve stylu šampaňské gotiky
+ Městské muzeum v Maison Dieu - vstup volný, krásný sál ze 13. stol.

Bar-le-Duc
Malebné renesanční městečko, památkově chráněné. Hrálo důležitou roli při zásobování vojska v bitvě u Verdunu.

+ Eglise St-Etienne - "Transi" - socha René de Chalon, prince oranžského, zabitého při návštěvě nedalekého St-Dizier. S hrůzným realizmem zobrazuje rozložené tělo, které triumfálním gestem zvedá k nebi své srdce.
+ College Gilles de Treves - univerzitní kolej ze 16. stol. v renesančním dvoře
+ Věž s hodinami - pozůstatek vévodského paláce
+ Rue des Ducs-de-Bar - bývalá hlavní ulice, domy s pěknými fasádami (41, 47, 53); ve dvoře č. 75 je lis na víno z 15. st.

Chalons-en-Champagne
Dvě památky ze seznamu UNESCO:
+ Notre-Dame-en-Vaux - založen v románském slohu, dokončen v gotickém, krásná okna ze 16. stol., velká zvonkohra - 56 zvonů
- 8 km po N8 (trochu stranou, ale stojí za zajížďku)
+ Basilique Notre Dame de l'Épine - důležité poutní místo, pozdní gotika, dvě nestejně vysoké věže se ježí spoustou chrličů nejrůznějších podob, jako kamenná krajka; - uvnitř empora z 15. stol. ukrývá zázračnou sošku Panny Marie.

Reims
Je historickou metropolí kraje Champagne. Osadu založili již Keltové, později byla hlavním městem římské provincie. Roku 496 zde přijal křest francký král Chlodovík. Na paměť této události byli později v Remeši korunováni téměř všichni králové (pouze dva ne). Nejslavnější byla korunovace Karla VII. za účasti Jany z Arku (1429), posledním Karel X. (žil později v exilu i na Pražském hradě). 7.5.1945 byla v muzeu v sále, který je od té doby zván "sál války" podepsaná kapitulace Německa.

+ Cathédrale Notre-Dame - gotická katedrála ze 13. století. Pro svoji homogenní architekturu, nádherné sochy a duchovní roli je považována za jednu z nevzácnějších křesťanských staveb. Barevná okna ze 13. století zčásti zachovaná (roseta), některá poničená válkami a nahrazená (např. okna v apsidě jsou od Marca Chagalla - světle modrá - 1974);
+ Palais du Tau - arcibiskupský palác sousedící s katedrálou, uchovává katedrální klenotnici a originály některých sochy; (jeho zvláštní jméno nemá nic společného s panem Tau, ale pochází od tvaru arcibiskupské berle, která se podobala písmenu T);
- trochu stranou severním směrem od katedrály za jezuitskou kolejí
+ Basilique St. Rémi - románsko-gotická bazilika, nejstarší chrám ve městě. Biskup Rémi (pokřtil krále Chlodovíka) byl pochován v malé kapli za hradbami, ta se brzy stala poutním místem, proto byla postavena bazilika a později založen benediktýnský klášter St. Rémi. Aby se umožnil přístup většímu počtu poutníků, byla ve 12. století znovu zvětšována, část románské stavby ubourána a dostavěna větší, gotická.


Další články tohoto autora:
Marcela Bendáková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku