Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 16.5.2003
Svátek má Přemysl
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Vláda přežije, bude-li vládnout
 >NÁZOR: Reforma ČSSD
 >POSTŘEH: O botách
 >PRO POBAVENÍ: Ilegální školní pomůcky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Patálie se zapomenutým svetrem
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak to bylo letos s čolky
 >INFO: Futurologický kongres na Parconu
 >ŽIVOT: Lolitky trápí pány od věků.
 >POLITIKA: Robejškova trefa do diplomacie
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Alsasko-Lotrinsko s trochou šampaňského - itinerář č. 1 - druhá část
 >GLOSA: Dáme věci do pořádku, začali jsme s TV…
 >NÁZOR: EU a předreferendové tanečky.
 >MATURITA: O Zkoušce zralosti ve Študácích a kantorech
 >REAKCE: Prezidentský podpis
 >SPOLEČNOST: Problém interupcí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
16.5. NÁZOR: Reforma ČSSD
Karel Novák

Už i Klaus se prý zastal vlády proti odborářům z ČMKOS v případě navrhované reformy veřejných financí. To ovšem není důvod, proč nad reformou skákat. Tak se po už jednou uvedeném souhrnném hodnocení pojďme podívat podrobněji, co nám to předáci koaličního zázraku nabízejí.
Zruší se příspěvek na dopravné. Budiž, stejně, jako v minulosti, jej využívali dost často lidé, kteří si od státu brali, aniž by měli nouzi. Zázrak ve státní kase to ale neudělá. Ostatně tak to bylo a je i s dětskými přídavky. I tady stát zkoumal pouze uváděný příjem, nikoliv skutečné podmínky žadatelů. Připomínkou je skutečnost, že právě ČSSD před volbami kupovala hlasy voličů sliby na plošné dětské přídavky. Třešničkou na dortu byl návrh předsedy ČSSD, Vladimíra Špidly, který dokonce uvažoval o znovuzavedení novomanželských půjček a nové padesátitisícové dotaci na jedno dítě pro každou rodinu. Někdo zapomněl? Vždyť nárůst ztrátových miliard by byl přímo ukázkový. Co přimělo tohoto politika k tomu, že všechny tyto vize opustil a jako na obrtlíku nyní prosazuje cosi jiného, ať vysvětlí sám.
Podle návrhu půjdeme do důchodu v 63 až 65 letech a to ženy a muži shodně. Tak prý zní další reformní zpráva. Když toto přibližné opatření, (ale zohledňující ženu - matku zkrácenou lhůtou) navrhovala ODS, byli to právě socialističtí pohrobci v ČSSD, kteří volali po opaku. Sociální bijec Špidla proti pravicovému návrhu dokonce prohlásil: "Chceme vrátit věkovou hranici pro odchod do důchodu na původní hranici." To by znamenalo pro muže 60 a ženy 58 let. Nyní je všechno jinak. Co tentokráte pana Vládu přimělo ke zcela opačnému postoji?
Když se uvádí, že bude zrušen příspěvek na dopravné, byli to právě socialisté, kteří ústy svého ministra dopravy slibovali další výhody voličům. Tehdejší dopravní expert a dálniční D47spoluautor, Jaromír Schlling, přišel s nápadem vyplatit každému, kdo si nechá sešrotovat staré auto, devadesát tisíc ze státní pokladny. Tomuto nesmyslu už ani nejlevicovitější noviny nechtěly moc věřit, ale byl pronesen a zveřejněn, a tak se slovy zemanovskými: "Co na tom, že to není pravda, zabralo to," sbíral body voličů-prosťáčků jako kampeličky jejich úspory, které šéfové těchto podniků rozkradli a které jsme zpětně voličům-prosťáčkům zaplatili my všichni, co jsme nebyli tak blbí. Tak se aspoň zvednou nepřímé daně u pohonných hmot. I když ceny paliv pro vozidla máme na evropské úrovni (a platy ani náhodou) budeme je zdražovat. Speciálně u nafty se to promítne do růstu cen, ale při současné deflaci měny je to spíše lepší než horší opatření. Ale vláda má na deflaci měny pramalý podíl, ale to je snad zřejmá skutečnost. Zdražení cigaret je jen dobře a škoda, že páni ministři zapomínají na alkohol. Co ale chybí v jejich návrhu, je zdanění těch nejsnadněji získaných peněz. A to jsou daně z výher sázek a loterií. Zatímco v USA jsou právě zde nejvyšší daně (60%), v Česku se hazardu dopřává. Nebo páni z vlády nemají informace? A koho překvapí, že nemají? Vždyť např. každý týden je jen v Jackpotu Sportky k výhrám několik desítek miliónů korun. Má snad někdo obavu, že by při zdanění sázející opustili svou zábavu? Nikde na světe ji neopustili.
A máme tu další špek na voliče, zvláště pak závistivého a líného. "Zavedeme daň pro bohaté" hlásají neokomunisté, protože milionářská daň byla právě za komunistů tou zbraní lidu proti buržoazii, které bylo nutné zakroutit krkem. Kdo a jak to bude měřit, je nevysvětleno. Základem mají být konečně snad prosazená majetková přiznání. A tak se může těšit prakticky každý, že se bude přiznávat. Další papíry a další úřady. Znalci si budou jen mnout ruce a budou prolézat každý kout ve státě. Zda paní manželka nemá snad někde schovaný kožich či náušnice, nebo pan manžel ukryté hodnotné akcie. Udavačství pokvete jako ve zlatých dobách gestapa, kdy pro pár skříní a židlí udávali někteří Češi tak, že Němci prakticky nepotřebovali své vlastní zdroje. Chamtivý přispěvovatel kampeličky jistě souseda "spravedlivě" udá a novodobí Drdové a Mňačkové budou mít další náměty. Vyvolávat v občanech toto nenávistné rozdělování uměli komunisté desítky let. Tato údajně pravostředová vláda se hodlá vydat jejich cestou. Ostatně: "Chováme se, jak nás naučili oni," řekl ministr informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU) MF DNES. A má to "dítě" socialismu pravdu. Ještě štěstí, že takovou politickou aplikaci nedovolili spojenci po druhé světové válce nebo demokratické strany po pádu komunismu u nás.
A další lidová "poudačka" pro voliče je předmětem reformy. Sníží se prý daně právnickým osobám z 31 na 24 procent. To je ale podpora pro podnikání, že? Jenže tahle poudačka je zase jen určena těm, kteří nic nevědí, o nic se nestarají a jen si vypijí svých patnáct piveček a dojdou pro štědré podpory. Skladba státního rozpočtu skutečně rozděluje i daně získané z příjmu fyzických a právnických osob. Drtivá část státních výnosů je však DPH a spotřební daň. Ve státech s dobrou ekonomikou dosahuje jejich výnos hodně přes polovinu daní celkových. Dále jsou to státní pokladniční poukázky a související výběry. V České republice byl výnos z daní fyzických osob řadu let dokonce vyšší než právnických osob. A výnos z právnických osob byl a je bídný. Ostatně, co by ti krachující giganti platili a z čeho? A ti novodobí jsou od daní osvobozeni. Takže tato cukrovinka od kuchařů ČSSD moc nepřinese, a protože to hošánci z vlády moc dobře vědí, už se sápou na malinkého živnostníka, aby z něho vydrbali dvojnásobné povinné platby. Že by zase byli Češi jen bandou prosťáčků se nechce věřit. Prostě to podnikání buď zavřou, nebo přejdou do právní formy. Komora živnostníků odhaduje úbytek přes 150 tisíc osob a mnozí se jistě stanou dalším závažím na sociálním penězovodu státu. A zase z toho nebude nic. Chytračení právníků, co si hrají na ekonomy, se stejně mine cílem. Kdyby byl skutečný zájem o řešení, musela by se zavést alespoň rovná daň. Ta bude na Slovensku 20% (a některé české firmy tam zvolí sídlo), ta je v Kanadě 14%, v Rusku 13% a třeba na Tchaiwanu 11%. A nevěšme lidem bulíky na nos, že z rovné daně profitují jen bohatí. Nic takového ve výše uvedených zemích není pravdou, i když u Ruska bylo cílem především stáhnout zpět vlastní ruský kapitál. A český kapitál je snad doma? Aby čekal až ho přijdou Špidlové a Mlynáři shrábnout?
A další perlička: Nemocenské budou platit podnikatelé přímo zaměstnancům a to prý až za dva týdny jejich nemoci. Zabránění dvojitému zdanění je předmětem řady mezinárodních a mezistátních úmluv. Takže dvojité zdanění podnikatele asi nebude možné. Tady je snad přijatelné, že podnikatel by zaplatil nemocnému a o to míň státu. Jak se tím ale naplní státní pokladna? Pokud pracovník bude mít potvrzení od lékaře, ( a zatím ho vždy má) pro podnikatele je lhostejné, zda peníze pošle státu, nebo vyplatí svému zaměstnanci. Tak kde se budou generovat ty zvýšené příjmy?
"Zvýšená výkonnost ekonomiky je schopna poskytnout dobrou a spolehlivou základnu. Naše sociální programy jsou velmi uměřené." byla zlatá slova pana Špidly. A tak ta nejzlatější na konec: "Reforma je ku prospěchu celku," prohlásil tento týden premiér Špidla. Šifra socialismu stále platí. Celek je zase jen ta vláda. A aby se měla dobře, budou si muset občané utáhnout už úplně všechno, nikoliv jen ty zdůrazňované opasky. S čím ten Klaus souhlasil je také asi někde ukryté v Bermudském trojúhelníku.


Další články tohoto autora:
Karel Novák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku