Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 19.5.2003
Svátek má Ivo




  Výběr z vydání
 >O CHYTRÝCH LIDECH: Lidé na zemi, hvězdy na nebi...
 >TÉMA:Co mi patří, o tom si rozhoduji?
 >ÚVAHA: Odboroví štváči hrají podivnou politiku.
 >TÉMA: Evropa
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Malý postřeh o televizi
 >PSÍ PŘÍHODY: Důvěřujte svému psu
 >ZAMYŠLENÍ: Proč to všechno?
 >NÁZOR: Dostál a Sobotka - lež přichází z Lidového domu
 >POLITIKA: Proč nechci do EU
 >NÁZOR: Vzhůru do Evropy!
 >ZAMYŠLENÍ: Spaste duše!
 >PENÍZE: Jsme loajální, nebo hloupí?
 >NÁZOR: Volební právo dětí - návrh zákona
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Manipulace
 >TÉMA: Volební právo dětí podle strany lidové

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
19.5. Slovensko hlasovalo o vstupu do EU
(eff)

Europofilové mají důvod k radosti: 92 procent slovenských voličů se v referendu vyslovilo pro vstup Slovenska do Evropské unie. Euroskeptici se budou ošklíbat: referendum se podařilo jen s odřeným hřbetem, k urnám přišlo 52% voličů. Kdyby se jich dostavilo méně než 50 procent, dopadlo by stejně jako slovenská dosavadní referenda: bylo by neplatné. Takže euroskeptici budou dokazovat, že v referendu schválila vstup do EU menšina slovenských voličů.

Každopádně je zajímavý fakt, že z těch co přišli téměř všichni volili PRO. Znamená to, že je na Slovensku jen malé procento voličů, kteří mají vůči vstupu tak zásadní námitky, že jim stálo za to jít k urně. Pak je tam jistě velká vrstva těch, kdo jsou proti, ale řekli si, že nemá cenu se namáhat, že je to všechno předem rozhodnuté a že referendum je pouhá formalita. Podobnou motivaci měly jistě i další vrstvy voličstva.

U nás to pravděpodobně bude podobné. Důvod ke zpochybňování výsledku v tom není. Za dávných dob ve volbách existoval majetkový census: kdo platil menší daně, než pod určitou specifickou hranicí, natož pak ten kdo je neplatil vůbec, neměl právo volit, neměl právo rozhodovat o zastupitelském sboru - čili o sboru, který rozhoduje o rozdělení peněz. a svoji přísnou logiku toto řešení mělo. Z mnoha důvodů se ujalo všeobecné hlasovací právo. A je tu census zájmu: rozhodují ti, kdo mají o veřejné záležitosti zájem a k volbám jdou. Je to census spravedlivější - majetek nedokáže mít každý, kdežto zájem může mít každý, je to vlastnost, nikoli statek.

Jsem z mnoha důvodů rád, že referendum na Slovensku schválilo vstup do EU. Přinejmenším je to dobrý příklad pro nás, až půjdeme v půli června k urnám.

Oni Slováci leccos dělají dobře a lépe než my - například snížili daně podnikům, a mnohé české firmy se přeregistrovávají na Slovensko anebo posilují tamní pobočky.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku