Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 19.5.2003
Svátek má Ivo
  Výběr z vydání
 >O CHYTRÝCH LIDECH: Lidé na zemi, hvězdy na nebi...
 >TÉMA:Co mi patří, o tom si rozhoduji?
 >ÚVAHA: Odboroví štváči hrají podivnou politiku.
 >TÉMA: Evropa
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Malý postřeh o televizi
 >PSÍ PŘÍHODY: Důvěřujte svému psu
 >ZAMYŠLENÍ: Proč to všechno?
 >NÁZOR: Dostál a Sobotka - lež přichází z Lidového domu
 >POLITIKA: Proč nechci do EU
 >NÁZOR: Vzhůru do Evropy!
 >ZAMYŠLENÍ: Spaste duše!
 >PENÍZE: Jsme loajální, nebo hloupí?
 >NÁZOR: Volební právo dětí - návrh zákona
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Manipulace
 >TÉMA: Volební právo dětí podle strany lidové

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
19.5. ÚVAHA: Odboroví štváči hrají podivnou politiku.
Pavel Kuthan

Podpora kandidatury odborových předáků ve volbách na senátorské a poslanecké posty za ČSSD začíná nést vládě i své kyselé ovoce. Rétorika odborářských bosů se soustřeďuje pouze na rozdmychávání ohně jakýchsi třídních rozdílů mezi zaměstnanci a lidmi s vyššími příjmy, podnikatelů a pomyslných boháčů. Zapomínají, že reformu veřejných financí nemohou zaplatit pouze lidé s vyššími příjmy, ať už jsou to manageři či podnikatelé, protože těch je v republice opravdu žalostně málo na děravý státní rozpočet. Neustálá jednostranná písnička o zvyšování příjmové stránky rozpočtu bez jakýchkoli rozpočtových škrtů a šetření by nás pouze dovedlo do ještě většího zadlužení, než nyní jsme. Pro některé resorty jsou škrty bolestné jako je kupříkladu ministerstvo práce a soc.věcí, ale právě tam jsou velké rezervy v úsporách.
Odbory nesmyslně vyhrožují stávkami a pro svůj záměr si vybírají, jak jinak, než regiony s nejvyšší nezaměstnaností, kde je zaručena jejich podpora. Co však pro tyto regiony udělaly do současné doby? Proč na minulé vlády nenaléhaly nátlakovými akcemi, když viděli, jak se prudce mění zaměstnanost v regionech? Vždyť viděly, jak z některých podniků mizí majetek, muselo jim být jasné, že podniky půjdou do konkurzu a nepodaly žádné trestní oznámení na tuneláře, nepořádaly žádné nátlakové akce, aby se zlepšilo právní prostředí v republice. Často ze zištných důvodů se právě odboroví předáci nechávali dosazovat do představenstev , či dozorčích rad jako členové, mastili si kapsy na odměnách, případných tantiemách a svým členstvím v orgánech společností se účastnili i na schvalování nelegálního přelévání majetku do dceřinných společností. Zářivým příkladem mohou být uhelné společnosti a jejich bělovlasý odborový předák. Obchodní rejstřík je dostatečně vypovídající.Tak čemu se nyní podivují? Raději by si měly zamést před vlastním prahem a zjistit si, za jakých podmínek byl prodán jejich vlastní odborářský majetek sdružený do společnosti GEN, cestovní kancelář OREA a s ní i jedna z největších sítí hotelů v zemi.
Některé argumenty odborů jsou ryze účelové. Jakmile začnou úvahy o snižování úředníků, či zmrazení platů na ministerstvech a v komunálních správách, hned vystoupí odbory a začnou zcestně argumentovat právě podmínkami učitelů, o jejichž zmrazení platů či snížení nikdo nehovořil. Je v to jistě jakýsi pud sebezáchovy. Místo toho počty úředníků vesele bují. Stačí se podívat na stav ministerstev od roku 1998, kdy nastoupila vláda ČSSD. Rok 1998- 13767 úředníků, 2002- 17853 úředníků, 2003- 19123 úředníků. Od roku 1998 do současné doby nárůst o 5356 úředníků. Vezmeme-li pražský průměrný plat kupříkladu 15800 Kč a vynásobíme dvanácti a počtem úředníků, dojdeme k číslu přes jednu miliardu ročně. A to jsou pouze ministerstva. Daleko větší nárůst je na krajích a městských úřadech. Pak se tedy odboroví předáci nesmí divit, že musíme všichni naši rozbujelou byrokracii i živit. Tam by jistě měli napřít své aktivity a argumentaci. Zvláště potom, kdy se vstupem do EU se tato čísla mají razantně zvyšovat.
Zcela zcestná je odborářská myšlenka o plošném zavedení registračních pokladen. K daňovým únikům nedochází ve firmách, které vedou jednoduché či podvojné účetnictví, ale právě na tržištích a stánkovém prodeji, kde se objevuje neproclené zboží či zboží načerno vyrobené.
Nesmyslná odborářská rétorika je i zbytečná kolem majetkových přiznání. Stále přiživují tuto myšlenku a v mediích již prosakují informace, že majetkové přiznání budou dávat lidé s majetkem nad milion, ačkoli se dříve mluvilo o daleko větší částce. Stačí tedy, aby vlastnil byt v Praze a už ho postihne nekonečná administrativa spojená s majetkovým přiznáním. Nebo může vlastnit byt a chalupu po rodičích. Odhadní tabulky na nemovitosti, od kterých se odvíjí kupříkladu daně z prodeje, vláda stále úpravami šroubuje výše, aniž by se za tento odhad dala uvedená nemovitost na přehřátém trhu prodat a povinnost majetkového přiznání bude občany každý rok pravidelně otravovat. Šijí tak zbytečně bič na každého občana.
Pokud tedy chtějí uplatňovat svou sílu, mohou protestovat proti kšeftování se státními financemi při přidělování zakázek bez výběrových řízení, mohou protestovat proti soudním rozsudkům, které osvobozují tuneláře, mohou protestovat proti uvolnění majetku ve výši jedné miliardy lidem, za které stát zaplatil 10,5 miliardy Kč apod. Lumpáren je v ČR dost a zaslouží se paradoxně o ušetření více peněz, než zavedením pokladen, majetkových přiznání a milionářských daní, které pouze podporují bující nenávist mezi lidmi.
Pavel Kuthan st.


Další články tohoto autora:
Pavel Kuthan

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku