Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 20.5.2003
Svátek má Zbyšek
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Dragulova družina
 >TÉMA: Ohrožuje českou ekonomiku nová nemoc?
 >NET: Albert Einstein bude mít své oficiální webovky.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Projevy k politickým vězňům: "Potřebujeme vaši zpětnou vazbu"
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Matrix Recycled - nuda k nepřežití
 >PSÍ PŘÍHODY: A on potvora nic neřekne
 >POLITIKA: Není třetí cesta mezi federací a konfederací
 >POLITIKA: Slovenská tragikomedie - a co my ?
 >KONFLIKT: Omyly odpůrců a zastánců války
 >GLOSA: Železný skončil. Kdy skončí Kraus?
 >TÉMA: Útoky na ošetřující
 >EKONOMIKA: Slabý dolar zatraktivňuje americká aktiva
 >PENÍZE: Boom, boom, booblina
 >O CHYTRÝCH LIDECH: Lidé na zemi, hvězdy na nebi...
 >TÉMA:Co mi patří, o tom si rozhoduji?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
20.5. Hrách na stěnu
(nov)

Debatní pořady, které neděli co neděli po poledni vysílají TV Nova a Prima, jsou k uzoufání stejnější. Tuto neděli byli na Nově v "Sedmičce" hosty paní Bobošíkové vicepremiér Mareš (US/DEU) a poslanec Langer (ODS), na Primě v "Nedělní partii" pak poslanec Dolejš (KSČM) a ministryně Buzková za ČSSD. V "Sedmičce" se hodně hovořilo o návrhu vládní reformy veřejných financí, což zjevně nebyla Marešova parketa. Naopak, pan poslanec Langer, který taktéž není ekonom, se doma připravil lépe, jeho odpovědi byly mnohem jistější.
O to ale nejde - jak se kdo připravil doma. Jelikož ani jeden z hostů neměl ekonomické vzdělání, jejich odpovědi nebyly (a ani být nemohly) přehlídkou relevantních názorů, ale pouze floskulemi, danými příslušnými stranickými taktikami. Takže každý divák, který se byť povšechně orientuje v české politice, už dopředu věděl, co který z hostů odpoví. Langer nesměl na Marešovi najít ani jeden dobrý chlup, i kdyby tam náhodou nějaký byl, a Mareš, pravda v horší pozici, zase musel obhajovat vládní politiku, ale přitom si uchovat odstup od svých socialistických koaličních pobratimů. Také paní Bobošíková musela dopředu vědět, co jí její hosté odpoví a zřejmě se dobře bavila tancem mezi vejci, který předváděl potící se Mareš.

Následující "Nedělní partie" na Primě měla obdobný scénář. Komunista říkal to, co velí stranická linie, jenom ministryně Buzková poněkud vybočila z role, když připustila, že podpora komunistického kandidáta do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání byla dána dohodou mezi poslaneckými kluby KSČM a ČSSD, a že jí osobně tento "handl" pod nos nejde. Bylo to sympatické, že nezatloukala, avšak otázkou je, jestli ji za to Špidla neumyje hlavu.
Ale ani o to nejde, jak hluboko pozvaný politik dovolí divákovi nahlédnout do stranické kuchyně, neboť i toto je součástí image, jenž si prostřednictvím těchto televizních pořadů vytváří. Jak "Týden" na Nově, tak "Nedělní partie" nejsou ničím jiným než PR pořady pozvaných politiků, kteří se především pokoušejí trhnout body na soupeři, a které s meritem věci, aby se divák dověděl relevantní informaci, mají pramálo společného.

Jenže kdo je zvědavý na rituální tance politiků, na vyčítání vzájemných faulů, na to, jak si před kamerami chlubně natřásá peří tu Langer, tu Ransdorf, tu Svoboda, tu Špidla - s průhlednou snahou přesvědčit diváka, že jenom on má patent na rozum? Aby se to nesvezlo jenom na soukromé televize. ČT je v produkci těchto zbytečných a zavádějících PR etud pro politiky neméně plodná. Šímův pořad "Naostro" je předváděl ještě honosněji a "Špónu" Jakuba Železného jsem zatím kloudně neviděl, takže si její posouzení nechám na příště.

Kdo by tedy měl být na obrazovkách těchto pravidelných debat? V prvé řadě alespoň nominálně nezávislí experti, lidé, jejichž existence není svázána s žádnou politickou stranou, ani s nějakou státní prebendou. Tedy politologové a co se týče reformy veřejných financí, místo politických manekýnů Langera a Mareše měli s Bobošíkovou sedět kupříkladu Karel Kříž a třeba Pavel Kohout. Nebo některý jiný z ekonomických komentátorů a analytiků - každopádně bychom se dověděli neskonale více tvrdých faktů o finančních dopadech plánované reformy jak na státní kasu, tak na naše peněženky, než od pozvaných hostů.
Vím, že tento článek je jenom naivní házení hrachu na zeď. Žádná politická strana se nevzdá PR akcí před kamerami, každý politik se bude zuby nehty bránit, aby ho, nedej bože, v TV image předběhl nějaký ekonomický nebo jiný expert. Nu a z druhé strany experti nemají televizím co nabídnout, s politickými konexemi kšeftovat nemohou.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku