Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 20.5.2003
Svátek má Zbyšek
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Dragulova družina
 >TÉMA: Ohrožuje českou ekonomiku nová nemoc?
 >NET: Albert Einstein bude mít své oficiální webovky.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Projevy k politickým vězňům: "Potřebujeme vaši zpětnou vazbu"
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Matrix Recycled - nuda k nepřežití
 >PSÍ PŘÍHODY: A on potvora nic neřekne
 >POLITIKA: Není třetí cesta mezi federací a konfederací
 >POLITIKA: Slovenská tragikomedie - a co my ?
 >KONFLIKT: Omyly odpůrců a zastánců války
 >GLOSA: Železný skončil. Kdy skončí Kraus?
 >TÉMA: Útoky na ošetřující
 >EKONOMIKA: Slabý dolar zatraktivňuje americká aktiva
 >PENÍZE: Boom, boom, booblina
 >O CHYTRÝCH LIDECH: Lidé na zemi, hvězdy na nebi...
 >TÉMA:Co mi patří, o tom si rozhoduji?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
20.5. NET: Albert Einstein bude mít své oficiální webovky.
JITA Splítková

19. května tohoto roku se v New Yorku konalo vědecké sympozium, které bylo věnováno osobě a vědeckému dílu Alberta Einsteina. V průběhu tohoto sympozia byla slavnostně "otevřena" osobní webová stránka tohoto člověka, kterého snad všichni lidé pokládají za geniálního vědce.

Kromě životopisu této velké osobnosti zde bude i asi devět set jeho vědeckých materiálů, ve kterých i současní vědci a studenti naleznou mnoho informací a inspirace pro svoji současnou vědeckou práci.
Na tomto webovém projektu spolupracovaly dvě školy - Izraelská universita v Jerusalemě (kterou pomáhal A.E. zakládat) a Kalifornský technologický institut.

Vedle textů zde budou později publikovány i fotografie. Fotografií v tiskové kvalitě zde prý bude kolem třech tisíc a všechny budou samozřejmě nějakým způsobem spojeny s Albertem Einsteinem a jeho prací. Na tomto webu bude také možnost přístupu k tisícům jiných příbuzných vědeckých prací a k Einsteinovým rukopisům - k dopisům, deníkům. Bude zde i deník, který si Einstein psal v roce 1925, když byl na území dnešního Izraele.

Einstein se tedy po letech mohutněji "vrací do vědy", kterou bude svojí prací opět moci bezprostředně ovlivňovat. Jen mě napadá, jestli na jeho webovkách najdeme i informace o jeho pobytu v Praze. Praha se totiž nějak moc nechlubí, že tento člověk zde chvíli působil (1911 - 1912) jako profesor na katedře teoretické fyziky na německé části Karlovy univerzity. Svoji pracovnu měl v Ústavu teoretické fyziky - dnešní přírodovědné fakultě UK ve Viničné číslo 7. V Praze vytvořil například vědeckou práci O vlivu tíhové síly na šíření světla a hlavně si promýšlel základy Obecné teorie relativity (psal o tom ve svých vzpomínkách). Ve Viničné v Praze 2 pracoval, s rodinou bydlel v Lesnické ulici na Smíchově (Praha 5).
V budově ve Viničné je ve vestibulu jen malá deska a místnost, kde měl pracovnu a kam by měly směřovat davy, která by měla být jednou z historických památek Prahy, tak ta prý byla ještě v nedávné době plná haraburdí a nyní je tam údajně fotokomora, nikdo cizí do ní nesmí. Je to neodpustitelná ostuda a zároveň je to i pravdivá ukázka, jak se v našem rybníce přistupuje k vědě a jejím představitelům. Jestli je nějaká pamětní deska na domě, kde bydlel, jsem zatím nezjišťovala. Třeba budu mile překvapena, ale pochybuji. Albert Einstein byl velký vědec, a snad i proto bojoval za světový mír. K politické moci měl odpor (když mu bylo nabídnuto, aby se stal prvním prezidentem Izraele, ihned bez váhání odmítl). Toto všechno v současnosti moc lidí neobdivuje.

Oficiální webová stránka Alberta Einsteina
http://www.alberteinstein.info/

Jiří Grygar o A.E.
http://www.vesmir.cz/07_99/387.htm
http://www.med.muni.cz/toISO-8859-2.en/~vmornst/rozhovor.htm


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku