Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 22.5.2003
Svátek má Emil
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Vzestup amerického neokonzervatismu
 >SPOLEČNOST: Lidská práva pro šimpanze?
 >POLITIKA: Trapnost nastavovaných lustrací
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Političtí vězni: Evropa ANO!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Reálný podnik
 >PSÍ PŘÍHODY: Tentokrát mimořádně cizí příhoda
 >MÉDIA: Být Svěrákem spáchám sebevraždu
 >ŽIVOT: Jak jsem se stal svědkem začátku nové epochy lidstva
 >POVÍDKA: Neobyčejná metoda
 >SVĚT: Powell je zdvořilý diplomat…
 >NÁZOR: Odvolal Železný sám sebe?
 >SPOLEČNOST: Diktovaná ochrana
 >NÁZOR: Volební právo dětí - další otázky bez odpovědi
 >NÁZOR: Boj o velkou Radu je o stavu demokracie u nás.
 >CHTIP: Záhada jedné krabice

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
22.5. Těžký život vlády, těžký život opozice
(eff)

Kuřáci mohou jen těžko jít do stávky kvůli tomu, že parlament schválil do druhého čtení vyšší spotřební daň na cigarety. Bylo by to ale pěkné... Představte si, že by všichni kuřáci vzali vážně výzvy ministra zdravotnictví a řekli by si: čert to vem, kouření škodí zdraví, je z něho rakovina, tohle byl můj poslední hřebíček do rakve! A od té chvíle by se v trafikách neprodal ani balíček...
To by nastala katastrofa pro státní kasu. Ministr financí by vyhrožoval, že bude rezignovat, pokud nebude schválen o povinném kouření ve školách od páté třídy obecné a paní ministryně zdravotnictví by večer vykládala v televizi, že to s tou škodlivostí není zas tak moc zlé a že cigarety vlastně zdraví prospívají... jen aby lidi dál kupovali cigarety a daně z nich plynuly do státní kasy.
Tak tohle se nestane. Paní ministryně má a bude mít jiné starosti. Nejen kuřáci sáhnou hlouběji do kapsy. Utáhnout opasky by si měli kupodivu i zdravotníci - a padesát tisíc členů zdravotnických odborů se už připravuje na stávku. A ta by byla skutečná, ne jen vysněná, jak jsem o ní mluvil na začátku! Na protesty se chystá i Ostrava - mají být největší od listopadu 1989.
Je to věru smutný pohled na ten Špidlův tým... On že by ustál vlnu protestů - i proti těm mírným, mírňoučkým pseudoreformám na ozdravění státních financí? Předseda strany, která klesla v preferencích na třetí místo, předseda vlády, v níž jedna koaliční strana se propadla pod hranici volitelnosti, ba skoro viditelnosti?

Ale ani ODS, která má podle posledních průzkumů dvakrát tolik preferencí než ČSSD, to nemá růžové: kdyby se konaly předčasné volby a ona by se stala vítězem - těžko by mohla na reformy ne-navázat, ba naopak: musela by je dělat pořádně.
A to by teprve byl pořádný rambajs!

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku