Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 24.5.2003
Svátek má Jana
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Krásná moderátorka, vztek autora a co s tím má společného Železný.
 >POOHLÉDNUTÍ: Korejské slasti
 >POSTŘEH: O krásce
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >NÁZOR: Říkejme zaměstnancům pravdu
 >VYPOŘÁDÁVÁNÍ S MINULOSTÍ, ODPOUŠTĚNÍ PROVINILCŮM
 >FEJETON: FACKA ANEB PŘÍBĚH OLEKA KRÁKORY
 >ZAMYŠLENÍ: Spisovatelé na rozcestí
 >SVĚT: Afghánistán, semeniště světové kriminality
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (15)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Cena za nahá prsa
 >PSÍ PŘÍHODY: Omluvitelné opomenutí
 >POLITIKA: Blahoslaveni budiž neinformovaní?
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák (8)
 >MOBY DICK: Týden v Českých Textárnách

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
24.5. MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

Klaus, Haas a já. Rozumná diskuse.

Jaroslav Teplý

Tomáš Haas reagoval (16.5. Reakce: Presidentský podpis) na můj příspěvek "Presidentský podpis a ústava" (15.5.2003) způsobem, který mi plně vyhovuje, takže mohu řekl bych v klidném ovzduší upřesnit svůj osobní pohled na tuto záležitost či uvést na (z mého hlediska) pravou míru.

I mně se - ovšem spíš výjimečně - stává, že s Klausem v něčem souhlasím - a s Haasem souhlasím v tom, že " presidentovi ústava v oblasti zahraniční politiky dává právo a vlastně i povinnost v zahraniční politice za náš stát vystupovat". Jde jen o to jak, říkám já.

Podle Haase jsem já tvrdil, že Klaus přijel do Athén na poslední chvíli. To není úplně přesné.Já jsem to jen citoval doslova z Lidových novin a tady jsem zcela bezmocný, nemohu všechno ověřovat. Takže má možná pravdu onen komentátor, který mi vytkl, že věřím Lidovým novinám. Přesto bych Lidovkám v tomto případě příliš hlasitě nenadával. Dva nebo tři dny před odjezdem je asi možné označit jako "na poslední chvíli" u dlouho předem plánované akce velké důležitosti, ve které se původně s účastí presidenta nepočítalo. Kdo má zájem, může se poptat na ministerstvu zahraničních věcí..

Podle Haase nebyl Klaus jedinou hlavou státu, která smlouvu podepsala. Pamatuji-li si to dobře, pak ta druhá hlava patřila slovinskému presidentovi. Jinak bylo přítomno ještě několik dalších hlav států, které smlouvu samy nepodepsaly. Ať už je tomu jakkoliv, je jen věcí názoru, zda té mimořádně důležité smlouvě mohl dodat váhy podpis presidenta ČR, o tom nemá smysl se přít.

Že "připravil (Klaus) ministra Svobodu o možnost podepsat smlouvu při oficiálním ceremoniálu" je podle Haase trochu dětinský argument, což může být pravda, ale ten argument není můj. Je to zase doslovná citace LN, jak vyplývá z konce odstavečku (LN tamtéž). Při této příležitosti bych rád po vzoru čínské vlády* vydal x-té vážné varování, aby ctění komentátoři pozorně rozlišovali v mých výplodech mezi tím, co je v citovaných pramenech a tím, co píšu já. Nedocházelo by k zbytečné animositě, ušetřilo by se mnoho zbytečných osobních invektiv, které nadělají škod i v osobních vztazích, a hlavně mluvilo by se více k věci a bez emocí jdoucích někdy až do nadávek..

A tím se dostáváme k podstatě problému, onomu "podařenému" kousku, který vznikl z rozdílného pohledu na problém suverenity po vstupu do EU.Ministr zahraničí se ohradil proti Klausovu názoru, podle něhož Česko po vstupu do EU ztratí část suverenity. "Kdyby toto řekl student právnické fakulty, tak neudělá zkoušku". Klaus pak trval na tom, že ČR ztratí "značnou" část suverenity. "To je tak samozřejmé, že to ví každé malé dítě. A když ministr zahraničí říká, že bych s tímto názorem propadl u zkoušky na vysoké, říkám já, že on by s tím neprošel ani základní školou," řekl Klaus.

Ta rozmíška se dostala nejprve do českého a pak do německého tisku. Na otázku německých novinářů, zda nemá president spor s ministrem zahraničí, by trochu noblesní president odpověděl, že nejde o spor, ale o rozdílné názory na ztrátu suverenity po vstupu do EU. Novináři o tom věděli, nemělo cenu to "zatloukat", ale bylo potřeba vrátit záležitost domů. V tom okamžiku ovšem podlehl Klaus své vlastní nátuře a Svobodu parádně "shodil" na mezinárodní úrovni." Svoboda byl prý jen trochu smutný, že to nebyl on, kdo v Aténách podepisoval smlouvu o přistoupení. O to šlo." (LN 5.5.03) Současně tím mimoděk naznačil, co také mohlo být příčinou jeho pozdního rozhodnutí do Atén odcestovat.

Klausův výrok o Svobodovi k zahraničním novinářům nemohu já sám ve fotbalové terminologii jinak nazvat než úmyslným faulem.Ale i jestliže pomineme osobní aspekty jeho výroku, naznačil Klaus světu, jak u nás vypadají vztahy mezi presidentem a vládou. Jen o řádku výš než můj závěrečný citát z Toulek českou minulostí (NP 10.5.2003) stojí, že "(Přemyslovci) jim (německým císařům) nabízeli roli soudců ve sporech, které nedokázali vyřešit mezi sebou vlastními silami".

Co se týče ústavy, to, co Haas nazývá zdvořile "určitou ambiguitou" je bohužel evidentní mezera, která dávala Havlovi a nyní dává Klausovi a jeho případně stejně založeným nástupcům značný prostor ke spanilým jízdám v zahraniční politice. S tím samozřejmě nemohou kritikové něco podniknout, to je věc parlamentu. Netvrdil jsem ovšem, ze presidentův podpis je právně bezcenný. Je bezcenný bez podpisu předsedy vlády nebo pověřeného ministra a to je něco jiného.

Konečně souhlasím s Tomášem Haasem, že vzestup Klausovy popularity na 60% nelze přičítat jen jeho poslednímu, jak já jsem to nazval, "kousku". I když neznám ostatní racionální důvody onoho vzestupu, stále si ovšem myslím, že se ten kousek na něm významně podílí. Klaus to totiž dal nepopulárnímu Cyrdovi pořádně "zbaštit" nebo "sežrat" na mezinárodní úrovni a to nezanedbatelná část českého lidu prostě miluje, bez ohledu na to, co to bude zítra stát. Žijeme dnes a co bude zítra, tím se budeme zabývat zítra. Jsme přece v Africe, nebo snad ještě ne?

*P.S. pro později narozené: v předdružicové době hlídkovala americká vojenská letadla v oblasti Tajwanu a příležitostně přelétávala část čínské pevniny. Čína, která tomu tehdy nemohla čelit, vydávala číslovaná vážná varování, kterých bylo určitě více než 4 stovky.Lítají si, jak chtějí, stálo také v komuniké. Já (a nejen já sám) jsem na tom podobně s komentátory.

18.05.2003
Dobrý den,

pomalu se blíží léto a to se v médiích objevuje množství článků o nudismu-naturismu.

My shromažďujeme informace o tomto životním stylu a prezentujeme je na serveru: www.naturista.cz .

Bohužel máme se zmíněnými články dosti neblahé zkušenosti - neúplné, zavádějící informace, chyby.

Proto jsme se rozhodli být redaktorům píšícím na toto téma nápomocni a podat aktuální a ověřené informace k tomuto tématu.

 

1. Naturistické lokality v ČR neustále aktualizované stránky: http://www.naturista.cz/lokality/fcfkk.htm 
Aktuální seznam nejoblíbenějších naturistických pláží v ČR: http://www.naturista.cz/oplatil/ankety.htm

2. Kryté bazény s hodinami pro naturisty www.naturista.cz (titulní strana dole)

3. Naturistické akce v ČR 2003 http://www.naturista.cz/naturrelax/kalendar.htm

4. Množství článků na naturistické téma:

"Naturismus a erotika" (Ivo Žurek): http://www.naturista.cz/oplatil/uvod-brezen2003.htm

Souhrn otázek a odpovědí na téma: "Proč nejsem naturistou?" http://naturista.cz/forum/viewtopic.php?t=79&rnd=109704

"Přirozená nahota" (Ivo Žurek), nejnovější článek na serveru www.sexus.cz : http://www.sexus.cz/clanek/1204-prirozena-nahota.html

 Ivo Žurek
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku